Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Co dělal obžalovaný zbrojař Smrž na diplomatických jednáních na Srí Lance?

  10:12

Společník firmy MPI Group Michal Smrž pomáhal s přepravou sloních samic pro pražskou zoo.

foto: © ČTK, Reuters, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Z podnikatelských a diplomatických kruhů jsme získali informaci, že zbrojař Michal Smrž byl v posledních několika měsících spatřen po boku vysokých státních úředníků a politiků při jednáních na Srí Lance. To údajně vzbudilo otázku, zda taková spolupráce neohrožuje pověst země vzhledem k tomu, že podnikatel Smrž je v České republice obviněn a obžalován. Pokusili jsme se maximálně nestranně zjistit podrobnosti.

Podnikatel, jenž byl spolu s exministrem obrany Martinem Bartákem v lednu obžalován za pokus o podvod v kauze Tatra, se v únoru v doprovodu českého velvyslance v Indii Miloslava Staška a ředitele Zoologické zahrady Praha Miroslava Bobka sešel se srílanským ministrem pro ekonomický rozvoj Basilem Rajapaksou. Kromě toho se loni v listopadu na Srí Lance zúčastnil jednání během pracovní návštěvy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

Co Michal Smrž na zmíněných setkáních řešil? Oslovili jsme politiky a úředníky, s nimiž jednal, získali jsme též Smržovo obsáhlé vyjádření, včetně pohledu na kauzu Tatra, jež naleznete na konci článku.

Pro připomenutí: Policie se údajnou korupcí okolo zakázky na dodávku armádních tatrovek zabývá od listopadu 2010. Tehdy bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták miliony dolarů za to, že Tatra nebude mít se zakázkou problémy.
Zbrojař Michal Smrž, majitel firmy MPI a Bartákův přítel, se dostal do hledáčku policistů, když se začaly rozplétat souvislosti případu. Podle dřívějších informací MF Dnes měl Smrž žádat to samé jako Barták po Ronaldu Adamsovi, generálním řediteli Tatry. Adams potvrdil, že se uskutečnilo několik schůzek. Smrž i Barták, kteří spolu strávili dovolenou na ostrově Mauricius, však korupci v souvislosti s tímto případem odmítají.

Únorová schůzka

Setkání ředitele pražské zoo, českého velvyslance v Indii a srílanského ministra za účasti Michala Smrže proběhlo dle oficiálního webu srílanského ministerstva pro ekonomický rozvoj 1. února. Mluvilo se na něm o kulturní spolupráci a podpoře turistiky. Kromě toho však na schůzce zazněly i náměty ke spolupráci v energetice a odpadovém hospodářství. Zajímavá informace je to proto, že Smržova MPI Group, jež se dlouhá léta podílela na vyzbrojování srílanské armády, poslední tři roky usiluje o zakázku na modernizaci rafinérie v Sapugaskandě.

Z reakcí účastníků schůzky vyplývá, že Michal Smrž pomáhal s transportem dvou sloních samic pro pražskou zoologickou zahradu, jež do Česka přiletěly ve vojenském speciálu loni v říjnu, a nyní se vyjednává o další výměně zvířat.

Velvyslanec Miloslav Stašek ČESKÉ POZICI napsal: „Pan Smrž byl přítomen uvedenému přijetí z toho důvodu, že díky zkušenosti patnáctiletého podnikání na ostrově a znalosti Srí Lanky pomáhal s technickými parametry přepravy slonů. V tomto roce by se měla navíc uskutečnit další výměna zvířat mezi zoologickými zahradami, což bylo předmětem našeho jednání. Nebyla mi v té době známá skutečnost, že by byl pan Smrž obviněn, nebo pravomocně odsouzen.“

Velvyslanec Stašek: „Pan Smrž díky zkušenosti 15letého podnikání na ostrově a znalosti Srí Lanky pomáhal s technickými parametry přepravy slonů“ Vyjádření velvyslance Staška je poněkud zvláštní v tom smyslu, že informace o obvinění Bartáka a Smrže se v médiích objevila již v prosinci 2011. Dva týdny před únorovou schůzkou navíc v deníku MF Dnes vyšel článek, jenž avizoval, že dozorující státní zástupce Dušan Táborský do konce ledna podá návrh na obžalobu obou mužů.

Druhý člen delegace – šéf pražské zoologické zahrady Bobek – uvedl, že o Smržově trestním stíhání neměl přesné informace. Podobně jako velvyslanec Stašek však potvrdil, že při transportu zvířat hrál český zbrojař důležitou roli. „Měli jsme problémy s dopravou slonů. Nakonec pomáhal zajistit přepravní podmínky, které vyšly na pětinovou cenu původních nákladů. Nic jsme mu ale neplatili. Má v zemi velmi dobré kontakty,“ konstatoval ředitel ZOO.

Michal Smrž pomáhal zařídit sloní transport letounem srílanských vzdušných sil C130 Hercules. „Vzniklo to zcela spontánně, byli jsme u toho, když se to dojednávalo částečně se stejnými lidmi, se kterými jednáme o našich dalších projektech,“ napsal nám společník firmy MPI Group. Vyjádřil se i k mnohamiliardové zakázce, o niž se na Srí Lance uchází: „Projekt na modernizaci rafinérie v Sapugaskandě je ve stadiu ,obnovování příležitosti‘, kterou jsme ztratili z důvodu zásahu ,vyšší moci‘ loni na jaře.“ Nechtěl však specifikovat, o co konkrétně šlo. Pravděpodobně měl na mysli diplomatickou roztržku v OSN.

Čeští diplomaté loni v březnu na půdě OSN kritizovali porušování lidských práv na Srí Lance. Učinili tak nad rámec přijaté rezoluce Rady pro lidská práva.
Záležitost nezůstala bez odpovědi srílanské strany. Jak informovaly Hospodářské noviny, rozjednaný byznys pro české podnikatele, kteří měli zájem o rekonstrukci válkou poničené země, se tím zadrhnul. Naši diplomaté si za to vysloužili nepřímou kritiku i od Schwarzenbergova stranického kolegy poslance Roma Kostřici.

Slova chvály na Smržovo angažmá zazněla i od srílanského honorárního konzula v Praze Josefa Pěnkavy: „Náš konzulát vysoce oceňuje a velice si váží činnosti H.E. velvyslance Staška a rovněž snah a činností pana Michala Smrže, jelikož rozvoji bilaterálních vztahů ČR – SL přispívají zejména v posledních dvou letech měrou nebývalou. Doufám, že vás tato má komprehenzivní odpověď uspokojí, jelikož je dle mého vnitřního přesvědčení vždy lépe, přestože je to mnohdy mnohem těžší a nevděčnější úloha, tvořit než bořit.“

Setkání s poslanci

Loni v listopadu se Michal Smrž na Srí Lance setkal s poslanci zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Čtyřčlenná delegace během oficiální návštěvy ostrova jednala i s ministrem pro ekonomický rozvoj Rajapaksou.

Přínos cesty popsali čeští diplomaté na webu ministerstva zahraničí: „Pomohla identifikovat další oblasti možné spolupráce do budoucna, podpořila zájmy české podnikatelské sféry a navodila pozitivní atmosféru ve vzájemných vztazích se Srí Lankou.“ 

David Vodrážka: Michal Smrž součástí delegace nebyl, některých jednání se však účastnil

Poslanec Rom Kostřica (TOP 09) na otázku, jak vnímá skutečnost, že se setkání se srílanskými představiteli loni v listopadu účastnil i obviněný zbrojař, ČESKÉ POZICI napsal: „Pokud vím, pan Smrž se jednání se srílanskými představiteli neúčastnil, nebyl ani žádným členem delegace.“

Jenže šéf delegace a předseda zahraničního výboru David Vodrážka nám sdělil, že český zbrojař součástí delegace sice nebyl, některých jednání se však účastnil. „Pan Smrž (byl mi představen až na místě) a další podnikatelé mimo rámec delegace se zapojili do obchodní části jednání a tento fakt nepovažuji za kontroverzní.“

K setkání se vyjádřila i další členka delegace, poslankyně Kateřina Konečná (KSČM): „O skutečnosti, o níž píšete (že byl Michal Smrž obviněn) jsem nebyla informována. Cesta byla koordinovaná s ministerstvem zahraničních věcí a ani oni na tuto osobu speciálně neupozorňovali.“ Na otázku, zda se osobně se zbrojařem setkala, odpověděla takto: „Byl mi představen. Podle informací, které jsem měla, měl na Srí Lance vlastní aktivity a oficiální části programu delegace se neúčastnil. Jako doprovod delegace jsme si ho nevybrali, neschvalovali, ani jím nebyl. Setkali jsme se s ním stejně jako s řadou jiných českých podnikatelů a občanů, kteří na Srí Lance žijí nebo pracují. Takto jsem ho také brala.“

Poslední člen listopadové delegace zahraničního výboru, poslanec Pavel Holík (ČSSD), na zaslané otázky neodpověděl.

Černín oněměl

Ačkoli ctíme presumpci neviny, zajímalo nás, zda existují nějaká pravidla pro chování diplomatů při pracovním styku se stíhanými osobami. A dále, zda ministerstvo zahraničních věcí o únorové schůzce vědělo. Odpovědí jsme se ani přes opakované urgence nedočkali. Neoficiální cestou jsme se dozvěděli: „Takový etický kodex není, co je ale horší, Smrž přesto, že je trestně stíhaný, nadále disponuje povolením k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem,“ uvedl důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE ze státní správy.

Jeden bývalý velvyslanec nám pod podmínkou anonymity vysvětlil, že velvyslanec v podstatě nemá na výběr a je povinen vyslyšet žádost o pomoc od jakéhokoliv občana či podnikatele, jenž se na něj obrátí.

Smrž: Díky MPI se na Srí Lance vytvořily unikátní příležitosti

Rozhovor s Michalem Smržem vznikl na základě emailové korespondence.

ČESKÁ POZICE: S jakými technickými parametry přepravy slonů jste pomáhal?

SMRŽ: Se zajištěním této „sloní akce“ jsme v rámci svých možností pomáhali. Na Srí Lance působíme již téměř 20 let. Sám jsem tam byl přibližně 60x. Rádi jsme díky dlouhodobé znalosti místního prostředí přispěli ke zdaru této akce.

ČESKÁ POZICE: Co konkrétně jste zařizoval v souvislosti s přepravou slonů pro pražskou zoologickou zahradu?

SMRŽ: Pomáhali jsme zejména s ověřením proveditelnosti přepravy letounem typu C130 Hercules v dispozici vzdušných sil Srí Lanky. Bylo nutné ověřit užitečné zatížení letadla a velikost nákladního prostoru a nakládacího otvoru vůči velikosti a váze přepravních klecí se slonicemi a váze paliva, které letoun musí natankovat, aby zvládl let do Prahy s maximálně dvěma mezipřistáními. Dále zda má letoun nákladní prostor přetlakovaný, aby mohl letět ve standardních letových koridorech, dále zda je letoun technicky a právně způsobilý pro vstup do evropského vzdušného prostoru a zda mají piloti dostatečnou kvalifikaci a erudici pro let v evropském vzdušném prostoru, kde jsou v důsledku hustého leteckého provozu určitá specifika, jako například systém vertikálních rozestupů.

Pro tento případ jsme nabízeli – zdarma – letového poradce, našeho zkušeného pilota, který by se srílanskou posádkou seděl v kokpitu na posledním úseku z Ankary do Prahy a orientoval ji v evropském vzdušném prostoru. Pro případ, že by přeprava srílanským speciálem nebyla z jakéhokoli důvodu možná, jsme pražské zoo poskytli – zdarma a bez nároku na jakoukoli odměnu – spojení na několik předních leteckých společností a speditérů zabývajících se leteckou nákladní přepravou, se kterými jsme měli v minulosti dobré zkušenosti, aby je případně pražská zoo mohla oslovit a vybrat nejvýhodnější nabídku přepravy.

Vzpomínám si, že se řešil problém s nákladovostí celé akce. Původně se mělo jednat o čtyři slonice, nakonec byly jenom dvě a rozpočet na samotné dvě nebyl dostatečný, aby pokryl náklady na komerční cargo přepravu. Tím zůstal speciál srílanských vzdušných sil jedinou možností a je velké štěstí, že se to takto nakonec povedlo.

„V žádném případě se nejednalo o zakázku pro MPI ani pro jinou obchodní firmu“

ČESKÁ POZICE: Šlo o zakázku pro MPI Group?

SMRŽ: V žádném případě se nejednalo o zakázku pro MPI ani pro jinou obchodní firmu, veškerou naši asistenci a součinnost jsme poskytli zcela dobrovolně a bez jakéhokoli smluvního vztahu a finančního plnění. Pokud je vám známo, se zvířaty na seznamu ohrožených druhů dle CITES je zakázáno obchodovat, takže se jedná vždy o dar, a přepravu pro zoo zajišťovaly svým letounem přímo vzdušné síly Srí Lanky, takže zde ani žádný prostor pro zakázku nebyl. A i kdyby byl, nikdy by nás nenapadlo na takovéto ušlechtilé nekomerční akci profitovat.

ČESKÁ POZICE: Jak daleko je v současnosti projekt na modernizaci srílanské rafinérie, v němž se MPI angažuje?

SMRŽ: Projekt na modernizaci rafinérie v Sapugaskandě je ve stádiu „obnovování příležitosti“, kterou jsme ztratili z důvodu zásahu „vyšší moci“ vloni na jaře. Pokud tatáž „vyšší moc“ opakovaně nezasáhne i letos (to budeme vědět za pár týdnů), pak je příležitost velmi reálná a znamenala by velký exportní přínos pro mnoho českých firem. V opačném případě příležitost končí. Příležitost oslabenou loňskou nepříznivou „vyšší mocí“ se v mezidobí daří obnovovat i právě díky výměně zvířat mezi pražskou a dehiwalskou zoo, pomohlo to do určité míry oživit narušené vztahy a znovu otevřít jednání o projektech, jako je rafinérie – celkem se jedná o čtyři velké projekty.

ČESKÁ POZICE: Jaká vyšší moc zasáhla, že jste musel obnovovat investiční příležitost v projektu modernizace tamní rafinérie?

SMRŽ: Onu „vyšší moc“ nechci v tuto chvíli blíže specifikovat, jedná se o velmi křehkou naději na pokračování významných projektů (a získání dalších dvou slonic), kterou nechci nevhodnou medializací ohrozit. Myslím, že bude možné být v této věci konkrétnější někdy uprostřed března, případně na začátku dubna, kdy již bude jasněji a příležitosti budou buď zafixovány, nebo definitivně ztraceny.

„S mezinárodní přepravou tohoto typu neměly zkušenost ani vzdušné síly Srí Lanky, a proto jsme jim s tím rádi a zcela nezištně pomohli“

ČESKÁ POZICE:Kdo vás požádal o spolupráci s přepravou slonů?

SMRŽ: Nevzpomínám si, že by nás o spolupráci na této akci někdo konkrétní požádal. Vzniklo to zcela spontánně, byli jsme u toho, když se to dojednávalo částečně se stejnými lidmi, se kterými jednáme o našich dalších projektech, a v této době rád pomohl každý, kdo se u toho vyskytl a mohl pomoci. Pražská zoo dobře komunikovala se svým partnerem, dehiwalskou zoo, hůře se jim však komunikovalo se vzdušnými silami Srí Lanky. Nebylo jasné, kdo je kompetentní kontaktní osobou a jak má vypadat přepravní smlouva, co vše a jak tam má být zakotveno. S mezinárodní přepravou tohoto typu neměly zkušenost ani vzdušné síly Srí Lanky, a proto jsme jim s tím rádi a zcela nezištně pomohli.

Po prvotním příslibu daru vše, tedy i ostatní projekty, na nějakou dobu usnulo, rovněž v důsledku zásahu „vyšší moci“, o které jsem se zmiňoval v předchozím mailu, a pak se vše usilovně oživovalo a to, že se alespoň „sloní dar“ přes onu „vyšší moc“ nakonec povedl, lze považovat za zázrak. Jinak zájem o získání srílanských slonů pro pražskou zoo se datuje již někdy do roku 2002, tehdy vládu Srí Lanky žádal tehdejší velvyslanec ČR na zastupitelském úřadu v Dillí J. Novotný, ale Srí Lanka v té době měla jiné starosti a nepodařilo se to dotáhnout.

ČESKÁ POZICE: Byl jste součástí delegace zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, která Srí Lanku navštívila loni v listopadu?

SMRŽ: Součástí delegace zahraničního výboru jsem nebyl, ale absolvoval jsem s nimi několik společných setkání a jednání s oficiálními představiteli Srí Lanky, která se týkala projektů, o které dlouhodobě usilujeme. Přijetí u těchto představitelů jsem si vyžádal po vlastní ose a oni to spojili dohromady, což bylo přirozené a účelné – proč by se delegace zahraničního výboru při své návštěvě teritoria neměla zajímat o příležitosti a projekty českých exportních firem?

ČESKÁ POZICE: Dodávala MPI Group srílanské armádě vojenský materiál?

SMRŽ: Firma MPI se v minulosti, a to v bezpečnostně vypjatém období let 1995 až 2009, významně podílela na dodávkách vojenského materiálu armádě Srí Lanky, která čelila dlouhodobému vojenskému konfliktu se separatistickou a teroristickou organizací LTTE (Tamilští tygři – pozn. red.). Právě tato úspěšná spolupráce a uznání našich zásluh současnou srílanskou vládou vytvořily unikátní příležitosti pro účast na významných civilních projektech, díky tomu dnes patříme mezi několik málo zemí, které se těší podobnému uznání a rovněž získávají významné projekty v rámci poválečného budování infrastruktury a významných investičních celků. Vedle nás se jedná ještě o Indii, Čínu a Japonsko, všechny tyto tři země již významné projekty získaly a realizují je, my jsme si to trochu pokazili, ale naděje stále žije. Toto uznání také přispělo k úspěšnému získání slonů pro naši zoo, na rozdíl od mnoha dalších zemí, které o podobný dar žádaly.

„Jedná se s vysokou pravděpodobností o likvidační kampaň na něčí objednávku.“

Michal Smrž se v rámci písemné komunikace také obšírně vyjádřil i ke svému stíhání:

„Pokud jde o mé současné trestní stíhání ostravským státním zástupcem, rád bych poukázal na to, že to jednak s našimi aktivitami na Srí Lance nemá nic společného, a jednak že i samotné stíhání je vystaveno na zcela absurdním a vykonstruovaném základě – že jsem měl požadovat peníze za něco, co jsem nedokázal zařídit, a tím jsem se měl pokusit o podvod. Jedná se s vysokou pravděpodobností o likvidační kampaň na něčí objednávku a nyní po více než dvou letech umělého protahování vyšetřování a jednostranné účelové medializace každého úkonu a subjektivního názoru státního zástupce mám poprvé naději, že můj případ spravedlivě a objektivně posoudí nezávislý soud. Cítím se zcela nevinen a jako oběť účelové štvanice. (Například na tajné nahrávce, která je jediným věcným důkazem v celém případu, nikde není nic o tom, že za peníze vyřeším nějaké problémy Tatry, jak uvádějí redaktoři Mladé fronty Dnes a citují přitom neexistující pasáže na nahrávce, naopak celá nahrávka je důkazem v můj prospěch. Tito redaktoři jsou současně spolu-autory celé kauzy, dojednali ji s hlavním svědkem výměnou za jinou kauzu, kterou ho ohrožovali.)

Nevidím jediný důvod, proč bych kvůli tomu měl rezignovat na dlouhodobě, pracně a nákladně budované příležitosti na Srí Lance, které se navíc netýkají jenom mé firmy, ale i mnoha dalších českých firem a České republiky jako takové, neboť z úspěšně realizovaných projektů bude mít vysoký daňový výnos, přispěje to k zaměstnanosti, zajistí to další export na dlouhé období atd. Tyto příležitosti jsou jedinečné a neopakovatelné, jejich zmaření by představovalo vysokou škodu.“

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...