Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sebere primátor Svoboda kreativním politikům z Prahy 10 viladomy za miliardu?

  9:18

Zoufalí nájemci domů se bojí, že způsob prodeje zvolený městskou částí je připraví o střechu. O pomoc proto žádají pražský magistrát.

Změní starosta Prahy 10 Milan Richter (vpravo) svůj názor na prodej lukrativních příbytků poté, co se o případ začal zajímat primátor Bohuslav Svoboda? foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Neprůhledný, nepřehledný, nekoncepční a nespravedlivý. Tak popsali zástupci občanského sdružení Spravedlivé bydlení v Praze 10 plán této městské části, kde vládne koalice ODS a ČSSD, prodat letos ve výběrovém řízení 44 lukrativních viladomů, jejichž celková cena přesahuje miliardu korun.

Zoufalí nájemci domů se koncem listopadu 2011 obrátili na Magistrát hlavního města Prahy. Pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi a zástupcům TOP 09 napsali rozsáhlý dopis, v němž politiky žádají, aby zamezili údajnému neprůhlednému a diskriminačnímu způsobu nakládání s majetkem svěřeným desáté městské části. Jelikož vlastníkem domů je hlavní město Praha, vedení magistrátu může Praze 10 tyto nemovitosti odebrat (přesněji řečeno „odsvěřit“) a řešení problému převzít do vlastních rukou.

Podle informací ČESKÉ POZICE je nové vedení magistrátu, který kauzu od ledna 2012 pečlivě zkoumá, rozhodnuto zvolit i toto radikální řešení. A to v případě, že Praha 10 včas nezmění pravidla prodeje. Kdyby k takovému kroku magistrát přistoupil, šlo by z jeho strany o bezprecedentní krok.

Hrdličkova desítka

Praha 10 patří mezi městské části, kde politici se svěřeným majetkem zacházejí velice kreativně, ne-li riskantně, jako například v kauze Key Investments, o níž ČESKÁ POZICE obšírně referovala. Městské části vládne mocný lobbista Tomáš Hrdlička zejména pomocí starosty Milana Richtera z ODS a Antonína Weinerta z ČSSD. Reakci městské části na informace uvedené v tomto článku nemůžeme bohužel čtenářům poskytnout, protože Praha 10 s námi od doby, kdy rozplétáme kauzu Key Investments, nekomunikuje.

Nestandardní podmínky

Problém spočívá v tom, že vedení Prahy 10 loni v létě rozhodlo prodávat viladomy (se šesti a méně byty) jako celek, tedy nikoli standardním způsobem, kdy bytové jednotky kupují nájemci jako fyzické osoby na základě znaleckého posudku. Viladomy v Praze 10 se mají podle schváleného usnesení privatizovat tak, že kupujícím bude právnická osoba (firma) tvořená všemi nájemci domu. V případě vítězství jiného uchazeče v soutěži bude mít tato firma nájemníků možnost dorovnat cenu. V případě, že tak neučiní, koupí dům ten, kdo nabídl nejvyšší částku.

Nechuť či nerozhodnost byť jediného nájemce vstoupit do vágně formulovaného výběrového řízení může prodej domu právnické osobě složené z nájemců zhatit„Na základě stanovených podmínek je tak nájemce pro zachování možnosti odkoupit nemovitost, ve které bydlí, nucen se dohodnout se všemi ostatními nájemci v domě, založit za nemalé finanční prostředky právnickou osobu, kterou v budoucnu nemusí vůbec využít, a čekat, jaké budou podmínky výběrového řízení, zda vůbec se do něj bude schopen přihlásit,“ stěžují si primátorovi Svobodovi zástupci občanského sdružení.

„Nechuť či nerozhodnost byť jediného nájemce vstoupit do takto vágně formulovaného výběrového řízení může prodej domu právnické osobě složené z nájemců zhatit. Založení právnické osoby vyžaduje odborné znalosti a nemalé náklady. Mnoho nájemců je již staršího věku, nejsou výjimkou senioři ve věku 80 až 90 let, a účast v nějaké firmě je pro ně za nejasných okolností nepředstavitelná. Takto koncipované zásady jsou diskriminační a zakládají živnou půdu pro nejrůznější spekulace,“ míní občanské sdružení.

Tato podivná zásada podle občanského sdružení Spravedlivé bydlení v Praze 10 znevýhodňuje nájemce oproti jiným osobám, které mohou mít zájem o koupi viladomů. „Tyto osoby totiž mohou být osobami jak právnickými, tak fyzickými. Odpadá u nich nutnost založení právnické osoby,“ stojí v dopise občanského sdružení.

A co střet zájmů?

Zásady, které městská část Praha 10 stanovila, neřeší ani střet zájmů, a tedy nestanovují, kdo se smí a kdo nesmí výběrového řízení na prodej viladomů účastnit. „Přitom existuje okruh osob, které z důvodu své účasti v současnosti či v minulosti v jakékoliv souvislosti s domy legálním či méně legálním způsobem musejí být ze soutěže vyloučeny. Jim známé informace, které nebudou dostupné třetím osobám, je mohou v rámci výběrového řízení zvýhodnit a diskriminovat oprávněné nájemce a další zúčastněné,“ tvrdí občanské sdružení.

Podle jeho zástupců by takovými společnostmi měly být přinejmenším firmy jako PMC Facility, Praha 10 – Majetková a Prominecon Group, který je součástí investiční skupiny Natland. Zmíněné společnosti v současné době viladomy spravují a mají podrobné informace o jejich stavu. "Společnosti PMC Facility a Prominecon Group nikdy neprojevily zájem o účast ve výběrovém řízení na prodej viladomů na Praze 10. Tyto firmy nikdy nevedly v této souvislosti žádná jednání s příslušnými úřady městské části Praha 10," sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí společnosti Prominecon Group Lukáš Tomis. Podle názoru občanského sdružení dále by mělo jít o jakékoliv osoby spřízněné s nimi či se členy zastupitelstva anebo zaměstnanci městské části Prahy 10.

Trik, jak obejít magistrát

Pak je tu ještě další problém. Podle statutu hlavního města Prahy musí městská část oznámit magistrátu záměr rozhodnout o převodu samostatných pozemků či staveb nebo jejich částí, kde cena zjištěná podle zvláštního předpisu převyšuje 50 milionů korun. Jenže v případě viladomů Praha 10 hlavnímu městu nic takového neoznámila, přestože celková hodnota nemovitostí, které se mají prodávat, převyšuje miliardu korun.

Celková hodnota nemovitostí, které se mají prodávat, převyšuje miliardu korunJe možné, že Praha 10 se této povinnosti vyhne trikem, že na každý dům se bude dívat jednotlivě, protože hodnota jednoho domu nepřevyšuje 50 milionů. Jenže podle stanoviska občanského sdružení Spravedlivé bydlení v Praze 10 jde evidentně o prodej nemovitostí jako určité skupiny věcí. Jiný výklad je prý obcházením zákona.

Občanské sdružení žádá primátora Svobodu i příslušné politiky TOP 09, aby v případě, že nebude nalezen jiný způsob zajištění řádného nakládání s domy, učinili potřebné kroky k tomu, aby nemovitosti patřící hlavnímu městu byly Praze 10 odejmuty. „A aby s domy nadále hospodařilo samo hlavní město Praha účelně, transparentně a nediskriminačně,“ uzavírá svoji žádost občanské sdružení Spravedlivé bydlení v Praze 10. Vyslechne je primátor Svoboda?

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.