Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dvacetiletý Ropák: Galerie největších ignorantů životního prostředí

  4:14

Ekologické negramotnosti a přezírání přírody přibývá, anketa Ropák roku nabývá na významu. Sebereflexe „oceněných“ se však nedostavuje.

Vítězové posledních tří ročníků ankety: zprava Pavel Drobil (2010), Pavel Bém (2008) a Vladimír Tošovský (2009). foto: © ČTK, Martin Kolář (UK media), montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nejznámější anticena v oboru ekologie slaví dvacetiny. Kdo si odnese jubilejního Ropáka roku 2011, se dozvíme již v pátek v poledne. (Horkým favoritem je ale zcela jistě Jan Stráský, jehož „počinům“ na Šumavě ČESKÁ POZICE v loňském roce věnovala řadu článků.)

Ať to bude kdokoliv, bude navazovat na „úspěchy“ Ropáka roku 2010 Pavla Drobila. Ten po velice podezřelých eskapádách svých podřízených musel s ostudou opustit post ministra životního prostředí, ale nezastyděl se a dokonce se rozhodl na kongresu ODS poučit spolustraníky, jak se na to musí – hned po vítězných volbách obsadit všechna vedoucí místa až po ředitele odborů členy vlastní strany. Že se u těchto postů v rozumně fungujícím systému už vyžaduje odbornost, není pro Drobila rozhodující.

Pavel Drobil je vlastně nejslavnějším Ropákem v historii této zdravě poťouchlé anketySvým arogantním přístupem k ochraně životního prostředí dosáhl Drobil za superkrátké půlroční ministrování toho, že mu anticenu Ropák 2010 vyneslo hned několik ekologicky sporných počinů. Protože u stočlenné poroty složené z různých kulturních a vědeckých osobností, novinářů i ekologických aktivistů vyhrály i dva jeho podivuhodné výroky, je vlastně nejslavnějším Ropákem v historii této zdravě poťouchlé ankety.

Rekordní byl i jeho náskok proti vloni vyhlášenému viceropákovi Michaelu Vítovi, který se coby hlavní hygienik „proslavil“ změkčováním norem hlukových zdravotních limitů. A nepochybně sehnal i nejvyšší počet zdůvodnění pro svoji kandidaturu.

K životnímu prostředí bezohledných osobností Drobilova formátu však odhalila anketa Ropák roku během dvacetileté existence povícero. Vynikly jindy a v jiných druzích činnosti.

Jak šel ropácký čas

Anketa Ropák roku, určená největším ničitelům přírody, zakořenila ještě v česko-slovenské federaci, ale od druhého ročníku je už pouze českým žebříčkem. A nejspíš i českým vynálezem, protože nápad se zrodil mezi členy Dětí Země. Povídka o fiktivním zakladateli ze Spolku krušnohorských ropáků Miloši W. Mlčochovi už dnes nudí. Nicméně inspirace pochází právě z této lokality, odkud vzešel i dnes už legendární film Jana Svěráka Ropáci (1988), který získal studentského Oscara.

Ropák je nejstarší ekologickou anketou, kterou si pořádá občanská společnost jako projev vzdoru proti ničení přírodyPrvní podobu ropáka zachytila v roce 1987 výtvarnice filmu Barbara Šalamounová. Obé, film i figurka, byly bezprostřední inspirací pro založení ankety. Rok co rok se měnící držitelé anticeny Ropák roku nenechávají na nic z toho zapomenout. Ani na stále aktuální a vtipný film, který se při vyhlašování Ropáků často znovu a znovu promítá, ani na figurku a samozřejmě ani na samu anticenu.

Stálý pořadatel ankety Miroslav Patrik z Dětí Země k tomu připomíná: „Jen stěží by před dvaceti lety někdo mohl předvídat, že slovo ropák bude tak zpopularizované (najdeme ho i v křížovkách), takže se stane synonymem pro bezuzdné ničení přírody. Ačkoliv existuje několik pozitivních ekologických ocenění, včetně státních, tato anticena se stala v rámci oboru nejznámější.“

Patrik hrdě připomíná, že Ropák je nejstarší ekologickou anketou, kterou si pořádá občanská společnost jako projev vzdoru proti ničení přírody a krajiny či životního prostředí. Cílem kritiky se stávají nejen politická nebo úřednická rozhodnutí, ale i různé bizarní plány, které se „jen“ prosazují.

Tragikomická sestra Zelená perla

O dva roky mladší než Ropák je soutěž o nejhloupější výrok v ekologické problematice, která svůj název dokonce dostala až během let, co odrostla z plenek. Bývávaly časy, kdy vítězné výroky spíš rozesmávaly než hrozily, takže jim název soutěže opravdu padnul. Trend posledních roků i ve výrocích značně přitvrzuje.

Jeden z porotců Zelené perly, ekolog Jan Piňos k tomu poznamenává:„Do nedávné minulosti patřila většina výroků šéfům firem, projektantům, úředníkům či ,odborníkům‘ na ekologické posudky. Politici tvořili nevelkou, ,profláklou‘ skupinu často se opakujících jmen. Letos jsou mezi citovanými autory samí politici. Blbost se lavinovitě šíří napříč funkcemi i stranami,“ upozorňuje Piňos.“ A dodává: „Na firmy, projektanty a úředníky už nezbylo místo. Lid se krčí se svou blbostí v rohu, politici zcela ovládli pole.“ Trend posledních let je zaznamenán, na vítězné letošní výroky si počkáme taktéž do pátečního poledne.

Pro minulost i budoucnost je třeba zaznamenat, že jak Ropák, tak Zelená perla jsou jen dobrovolné ankety. A podle toho je třeba k váze výsledků přistupovat. Tipy do anket píší organizátorům z Dětí Země občané. Kdokoliv a kdykoliv. A tak se na výběru Ropáka výrazným způsobem podílejí dvě občanské skupiny. V první fázi dobrovolní navrhovatelé, v té konečné více než stočlenná porota složená z osobností z kulturní, environmentální či mediální sféry a zástupců nevládních organizací.

Superropáci

Výjimečné trojjediné vítězství Pavla Drobila v obou anketách jsme si již vychutnali a věnovali jsme se mu i po loňském vyhlášení v článku Nejdrsnější ropák v historii. Ještě jednou nepominutelnou jeho vlastností je, že je velice čerstvé. S negativními důsledky Drobilových kroků se naše společnost bude ještě dlouho potýkat.

Liberecký exprimátor Jiří Drda na předních místech ankety figuroval celých šest letAbsolutním vítězem ankety Ropáka však nebyl Drobil, nýbrž dnes už poněkud uklizený politik ODS, střídavě republikový, ale především komunální, s prorůstající vazbou do podnikatelské sféry – liberecký exprimátor, exposlanec a předseda spalovny Termizo Jiří Drda. Ropákem byl v roce 1999, kdy se pokoušel všemožně oklestit zákon na ochranu přírody a krajin, a chtěl ze zahraničí dovážet komunální odpad poté, co se mu podařilo v Libereckém dolíku prosadit velkou kouřící spalovnu. K titulu superropáka Drdovi pomohla až neuvěřitelná vytrvalost na prosazování antiekologických kroků, takže na předních místech ankety figuroval celých šest let. Krom vítězné pozice byl jednou třetí, třikrát čtvrtý a jednou osmý.

Jen dva krůčky za Drdou zaostal náš dnešní prezident Václav Klaus. Za dobu všech tří nejvýznamnějších funkcí v čele státu si stačil vyzkoušet všechna čtyři první místa v anketě, třetí pozici dokonce dvakrát. Naposledy bodoval ještě v roce 2009. Podle získaných bodů v anketě Ropák byl třetím superopákem severočeský sociálnědemokratický politik Jaroslav Foldyna. Přestože nikdy nebyl Ropákem, několik let se točil kolem vítězné mety a za Václavem Klausem zaostal jen o devět bodů.

Václav Zlatoústý

Z nevysychajícího pramene nešikovných, hloupých, zákeřných či jenom směšných výroků jménem Zelená perla za celou historii ankety nejvíc čerpal úřadující prezident Václav Klaus. Třikrát anketu vyhrál, na předních místech žebříčku se v různých letech umístilo 24 jeho výroků, za něž získal 174 bodů.

Ne všechny zaznamenané kuriózní, pitomé či zlé výroky vzešly z úst politikůJako druhý, ale výkonově podstatně slabší „ekologický“ řečník se 72 body se osvědčil exministr, exporadce a exledasco Martin Říman. V konkurenci podobných výroků uspěl s devíti příspěvky, ale tesat do skály by se nemohl žádný, protože na první cenu nikdy nedosáhl. Zato Pavel Drobil měl i v Zelené perle neuvěřitelný tah na branku. Za jeden jediný rok umístil do celkového přehledu pět svých nezaměnitelných citátů a získal tím 38 bodů. Jeho loňský vítězný výrok by se měl přeložit do všech unijních jazyků a v každé zemi uložit mezi cenné tisky: „Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit dvacetiprocentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila.“

Veškeré vítězné výroky by stály za souborné zaznamenání příštím generacím, aby potomci aspoň tušili, jaké ekologické vnímání měli naši současníci. Ne všechny zaznamenané kuriózní, pitomé či zlé výroky vzešly z úst politiků. Do ankety se však dostaly jen ty výroky, které měly veřejný dopad.

Ropák nestárne

Dvacetileté výročí dává příležitost k novému vhledu do soutěže o Ropáka. Ke srovnání, co trápilo společnost v roce 1992 a co nyní. Prvního Ropáka vůbec získal představitel velice komplexní stavební, dopravní a elektrárenské lobby, která se zasadila o znásilnění evropského veletoku Dunaj a navzdory maďarským sousedům, kteří v době pokročilých příprav chtěli od společného obřího vodního díla odstoupit, zorganizoval jednostranné přehrazení Dunaje za cenu obětování přirozené dunajské přírody. Technokrat a nacionalista Július Binder, byť jen „odborník“, přehrazením Dunaje na dlouhá léta předznamenal antiekologickou, korupční a účelovou povahu budoucího slovenského státu, jak popsal programový ředitel slovenského Centra pro podporu místního aktivizmu Juraj Zamkovský.

Poslední čeští Ropáci naopak z politických pozic negativně ovlivnili vývoj životního prostředí – a vychází to nastejnoPoslední čeští Ropáci naopak z politických pozic negativně ovlivnili vývoj životního prostředí – a vychází to nastejno. Například Ropák roku 2008 Pavel Bém jako pražský primátor kvůli vstřícným krokům k developerským a stavebním firmám vytvořil dosud nerozpletitelný gordický uzel dopravních staveb na severu Prahy, které budou ke škodě místním občanům. Ropák roku 2009 Vladimír Tošovský jako „prozatímní“ ministr průmyslu a obchodu vyrazil „plnou parou vzad“ při plánování rozvoje energetiky, podpořil vývoz elektřiny, razil cíl prolomit těžební limity před Horním Jiřetínem a znovu rozšířit těžbu uranu a tak dál. Ropák roku 2010 Pavel Drobil se ocitl na listině škůdců životního prostředí snad vším, na co sáhl. Proto byl v obou anketách tak úspěšný.

Kdo bude Ropákem roku 2011 a jaká Zelená perla vnese „osvětu“ do našeho počínání? Dozvíme se již v pátek v poledne.

Přehled všech vítězů anticeny Ropák roku od jejího vzniku.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...