Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Co se děje na Ševčíkově fakultě VŠE? Nově skončil jeho proděkan.

Slovensko-cest

  0:25

Proděkan Daniel Šťastný nesouhlasil s kontroverzním předvoláním studentek. Na fakultě se ve středu chystá otevřený studentský protest.

Děkan Miroslav Ševčík je pod palbou odpůrců, je jimi dokonce vyzýván i k odstoupení. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Intriky a spory se vedou i v akademickém prostředí. Aby se ale na prestižní ekonomické fakultě strhl během necelého roku okázalý odboj proti děkanovi, běžné není. Národohospodářskou fakultou Vysoké školy ekonomické (NF VŠE) proletěly již asi dvě desítky otevřených dopisů, vznikla internetová „petice“, tři studentky byly u děkana Miroslava Ševčíka a tří pedagogů na slyšení, proč vylepovaly protiděkanské plakáty. A na středu odpoledne (na 16. hodinu) je chystán studentský protest – proběhne před zasedáním vědecké rady, kam se možná dostaví i prezident Václav Klaus.

Aby toho nebylo málo, v pondělí – hned na začátku semestru – publikoval proděkan pro studium Daniel Šťastný své stanovisko ke kontroverznímu lednovému předvolání studentek na děkanát. „Ve věci postupu děkana NF a jeho spolupracovníků jsem přesvědčen, že jejich způsob jednání a řešení celé situace byl podle mého soudu politováníhodný a neetický a rád bych se od něj tímto distancoval,“ uvedl na oficiálním fakultním webu Šťastný. A den na to, v úterý 19. února, podal rezignaci. Téhož dne Ševčík jmenoval novým proděkanem profesora Vojtěcha Krebse, někdejšího prorektora VŠE.

Až měsíc poté?

„Šťastný své stanovisko s nikým neprojednával ani neřešil a zneužil internetových stránek k publikaci svého soukromého názoru,“ řekl ČESKÉ POZICI děkan Ševčík, podle nějž je zvláštní, že s takovým silným vyjádřením přišel Šťastný až měsíc po celém incidentu – a na počátku semestru.

V rezignačním e-mailu Šťastný uvádí, že požívá nedůvěru u vedení fakulty a postup děkana i jeho skupiny považuje za neobhajitelnýSám (dnes již bývalý) proděkan píše, že prošetřoval stížnost studentek, jež se dostaly do konfliktu s ostrahou. V rezignačním e-mailu Šťastný uvádí, že požívá nedůvěru u vedení Národohospodářské fakulty a postup děkana i jeho skupiny považuje za neobhajitelný v akademických kruzích.

„Nevzpomínám si, že bych se někdy s něčím obdobným setkal,“ sdělil ČESKÉ POZICI k předvolání studentek Šťastný. „Já osobně od děkana nic neočekávám. Těm studentkám by se omluvit mohl, to ano, nicméně to je asi tak stejně nepravděpodobné, jako že z toho vyvodí důsledky pro další setrvání ve funkci – on totiž vůbec netuší, že by dělal něco špatně,“ dodává docent Šťastný, který zatím nadále působí na fakultě.

Na počátku mohl být spor o peníze

Podle děkana Ševčíka je Šťastný blízkým přítelem Davida Lipky, někdejšího šéfa katedry institucionální ekonomie, po jehož loňském konci v čele katedry se strhla lavina odporu vůči děkanovi. Následovaly zmiňované otevřené dopisy, „petice“, korespondenční podpora z George Mason University a podobně.

Spor mezi vedením a Lipkou nejspíš zahájila debata o tom, proč nevyplatil odměny docentce Antonii Doležalové, výzkumně nejvýkonnější pracovnici katedry institucionální ekonomie, jež nastřádala v letech 2006 až 2010 nejvíce takzvaných „rivovských bodů“. Doležalová jich měla 215, zatímco kupříkladu druhý nejlepší pedagog katedry Pavel Chalupníček dosáhl v témže období 58 bodů. Vedoucí Lipka však namítá, že nikdo nedostával všechny peníze jen za výzkum, ale že výše platu byla vázána i na odvedenou výuku.

Rozkmotření i na straně studentů

V zatím posledním otevřeném dopisu z 18. února (průběžně jsou zveřejňovány na Facebooku a webové stránce Za transparentní vedení) tvrdí další z učitelů Petr Koblovský, že školu kvůli vedení opustilo „nezanedbatelné množství pedagogů“ a že další jsou k odchodům připraveni. Celkem je uvedeno dvanáct jmen.

Podle informací ČESKÉ POZICE nejsou vyloučeny soudní spory, neboť se obě strany barikády navzájem osočují z polopravd a lživých tvrzeníDěkan Ševčík s takovým výkladem nesouhlasí. Připomíná, že Petr Bartoň měl smlouvu na dobu určitou, Marek Mičúch odešel dohodou na Slovensko, Petr Kuhn měl jen částečný úvazek podobně jako Peter Bolcha. Trojice František Stellner, Radek Soběhart a Irena Kozmanová skončili dohodou k 31. prosinci, na vlastní žádost a také kvůli svému nespecifikovanému pochybení. Další jména, která avizují odchod, patří dle vedení k přátelům a skupině Davida Lipky. Jeden z nich – již zmíněný Pavel Chalupníček – nyní pobývá na Katolické univerzitě v Lovani, ač k tomu prý nemá písemné oprávnění.

„Nepravdivým nařčením se musíme bránit,“ říká Ševčík, jehož svým stanoviskem podpořil i malý akademický senát. Na podporu děkana hlasovalo šest lidí, tři byli proti. Se situací, která již navenek poškozuje Vysokou školu ekonomickou, nemůže být spokojen rektor Richard Hindls. Podle informací ČESKÉ POZICE nejsou vyloučeny soudní spory, neboť se obě strany barikády navzájem osočují z polopravd a lživých tvrzení.

A v této napjaté situaci se chystá středeční protest části studentů, jejichž postoj nesdílí třeba studenti Štěpán Pekárek a Jan Kozák, kteří na Parlamentních listech otevřeně podpořili Ševčíkovy kroky. Jiná skupina studentů ale píše: „Nelze již dále přihlížet autoritativnímu směřování fakulty v zájmu úzké skupiny nejvyšších. Fakultu opustili lidé, kteří pro nás studenty dělali maximum. Poslední pomyslnou kapkou je rezignace proděkana Šťastného, jež nás zaskočila, a nelze již přehlížet přečiny vedení, které ve svém prohlášení zmiňuje.“

Související články: