Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak nezničit Evropskou unii

USA

  18:41
Téměř žádný evropský politik se nezajímá o potřeby občanů, ani neřeší problém bezpečnosti. Je však třeba jednat tak, aby brexit, grexit ani czexit neznamenal exit(us) unie.

Evropská unie (ilustrační foto) foto: Reuters

Nejen v těchto dnech je možné sledovat výzvy k opuštění Evropské unie a k referendům o vystoupení z ní, a to zejména „státníků“ a „politiků“, kteří nenabízejí žádnou smysluplnou alternativu k odchodu z největší ekonomiky světa. Copak si normálně uvažující představitel i „běžný“ občan daného státu používající „selský“ rozum můžou myslet, že v současném globalizovaném světě obstojí „malý“ národní stát?

Taková úvaha není racionální. Jakmile by totiž například Česká republika vystoupila z EU, okamžitě by se ocitla pod nekompromisním tlakem „mocenských bloků“, jako je Čína, Rusko či USA.

Ztráta pudu sebezáchovy

Svět je sice natolik propojený, že připomíná „globální vesnici“, ale toto propojení je zatím pouze ekonomické. Chybí společná politická a legislativní nebo právní nadstavba. Tato situace má vedle různých jevů a procesů mimo jiné za následek soupeření „mocností“ o světovou hegemonii, v němž nechybí ani harašení zbraněmi, často atomovými, a dokonce „preventivními jadernými údery“.

Zdá se, že ztrácíme – přesněji řečeno, někteří naši političtí představitelé – nejen soudnost, ale i pud sebezáchovy

Současně uprostřed nárůstu násilí a terorismu zakazují „moudří“ bruselští byrokraté legální držení zbraní na vlastní obranu. Místo toho by naopak měli zajistit uznání „evropského zbrojního pasu“ ve všech členských zemích EU a neklást byrokratické překážky. Tímto zakazováním totiž dávají mnohem větší prostor teroristům k akcím proti bezbranným civilistům. Pokud by se ozbrojený občan byl přítomen u teroristického násilí, mohl by zasáhnout a zlikvidovat teroristu ještě před příjezdem policie.

Zdá se, že ztrácíme – přesněji řečeno, někteří naši političtí představitelé – nejen soudnost, ale i pud sebezáchovy. Ukazuje se to například na „politické korektnosti“, což je podle mne zastírání reality – pojmenovávání skutečných jevů jinými jmény. Němci to označují „Verschleierung“, volně přeloženo „ozávojování“ neboli přikrytí něčeho závojem. Tímto zastíráním je zkreslována realita a vyvoláván dojem, že žijeme v jiném než skutečném světě.

Rusko jako nepřítel

Nejvíce se politickou korektností ohánějí politici, kteří nechtějí řešit problémy reálného světa, a raději vytvářejí pseudoproblémy, k nimž navrhují pseudořešení. V důsledku toho se svět, globální vesnice, postupně ocitá v chaosu nejistot, permanentního ohrožení každodenního života válečnými konflikty a terorismem. Hledají nepřátele tam, kde nejsou, a ty skutečné nepřátele nechávají v klidu nebo je materiálně a vojensky podporují, jak je tomu v konfliktu v Sýrii.

Z Ruska je vytvářen nepřítel, přičemž je euratlantické civilizaci svými křesťanskými principy mnohem bližší než země podporující islamistický terorismus

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno na ekonomickém fóru v Petrohradě prohlásil, že by uvítal obnovu spolupráce s USA a NATO a že považuje USA za světového hegemona. NATO však provádí cvičení na východě Evropy v blízkosti hranic s Ruskem, což kritizuje i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, jeden z nejpopulárnějších německých politiků a pravděpodobný kandidát na prezidenta.

Skupina amerických politiků zase kritizuje prezidenta USA Baracka Obamu za „slabý“ postoj vůči syrskému prezidentu Baššáru Asadovi a nabádá k větší podpoře „rebelů“, přičemž řada z nich jsou teroristé ohrožující bezpečnost světa. Z Ruska je vytvářen nepřítel, přičemž je euratlantické civilizaci svými křesťanskými principy mnohem bližší než země podporující islamistický terorismus.

Politická korektnost

Politická korektnost se také objevuje v migrační krizi. Média v Německu měla donedávna zakázáno objektivně informovat o kriminálních činech migrantů do Evropy a pojem „migranti“ – místo něj měla používat „uprchlíci“. Přitom uprchlíků před válkou kvůli ohrožení vlastního života je mnohem méně než těch, kteří putují do Evropy z ryze ekonomických důvodů.

Politická korektnost představuje nebezpečí, a proto čím dříve se jí zbavíme, tím lépe pro naši společnost

Politická korektnost představuje nebezpečí, a proto čím dříve se jí zbavíme, tím lépe pro naši společnost. Začněme už konečně žít v realitě, nazývejme věci, jevy a procesy pravými jmény a řešme skutečné problémy, abychom přežili. Projekt Evropské unie je přitom racionální a pro Evropany má smysl být a přežít v míru jako nikdy dříve v dějinách. Dezintegrovat Evropu v době integrace celého světa nedává smysl.

Grexit, brexit, czexit či slovxit se neobjevuje ve slovníku některých politiků, sdělovacích prostředků nebo celebrit z racionálních důvodů, ale kvůli snaze svézt se, surfovat, nějaký čas – nejlépe krátce před volbami – na vlně populismu, a tím získat voliče. Všichni voliči však neslyší na tyto laciné sliby a rétorickou ekvilibristiku, protože dnes lze nejen na internetu objevit relevantní fakta a není třeba se spoléhat na našeptávání nějakého „vykuka“.

Reforma institucí

Úvahy o smyslu EU vznikly proto, že její současný institucionální, a především personální model nefunguje a neplní základní požadavky a očekávání obyvatel Evropy. Téměř žádný evropský politik se nezajímá o potřeby občanů, ani neřeší problém bezpečnosti – ochranu vnějších hranic EU, ustavení evropské armády a policie. Europol ani Frontex v jejich současné podobě nejsou schopné bezpečnost zajistit.

Je třeba usilovat o reformu institucí EU a zejména o výměnu politických lídrů manažery, kteří dosáhli profesních úspěchů a mají odpovídající vzdělání a osobní integritu

Základní otázky dnes znějí: Jaké předpoklady pro vykonávání svých postů mají současní vrcholní představitelé EU? Čeho ve svém předchozím profesním životě dosáhli? Jaké mají vzdělání a znalosti? Co a jak řídili, než nastoupili do postu? Ten, kdo má zájem, si informace najde a bude překvapen, nikoli však příjemně.

Současnou špatnou situaci EU nelze vyřešit vystoupením z ní. Tím se jen zhorší současné podmínky a ještě více bude ohrožena bezpečnost. Je třeba usilovat o reformu institucí EU a zejména o výměnu politických lídrů manažery, kteří dosáhli profesních úspěchů a mají odpovídající vzdělání a osobní integritu. A také jednat tak, aby brexit, grexit ani czexit neznamenal exit(us) Evropské unie.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha