Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Stane se nepolitický adept na prezidenta „českým Kiskou?

  9:49
Andreje Kisku Češi nemají. Navzdory tomu by do prezidentské volby mohly promluvit faktory, které zafungovaly na Slovensku. Oba hlavní soupeři Miloše Zemana – Jiří Drahoš i Michal Horáček – jsou také občanskými uchazeči o Hrad.

Pražský hrad- ilustrační foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Už žádné oťukávání. Tým prezidenta Miloše Zemana předminulý týden zahájil ostrou část předvolební kampaně. Úvodní výstřely obstaral mluvčí Jiří Ovčáček, když se na Twitteru častokrát tvrdě opřel do nejnovějšího prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše, bývalého šéfa Akademie věd.

Drsný konfrontační styl může ale v konečném důsledku uškodit tomu, komu má pomoci v obhajobě. Podobná taktika, již teď zvolilo Zemanovo okolí, totiž v nedávné minulosti nevyšla jinému politickému „válci“ se sociálnědemokratickými kořeny – slovenskému premiérovi Robertu Ficovi.

Ten svými výpady proti kandidujícímu milionáři Andreji Kiskovi dokázal voliče natolik znechutit, že v březnu 2014 ve druhém kole slovenské prezidentské volby významně podpořili nepolitického kandidáta. Fico prohrál – a Kiska se stal prezidentem. „Je to velmi zajímavý příběh, z mého pohledu byl nečekaný. Inspirující je pro mě však hlavně německý Joachim Gauck,“ řekl LN Drahoš. Co má společného nynější česká situace na prezidentské šachovnici s rozložením, jež bylo k vidění před čtyřmi lety na Slovensku?

Vítěz prezidentských voleb na Slovensku Andrej Kiska.

Podpůrné záležitosti

Oba hlavní Zemanovi soupeři – Jiří Drahoš i Michal Horáček – jsou též občanskými uchazeči o Hrad, které nenominuje politická strana. Nikdy ani ve straně nebyli. Horáček dokonce tvrdí, že o žádnou podporu ze sněmovních lavic ani nestojí. Z hlediska předchozího podnikání, peněz na účtu či všeobecné známosti mezi lidmi má k podobě „českého Kisky“ blíže Horáček. Označení však odmítá. „Pana prezidenta Kisky si velmi vážím. Ale cítím se být Michalem Horáčkem,“ odpověděl na dotaz LN.

K podnikateli a filantropovi Kiskovi, jenž vedl kampaň za své peníze, má asi blíže multimilionář Michal Horáček. Jiří Drahoš je zase tím, proti komu se Zemanovo okolí začalo od počátku ostře stavět.

Drahoš je zase tím, proti komu se Zemanovo okolí začalo od počátku ostře stavět. To je faktor, který by ho prezidentovým odpůrcům mohl vylíčit jako „Antizemana“ a spojit je k masivnější podpoře profesora fyzikální chemie. Zeman by mohl zopakovat i další Ficův přehmat, neboť stejně jako on se nechce přímo zapojit do volební kampaně. Spoléhá pouze na svou popularitu a známost. Slovenský premiér kvůli tomu ztratil pohodlnou pozici favorita.

K podnikateli a filantropovi Kiskovi, jenž vedl kampaň za své peníze, má asi blíže multimilionář Michal Horáček. Vše si hodlá financovat sám a nespoléhá ani na podpůrná slova či finance politiků. Kromě toho zahájil – stejně jako Kiska – kampaň se značným, 1,5ročním předstihem. Drahoš je zatím znám jen úzké části společnosti. „Myslím, že už bude mít málo času, aby si vybudoval potřebnou známost,“ míní Denisa Hejlová z Univerzity Karlovy, která se dlouhodobě zabývá politickým marketingem.

Svého stoprocentního Kisku Češi pochopitelně nemají. Navzdory tomu by do prezidentské volby počátkem příštího roku mohly promluvit podobné faktory, které už ve prospěch nadstranického milionáře zafungovaly u sousedů na Slovensku. Porážku lídra sociálnědemokratické strany Smer-SD Roberta Fica totiž tamní analytici začasto spojovali s „únavou“ obyvatel z tradičních politiků.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček.

Výsostně politický člověk

Obdobný úkaz není přitom novinkou ani v Česku. V minulých sněmovních volbách uspělo hnutí ANO z velké části proto, že se jeho šéf Andrej Babiš označuje za nepolitika, který je v politice „z donucení“. A stejný vládní subjekt už řadu měsíců stojí v čele různých průzkumů před dalšími parlamentními volbami.

Současný prezident Miloš Zeman je oproti oběma svým vyzyvatelům – Michalu Horáčkovi a Jiřímu Drahošovi – výsostně politickým člověkem

Úspěšný akademik Drahoš i populární textař hudebních hitů Horáček jsou shodně jako Kiska kandidáti, kteří nejsou spojeni s žádnou politickou stranou. Drahoš ovšem nevyloučil, že by mohl přijmout podporu některého ze subjektů zastoupených ve sněmovně – sympatie už mu vyjádřili někteří vrcholní politici KDU-ČSL, STAN, TOP 09 i ČSSD. V týdeníku Reflex odmítl Drahoš možnost, že by jako prezident jmenoval komunisty do vlády.

To současný prezident Miloš Zeman je oproti oběma vyzyvatelům výsostně politickým člověkem. Dlouhou dobu stál v čele ČSSD, byl premiérem své socialistické vlády a spolu s exprezidentem Václavem Klausem také architektem takzvané opoziční smlouvy mezi pravicovou ODS a sociální demokracií. Zeman sice prohlásil, že se v kampani nebude strefovat do svých soků, jeho tým ale tuto nepopulární práci vykonává za něho.

Český prezident Miloš Zeman.

Agresivní reakce

Ukázal to již v minulé přímé volbě a stejné metody minulý týden vytáhl znovu, když se prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček navážel do Drahoše, ač se i on před pár týdny zařekl, že nebude před volbou na nikoho útočit. Zemanova rivala ukázal jako člověka, který prý na rozdíl od hlavy státu nebrání Česko před přílivem migrantů. Obdobná taktika ale ve slovenských volbách ubrala hlasy Ficovi.

Agresivní reakce „obránců“ pražského Hradu naznačuje, že je typicky konsenzuální uchazeč o prezidentství Jiří Drahoš docela straší. Zda jsou to oprávněné obavy, se ukáže až příští rok.

Na Kisku tehdy vytáhl, že je členem scientologické církve. V debatách poukazoval na to, že jde o nebezpečnou sektu. Týden před prvním kolem se objevily i statisíce protikiskovských letáčků.Slovenští voliči však jeho ostrému konfrontačnímu stylu vystavili „stopku“ a upřednostnili spíše smířlivě vystupujícího milionáře a muže, který stál za charitativním projektem Dobrý anjel.

Když LN loni v říjnu napsaly, že se Drahoš zapojí do boje o Hrad, řada komentátorů a politologů to nebrala vážně. Agresivní reakce „obránců“ pražského Hradu však nyní naznačuje, že je tento typicky konsenzuální uchazeč o prezidentství docela straší. Zda jsou to oprávněné obavy, se ukáže až příští rok.

„Nechci, aby to vůči panu profesorovi Drahošovi vyznělo negativně, ale jako politolog se domnívám, že v přímé prezidentské volbě má velmi malé šance ohrozit Miloše Zemana. Je kandidátem, u něhož si snad umím představit, že by jako nepolitik uspěl v nepřímé prezidentské volbě. V České republice jsme ale doposud byli zvyklí, že prezidenty se stávají politici,“ řekl LN Tomáš Lebeda, vedoucí katedry politologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Jiří Drahoš

Slovenský prezident a dva čeští adepti

  • Andrej Kiska stál mimo politickou scénu, ale v roce 2014 se stal nejvyšším představitelem Slovenské republiky – vysloveně politikům navzdory. Má někdo v Česku šanci zabodovat v klání s výsostně politickým hráčem, jako je Miloš Zeman? LN v pěti vybraných bodech porovnávaly Kisku se dvěma zatím nejvýraznějšími „občanskými“ uchazeči.

Andrej Kiska (54)

bývalý podnikatel a filantrop, nyní slovenský prezident

  • Kampaň

Kandidaturu oznámil jako vůbec první v interview pro list SME 24. října 2012, tedy rok a půl před prvním kolem voleb (15. března 2014). V řadě průzkumů pak obsazoval druhé místo za premiérem Robertem Ficem.

  • Peníze

Po návratu z USA začal v roce 1992 podnikat. Založil síť zlatnictví, v roce 1996 firmu TatraCredit a pak i Quatro pro splátkový prodej. Na něm zbohatl. Před volbami ohlásil v HN majetek nejméně 162 milionů korun.

  • Tým

Intenzivně dbal o zviditelnění; využil i své filantropie, protože v roce 2006 spoluzaložil (s jednatelem reklamní agentury) charitativní organizaci Dobrý anjel. Měl menší PR tým, který dříve pracoval pro expremiérku Ivetu Radičovou.

  • Vzdělání

Vystudoval mikroelektroniku na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě (inženýrem od roku 1986), ale oboru se nevěnoval. Pracoval jako projektant v popradském Naftoprojektu a po roce 1989 zamířil krátce do USA.

  • Prostředí

Pochází z byznysového prostředí. Roku 2006 získal titul manažer roku od časopisu Trend. Byl mimo politické struktury, do boje šel jako nezávislý občanský kandidát. S druhou manželkou Martinou vychovává dvě děti.

Michal Horáček (64)

textař a antropolog, kandidát na českého prezidenta

  • Kampaň

Prezidentskou kandidaturu ohlásil jako první vážný adept a ve velkém předstihu – loni 3. listopadu ji oficiálně potvrdil v historické budově pražské vodárny. Prezentoval tam svůj program, životopis, zdraví a také majetek.

  • Peníze

Někdejší bookmaker spoluzaložil v roce 1990 se třemi společníky sázkovou kancelář Fortuna. V roce 2004 ji prodali. „Každý z nás dostal přibližně 600 milionů korun,“ řekl loni LN. Kampaň si platí z vlastních zdrojů.

  • Tým

V únoru představil svůj tým a poradce, kteří pro něj pracují zdarma. Nechybí v něm bývalá diplomatka Magda Vášáryová, lékař Pavel Pafko nebo právník Karel Eliáš. Kontakt s médii a PR má na starosti Jiří Táborský.

  • Vzdělání

Pochází z intelektuální rodiny, jeho prastrýc Jaroslav Heyrovský dostal Nobelovu cenu (1959). Sám toužil po formálním vzdělání: v roce 1996 se stal bakalářem a roku 2011 obhájil na Univerzitě Karlově disertaci (Ph. D.).

  • Prostředí

Pohyboval se mezi hazardními hráči a umělci; jako textař se proslavil ve dvojici s Petrem Hapkou. Během revoluce byl blízko politice, ale pak se věnoval byznysu a psaní. S druhou ženou Michaelou má dcerku.

Jiří Drahoš (68)

vědec a manažer, kandidát na českého prezidenta

  • Kampaň

Bývalý předseda Akademie věd potvrdil rozhodnutí kandidovat v úterý na besedě s občany v Jablunkově, odkud pochází. Nedávno vydal knižní interview Věda života, jež se mu může hodit během turné po ČR. Program ještě nezveřejnil.

  • Peníze

„Nedisponuji tolika penězi, abych si mohl kampaň platit sám,“ říká. Má byt v činžáku a chatu. LN upozornily, že o podpoře jednal s milionáři Liborem Winklerem (RSJ) či Martinem Wichterlem (Wikov).

  • Tým

Tým se teprve rodí. Jeho jistými členy jsou PR pracovníci Jakub Kleindienst či Karolína Brennerová, dle informací LN bude radit i egyptolog Miroslav Bárta. Dále Jiří Grygar, Petr Kolář, Jiří Padevět a další.

  • Vzdělání

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor fyzikální chemie (1972). Pak začal pracovat v Akademii věd, na stipendijním pobytu byl také v Hannoveru. Od roku 2003 je profesorem.

  • Prostředí

Pohyboval se v akademickém prostředí. S politiky se stýkal až během šéfování Akademii, v Reflexu se pochvalně vyjádřil o Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) a Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). S ženou Evou má dvě dcery.

Pramen: LN, kandidáti