Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Marek Dalík byl propuštěn z vězení. Odseděl si 15 procent trestu

  9:57
Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu musela minulý týden věznice ve Znojmě propustit lobbistu Marka Dalíka. Na odůvodnění si však budou muset počkat Dalíkovi právníci, Nejvyšší státní zastupitelství i veřejnost. Soud totiž musí nejdříve vyhotovit písemné rozhodnutí, na což má ze zákona dvacet dní.

Marek Dalík před nástupem do ruzyňského vězení foto:  Dan Materna, MAFRA

Ze čtyřletého trestu za pokus o podvod si lobbista Marek Dalík odseděl sedm měsíců. Řečí čísel tak namísto 1461 dnů pobyl za mřížemi pouhých 223. Když nastupoval do pankrácké věznice, zdravili ho jeho noví spolubydlící slovy „vítej v pekle“. Ve středu 12. dubna ho však zastihla mnohem radostnější zpráva. Dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ho věznice ve Znojmě musela okamžitě propustit.

Je-li to definitivní tečka za roky táhnoucím se případem, nebylo možné zjistit. Nejvyšší soud v neveřejném zasedání rozhodoval o dovolání, které podali Dalíkovi advokáti, již si stěžovali na špatnou právní konstrukci. Na jejím základě loni Vrchní soud v Praze poslal Dalíka za mříže. Soudci však měli na stole také dovolání šéfžalobce Pavla Zemana, kterému naopak vadil příliš nízký trest pro někdejšího blízkého přítele předsedy ODS a později premiéra Mirka Topolánka, jenž se motal okolo nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu.

Neověřená informace

„Náš senát rozhodoval o obou dovoláních současně, ale nemohu říci, jak to dopadlo,“ řekl LN Petr Tomíček, mluvčí Nejvyššího soudu, který zároveň potvrdil příkaz k okamžitému Dalíkovu propuštění. Více ale neprozradil. Na odůvodnění si tedy budou muset počkat jak Dalíkovi právníci, tak Nejvyšší státní zastupitelství i veřejnost. Soud musí nejdříve vyhotovit písemné rozhodnutí. Na to má ze zákona 20 dní. Dalších deset dnů probíhá korektura.

V justičních kuloárech lze zaslechnout informaci, že je dokonce možné, že Nejvyšší soud vyhověl jak dovolání Dalíka, tak námitkám šéfžalobce Zemana, který si stěžoval na příliš mírný tres

Dalíkovi obhájci mají za to, že uspěli se svým dovoláním. „Fakt, že Marka Dalíka propustili z výkonu trestu, znamená přinejmenším, že museli zrušit rozhodnutí minimálně odvolacího soudu (Vrchního soudu v Praze). Jestli Nejvyšší soud zrušil i rozhodnutí městského soudu, zatím nevím,“ uvedl v rozhovoru pro LN Tomáš Gřivna, jeden z Dalíkových právníků.

V justičních kuloárech redakce zaslechla informaci, že je dokonce možné, že Nejvyšší soud vyhověl jak dovolání Dalíka, tak námitkám šéfžalobce Zemana, který si stěžoval na příliš mírný trest. Městský soud v Praze totiž původně Dalíkovi za pomoc k trestnému činu přijímání úplatku uložil pět let. Vrchní soud však čin překvalifikoval na pokus o podvod a vyměřil mu čtyři roky. Pokud by tedy došlo k novému soudnímu líčení, není jasné, s jakým výsledkem by skončilo.

Širší politické konotace

Dalíkova anabáze s pobytem za mřížemi má širší politické konotace. Loni v srpnu před nástupem do vězení panovala nervozita, aby se Dalíkovi v důsledku špatného snášení vězeňského prostředí nerozvázal jazyk. Obchod s pandury se týkal nejen Topolánkovy vlády, ale dotkl se i okolí současného slovenského premiéra Roberta Fica a podle Dalíka detaily případu znali i bývalí či současní poradci prezidenta Miloše Zemana.

Dalíkova anabáze s pobytem za mřížemi má širší politické konotace. Obchod s pandury se týkal nejen Topolánkovy vlády, ale dotkl se i okolí současného slovenského premiéra Roberta Fica a podle Dalíka detaily případu znali i bývalí či současní poradci prezidenta Miloše Zemana.

O Dalíkovy poznatky měli zájem vyšetřovatelé. Dalík však podle zdrojů LN nechtěl riskovat a vyčkával, jak dopadne dovolání k Nejvyššímu soudu. Detektivové a státní zástupci měli jasno: pokud by se Dalík rozhodl promluvit, stalo by se to s největší pravděpodobností až v momentě, kdy by mu Nejvyšší soud nevyhověl. To se však nestalo a lobbista se dostal na svobodu.

Nicméně i tak je stále šance, že Dalík do kauzy nakonec vnese nějaké světlo. Pokud jeho případ znovu skončí před soudem, lze očekávat, že Dalíkovi se rozhodně nebude chtít zpět do kriminálu. V minulém roce si před soudy netroufl na politiky a vlivné podnikatele kolem pandurů ukázat, po sedmi měsících v žaláři ale mohl změnit názor.

Skutečný příběh o nákupu pandurů

Marka Dalíka původně potrestal Městský soud v Praze loni v únoru za korupci. Uložil mu trest pěti let vězení. Lobbista si měl v roce 2007 na schůzce v pražské restauraci U Malířů říct zástupcům rakouské firmy Steyr o úplatek ve výši 480 milionů korun. Za tyto peníze údajně slíbil zbrojovce uzavření kontraktu s českou vládou na dodávku více než stovky obrněných vozů Pandur.

Marek Dalík v rozhovoru pro týdeník Euro těsně před nástupem do vězení loni v srpnu sdělil, že ví, jaký byl skutečný příběh kolem nákupu pandurů. Řekl, že tento příběh zná zhruba 20 lidí. Ti ho prý zrazovali, aby dění kolem pandurů soudu nebo policii sdělil.

Před rokem v květnu ale odvolací Vrchní soud v Praze kvalifikaci změnil na podvod. A to proto, že Dalík podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Právě na tuto nejasnou právní kvalifikaci se odvolávali Dalíkovi právníci v dovolání k Nejvyššímu soudu.

Trest mu soud snížil o jeden rok na čtyři léta, do vězení lobbista nastoupil loni v září. Den před nástupem výkonu trestu znervóznil Dalík policii a státní zástupce svým výletem do Francie. Údajně si tam byl zařídit podmínky, aby po návratu na svobodu mohl alespoň na nějakou dobu opustit Českou republiku. LN však narazily i na teorii, že mohl u notáře sepsat své svědectví a poznatky z doby vyjednávání o nákupu pandurů.

Dalík v rozhovoru pro týdeník Euro těsně před nástupem do vězení loni v srpnu sdělil, že ví, jaký byl skutečný příběh kolem nákupu pandurů. Řekl, že tento příběh zná zhruba 20 lidí. Ti ho prý zrazovali, aby dění kolem pandurů soudu nebo policii sdělil. Do skupiny osob, které údajně skutečný příběh o pandurech vědí, Dalík zahrnul i někdejšího poradce Miloše Zemana Miroslava Šloufa či současného nejvlivnějšího muže na Pražském hradě a tehdejšího Šloufova podřízeného Martina Nejedlého.

Dopad na rozhodování

„Když se podíváte na ty ostatní, žádné bezejmenné soukromé osoby to nejsou, jeden je spolupracovník nebo kamarád slovenského premiéra, druhý českého prezidenta, třetí pracuje pro vlivného miliardáře, který má významné aktivity na Slovensku a v Čechách. A asi ani Mirek Topolánek si nechce kazit vztahy se slovenským premiérem, k čemuž by korektní výpověď nepochybně vedla. A takhle můžeme pokračovat dál. Martin Barták pracuje pro Tomáše Chrenka, který opět má významné vztahy s českou a slovenskou vládou,“ uvedl Dalík v týdeníku Euro.

Mirek Topolánek u prvoinstančního městského soudu v roce 2014 o svém vztahu k Dalíkovi prohlásil, že jeho služby nebyly nijak institucionalizovány. U odvolacího soudu loni v květnu však Dalíkův dopad na své rozhodování spíše relativizoval.

Tvrdě se obul i do expremiéra Topolánka. „Věděl jsem celou dobu, že Mirek Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista. Na druhou stranu jsem věřil v to dobro v něm, protože on je opravdu uvnitř dobrý člověk. Nakonec převážily ty první tři vlastnosti a on se takto nehezky zachoval i k jiným lidem. Mně by stačilo, kdyby jenom řekl pravdu,“ pronesl Dalík v rozhovoru pro server Neovlivní.cz.

Topolánek dorazil k Dalíkově soudu dvakrát. U prvoinstančního městského soudu v roce 2014 svůj vztah k Dalíkovi popsal slovy: „Byl to klíčový člověk, jehož služeb jsem využíval i jako premiér. Jeho služby nebyly nijak institucionalizovány.“ U odvolacího soudu loni v květnu však Dalíkův dopad na své rozhodování spíše relativizoval. „Ovlivňoval mě v politickém směřování a většinou nespokojeně konstatoval, že se nedržím jeho rad. To, že si někdo mohl myslet, že má vliv na předsedu vlády, je možné, ale nebyla to pravda,“ prohlásil expremiér.

Čas s Markem Dalíkem

2005

  • Vypsání výběrového řízení na nákup obrněných transportérů schválila vláda Stanislava Grosse.

2006

  • Smlouvu na nákup 199 pandurů schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka těsně před koncem svého funkčního období. Později se začalo vyjednávat o smlouvě nové.

2007

  • Při jednáních ohledně nákupu pandurů si měl Marek Dalík říct zástupcům rakouské firmy Steyr o třikrát šest milionů eur (v přepočtu skoro půl miliardy korun). Posléze vláda Mirka Topolánka schválila novou smlouvu: za 14,4 miliardy korun Česko koupilo 107 obrněnců.

2009

  • Vypukla kauza Monte Argentario, kde se ukázalo, že spolu trávili čas u moře vlivní politici, státní manažeři a podnikatelé. V toskánském letovisku nechyběli kromě Dalíka ani Topolánek či Martin Roman.

2011

  • Manažer Steyru Stephan Szücs dosvědčil, že si Dalík řekl o úplatek 480 milionů korun.

říjen 2012

  • Policie obvinila Marka Dalíka z podvodu.

květen 2014

  • Dalík je obžalován z pokusu o podvod, podle vyšetřovatelů Dalík slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni ve skutečnosti neměl vliv.

únor 2016

  • Městský soud v Praze uložil Dalíkovi za napomáhání k trestnému činu přijímání úplatků pět let vězení a peněžitý trest ve výši pěti milionů korun.

květen 2016

  • Vrchní soud trestný čin překvalifikoval na podvod a snížil trest na čtyři roky a pokutu na čtyři miliony korun.

1. září 2016

  • Dalík nastoupil do vězení ve Znojmě, rovněž uhradil čtyřmilionovou pokutu – pokud by ji nezaplatil, odseděl by si o dva roky více.

12. dubna 2017

  • Nejvyšší soud dal příkaz k okamžitému propuštění Marka Dalíka z vězení.

S přispěním Kateřiny Kolářové

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...