Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Černý trh s alkoholem stát tiše přehlížel, jinde by už padaly hlavy

Česko

  8:00
PRAHA - Kdo by měl nést zodpovědnost za metanolovou aféru? A lze obhájit, že ještě nikdo z kontrolních a vládních pozic nebyl potrestán? Server Lidovky.cz položil tyto otázky šestici osobností, které - každá z odlišného pohledu - sledují dění v alkoholovém byznysu.

Policisté v nelegální stáčírně alkoholu. foto: ČTK

Server Lidovky.cz se zeptal:

  1. Kdo by měl za metanolovou aféru nést zodpovědnost?
  2. Je obhajitelné, že dosud nikdo potrestán nebyl?

Stanislav Bernard: Kontroly spočívaly v buzeraci

- spolumajitel pivovaru Bernard

Stanislav Bernard, majitel Rodinného pivovaru Bernard

1. Jednoduše řečeno stát, respektive jednotliví ministři, pod které spadají celníci, policie, hygiena a potravinářská inspekce. Netýká se to jen posledních vlád, ale celého polistopadového období. Ta obrovská krize, tragédie a mezinárodní ostuda pramení jednoznačně z dlouholeté tolerance černého trhu z alkoholem. Kontrolní orgány se dlouhé roky soustředily na byrokracii a nesmyslnou, s prominutím, buzeraci normálních výrobců. Kontrola selhala dlouhodobě.

2. Když někdo mluví o auditech (premiér Petr Nečas hodlá vypracovat analýzu, která určí, kdo je za aféru zodpovědný – pozn. red.), tak je to vždy úhybný manévr, jak nechat kauzu vyhnít, odeznít a jak z toho vlastně vyklouznout. Jednoduše řečeno: stačí použít selský rozum. Taková tragédie má konkrétní příčiny a lidi, kteří za to mohou. Je to záležitost organizovaného zločinu, ale když je mimo kontrolu, tak tím spíš se taková situace vyskytne.

ČTĚTE TAKÉ:

Petr Havel: Pykat by měli odpovědní lidé v regionech

- zemědělský analytik

Zemědělský analytik Petr Havel

1. Hlavy by měly padat na více místech, ale primárně je to otázka celní správy, která je odpovědná za pohyb lihu. Tedy i za to, jestli se líh, který tam nemá co dělat, dostane do potravinářské výroby. Odpovědní jsou i hygienici. Můžeme cílit do nejvyšších pater, ale odpovědní by měli být jednoznačně lidé v regionech, v tomto případě na Moravě. Důležité je, aby si ti, kteří za to můžou, uvědomovali, že to za ně neodnese nějaký pohlavár.

2. Není to správné, protože se ukazuje, že je celá řada orgánů a lidí, kteří se svojí nečinností de facto podíleli na tom, že se černý trh s lihovinami rozvinul. A to natolik, že potom konkurenční prostředí na něm generuje i takovéto případy, kdy se někdo snaží ušetřit. Další věc je, že v normálním státě při takové aféře dobrovolně rezignují odpovědní lidé, na to se tady nehraje.

Pavel Dvořáček: Už je to víc než jen daňový problém

- šéf likérky Rudolf Jelínek

Pavel Dvořáček, ředitel lihovaru Rudolf Jelínek

1. Je to kriminální činnost, která probíhá dlouhodobě, což vyústilo v tuto krizi. Důslednější tedy měla být hlavně celní správa a policie.

2. Vzhledem k tomu, jak je černý líh dlouhodobý problém, tak si nemyslím, že by jedna personální obměna něčemu prospěla. Musí nastat systémová změna, doposud to byl pouze daňový problém, ale nyní už zasahuje i bezpečnost potravin. Prostupuje to mnoha resorty. Musí se nastavit nové priority a podle mě by bylo vhodné, kdyby daňovou kontrolu a kontrolu potravin zastřešila jedna organizace.

Jindřich Vobořil: Na vině je dlouhodobý politický nezajem

- národní protidrogový koordinátor

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

1. Nerad bych označoval jednoho viníka. Za to může dlouhodobý politický nezájem. Ale například v současnosti není hlavní hygienik. A je otázkou, zda jeho nedávno jmenovaná zástupkyně byla schopna v této oblasti, která je minoritního charakteru pro hygienu, něco zjistit a udělat. To ale neumím posoudit. Co se týče policie, ta podle mě dělá, co může. Z celní správy znám pouze ty, kteří se zabývají drogovou problematikou, a myslím, že ti dělají svou práci poctivě.

K TÉMATU:

Miroslav Toman: Na vině jsou dozorové orgány

 - prezident Potravinářské komory ČR

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman

1. Vzhledem k tomu, že tato aféra není problém seriózních a legálních výrobců, ale především černého trhu, pak odpovědnost padá na dozorové orgány, které mají v ČR na starosti trh s lihem.

2. To je dotaz spíše na vyšetřující orgány, o probíhajícím vyšetřování má Potravinářská komora ČR informace pouze z veřejně dostupných médií.

Petr Kupka: V pozadí jsou i "šedé eminence"

 - politolog se zaměřením mj. na organizovaný zločin, člen CBSS

1. Obchod s nelegálním alkoholem patří dlouhodobě mezi výnosný obchod, nakonec se na něm svezla celá řada tzv. "šedých eminencí" na severní Moravě. Bezpečnostní složky nezaspaly, celní správa o tomto fenoménu dlouhodobě věděla. Svádět to ale na celní správu je zkratkovité - o tomto fenoménu sice věděla, ale pokrýt tak rozsáhlý svět obchodu s ilegálním alkoholem je nemožné.

ČTĚTE TAKÉ:

Problém bych viděl v politické reprezentaci, která jednoduše nenaslouchá odborné veřejnosti (kromě ekonomů), podceňuje své voliče a nestará se o důsledky ekonomických reforem. Takový případ byl pouze otázkou času a přijdou další, v jiné formě. Pohádka o volném trhu dostala další trhlinu. 

2. Hovořit o "organizátorech", "větvích" apod. je v tomto ohledu pouze mediální obraz, který má dát vzniknout dojmu, že vše je již pod kontrolou. To nic neřeší a společenský kontext takové zjednodušení nezohlední. Současný problém je v zásadě výsledkem daňové zátěže na legální alkohol, ekonomické marginalizace osob, které jsou nepřímo nuceny tyto produkty kupovat, protože jsou cenově přijatelné, dále výsledkem postoje společnosti k právnímu státu a také systémové nekoordinovanosti bezpečnostních složek (ztělesněná neexistence jednotného analytického systému), kdy levá ruka neví, co dělá pravá.

Autoři: , ,