Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nepokoje v Evropě: Španělská policie střílí gumovými projektily

Svět

  14:47aktualizováno  20:19
MADRID - Napříč Evropou se dnes konají stávky na protest proti škrtům a reformám. Ve Španělsku bylo při násilných střetech zraněno 34 lidí. Policisté zakročili proti demonstrantům v Madridu střelbou gumovými projektily a zadrželi přes 80 lidí. Kvůli stávce byly také zrušeny stovky letů na letištích v celém Španělsku, nefungují velké továrny a přístavy.

Policisté během prostestů v Madridu zadrželi desítky lidí. foto: Reuters

Do ulic velkých španělských měst vyrazily už ráno tisíce lidí, kteří se na mnoha místech střetli s policií. Nejdramatičtější byla zřejmě kolem poledne bitka na madridském náměstí Cibeles, při níž policisté začali proti stovkám demonstrantů střílet gumovými projektily. Policie poté zadržela dva lidi, kteří měli u sebe výbušniny.

Generální stávku svolaly dva největší odborové svazy v zemi na protest proti přísným rozpočtovým škrtům konzervativní vlády premiéra Mariana Rajoye. Odboráři jsou vedle úsporné politiky nespokojeni také s rostoucí nezaměstnaností, která patří ve Španělsku k nejvyšším v Evropě.

Protesty se konají v rámci Dne evropské mobilizace, kdy se na výzvu Evropské odborové konfederace konají demonstrace a další projevy nespokojenosti obyvatel také například v Itálii, Řecku, Německu, Belgii, Francii nebo Polsku. Protesty se neobešly bez násilností, které si vyžádaly desítky zraněných ve Španělsku a několik dalších v Itálii. Potyčky provázející evropské demonstrace proti úsporným opatřením propukly i v portugalské metropoli Lisabonu. Zranění utrpělo několik lidí.

Vlajky evropských zemí v průvodu demonstrantů v Aténách. Nepokoje se konaly také například v Itálii, Německu, Belgii, Francii a Polsku.

Ke stávce se podle španělských médií připojila velká většina pracovníků průmyslových podniků v zemi. Zaměstnanci některých automobilek postavili před vchody hořící barikády, aby znemožnili jakýkoli provoz. Protesty postihly také značnou část veřejné dopravy. V Madridu a dalších velkých městech jezdí nejvýše třetina autobusů a vlaků.

ČTĚTE VÍCE

Velké potíže mají ale i auta. V Barceloně ráno davy demonstrantů zablokovaly významné dopravní tepny, v Madridu se policie hodinu snažila vytlačit protestující z klíčové komunikace Gran Vía.

Stávka se podepsala i na provozu madridského letiště Barajas. Letiště zrušilo dosud zhruba polovinu odletů, po terminálu se dopoledne pohybovaly stovky protestujících a domáhaly se uzavření všech obchodů a kanceláří. Také na dalších letištích v zemi je provoz velmi omezen, zrušeno bylo podle deníku El País po celé zemi zhruba 700 letů. Na letecké spojení s Prahou zatím nemělo omezení provozu žádný vliv, první přílety z Barcelony odpoledne byly bez problémů. Podobná situace panovala v Portugalsku, kde byla veřejná doprava ochromena především v metropoli Lisabonu.

Španělská vláda čelí už druhé generální stávce za necelý rok, kdy řídí zemi. Dosud jsou však podle tvrzení vlády dnešní dopady protestů na chod země o něco menší než při březnové generální stávce. Chaos ve veřejné dopravě není tak velký zřejmě i proto, že se mnozí Španělé na omezený provoz připravili a zvolili alternativní dopravu, případně zůstali doma.

Zaměstnanci belgických drah protestují na bruselském nádraží

Mezi slogany, které na dnešek připravily hlavní odborové svazy v zemi, jsou například hesla "Berou nám naši budoucnost" a "Existují řešení, existují viníci". Očekávají se desítky demonstrací. Úřady se obávají možného násilí hlavně v Madridu před sídlem parlamentu, kde by se na výzvu po internetu a sociálních sítích mohlo od 19:30 SEČ shromáždit i mnoho mladých radikálů.

V Belgii nejezdí vlaky
Čtyřiadvacetihodinová stávka železničářů dnes ochromila železnici v Belgii, zcela pak v jižní valonské části země. Narušena byla i mezinárodní doprava.

Do belgické stávky vstoupili zaměstnanci státních drah SNCB i dalších železničních dopravců. Na jihu Belgie se dnes železniční doprava zcela zastavila a ve vlámské části vyjelo jen několik vlaků. V Bruselu zůstaly podle belgického rozhlasu RTBF v depech i tramvaje a autobusy. Mimo provoz je například vysokorychlostní vlak Thalys mezi Německem a Belgií. Zpoždění se očekávají i na tratích do Francie a Nizozemska. Cestující z Francie prý museli v noci přesednout v Lille z vlaku na autobus, pokud se chtěli dostat do Bruselu.

Bouří se celá Evropa

Prvních šest zraněných mezi policisty bylo hlášeni také z Itálie, kde se dějišti nejostřejších střetů mezi přívrženci krajní levice a policií stala města Turín a Milán. Do manifestací se zapojily tisíce zejména studentů a nezaměstnaných mladých lidí i v dalších městech, zejména v Římě a Neapoli.

Demonstrace a další protestní akce obyvatel se konaly také například v Řecku, kde se v metropoli Aténách sešlo na 5000 osob.

Podle agentury AFP se protestní pochody konaly také ve 130 městech ve Francii, jejichž účastníci žádali "práci a solidaritu v Evropě" a brojili "proti úsporám". V Německu, Belgii a Nizozemsku naplánovaly odbory symbolické akce, které se obešly bez zastavení práce. Provoz byl přerušen pouze u rychlovlaků Thalys zajišťujících spojení mezi Francií a Belgií. V Bruselu byl na programu průvod kolem velvyslanectví evropských zemí s cílem krátce demonstrovat před sídlem Evropské komise

Autoři: , ,