Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Chaloupka neuspěl. Poslanci ho vydali policii

Česko

  16:38aktualizováno  17:42
PRAHA - Policie bude moci stíhat Otto Chaloupku (VV) pro podezření z korupce. Sněmovna poslance ke stíhání vydala. Policie by mohla Chaloupku obvinit pro podezření z přijímání úplatku od jeho bývalého asistenta. Chaloupka tvrdí, že je nevinen. Poslance žádal, aby hlasovali proti vydání.

Otto Chaloupka foto: ČTK

Pro se vyslovilo 94 ze 154 přítomných poslanců, proti jich bylo 37. Návrh nepodpořily Věci veřejné a většina občanských demokratů.

V kauze jde o to, že poslancův bývalý asistent Vratislav Vařejka mu musel vracet část peněz, které dostával od sněmovny za svou práci. Chaloupka uvádí, že šlo o domluvu, že peníze sloužily jako splátka na předvolební kampaň, kterou Vařejkovi hradil. Policie naopak soudí, že musel Chaloupkovi dávat část peněz kvůli tomu, aby mohl dál pracovat jako jeho asistent.

ČTĚTE TAKÉ:

Chaloupka před poslanci zopakoval svou verzi případu. Hovořil o pomluvě, účelové manipulaci a snaze o diskreditaci. Vařejka mu prý měl splatit 60.000 korun, přičemž mu vrátil ve dvou splátkách 37.000 korun. Chaloupka také podotkl, že Vařejka na něj podal trestní oznámení pro zneužití pravomoci, policie ale po roce vyšetřování záležitost klasifikovala jako přebírání úplatku. "Prohlašuji, že jsem nevinen," zdůraznil.

Před týdnem sněmovna potvrdila stíhání Davida Ratha (dříve ČSSD), kterého policisté obvinili z přijímání úplatku v souvislosti s údajně zmanipulovanou zakázkou na opravu buštěhradského zámku.

Které poslance již sněmovna zbavila imunity?

Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 17 poslanců, přičemž poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech.

25. července 1995 - Sněmovna zbavila imunity poslance Jana Vika (SPR-RSČ). Vik byl obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy v souvislosti s šířením provokačních letáků nazývaných Informace spolkové vlády pro vedení sudetoněmeckého landsmanschaftu. Celý případ se však nestačil uzavřít do voleb v roce 1996, v nichž byl Vik opět zvolen a získal zpátky imunitu. Poslanci poté již podruhé Vika policii nevydali.

27. února 1997 - Sněmovna zbavila imunity předsedu SPR-RSČ Miroslava Sládka za protiněmecké výroky, jež pronesl na demonstraci při podpisu česko-německé deklarace v lednu 1997. Imunity zbavila i republikánské poslance Josefa Krejsu a Rudolfa Šmucra, kteří se údajně dopustili výtržnictví v roce 1994, kdy narušovali česko-německý pietní akt v Terezíně.

10. července 1997 - Sněmovna zbavila již podruhé imunity Josefa Krejsu (SPR-RSČ) za jeho články s protiromskou tematikou. Obžalobu z výtržnictví zastavila v únoru 2008 obecná amnestie prezidenta a za články byl v listopadu 1998 potrestán soudním příkazem.

20. května 1998 - Sněmovna vydala Jiřího Payna (ODS) k trestnímu stíhání kvůli jeho dopravní nehodě.

10. března 2000 - Sněmovna zbavila imunity Libora Ježka (ODS) kvůli jeho dopravní nehodě.

14. září 2000 - Kvůli dopravní nehodě zbavila sněmovna imunity Jana Kasala (KDU-ČSL).

28. února 2001 - Sněmovna zbavila imunity poslankyni KSČM Taťánu Jirousovou, která autem porazila chodkyni a způsobila jí těžké zranění.

23. září 2003 - Sněmovna zbavila imunity Jaroslava Lobkowicze (KDU-ČSL), který svým automobilem srazil chodkyni.

20. prosince 2005 - Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance ODS Vladimíra Doležala, kterého policie vinila ze zprostředkování úplatku. V roce 2010 mu pražský městský soud uložil ze nepřímé úplatkářství stotisícový peněžitý trest, rozsudek ale zrušil Nejvyšší soud. Loni v létě uložil městský soud Doležalovi stejný peněžitý trest, ale tentokrát za pokus o podvod. Jeho advokát poté oznámil, že se opět obrátí na NS.

26. září 2007 - Sněmovna zbavila imunity poslance KSČM Josefa Vondrušku, který je podezřelý, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně. Loni v dubnu Okresní soud v Liberci Vondrušku zprostil obžaloby, v prosinci pak hradecký krajský soud verdikt zrušil. Nyní se čeká na nové jednání. - Sněmovna zároveň zbavila imunity poslance ODS Ondřeje Plašila, který podle policie řídil opilý.

6. listopadu 2009 - Sněmovna vydala nezařazeného poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD) k trestnímu stíhání kvůli podezření z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv. Letos v lednu ostravský krajský soud poslal exposlance za zneužití státní dotace do vězení na pět let. Rozsudek je nepravomocný, Wolf navíc podle všeho nebude muset zneužitých 11 milionů korun vracet, ale měl by zaplatit jen pokutu asi 140.000 korun.

30. srpna 2011 - Sněmovna vydala tehdejšího předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve VV) k trestnímu stíhání. Soudce pražského městského soudu letos v dubnu Bártovi uložil za uplácení rok a půl vězení s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Škárkovi, viněnému z přijetí úplatku, udělil za podvod trest tří let vězení nepodmíněně. Bárta i Škárka se odvolali.

5. června 2012 - Sněmovna potvrdila trestní stíhání bývalého středočeského hejtmana a poslance zvoleného za ČSSD Davida Ratha, podezřelého z korupce související s opravou buštěhradského zámku.

12. června 2012 - Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance Otto Chaloupku (VV), kterého policie podezřívá z přijímání úplatku od jeho bývalého asistenta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!