Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Poslanci ‚postrčili‘ vládu, česká matka zatím žaluje norskou sociálku

Česko

  16:20
PRAHA - Česká matka Eva Michaláková, jíž norské úřady před třemi lety odebraly syny, se chystá v Norsku podat žalobu proti tamní sociální službě a požádat o svěření dětí do své péče. Její norské advokátky připravují příslušné právní kroky. Novinářům to oznámila poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09).
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Případem hochů se v úterý věnovala sněmovna. Bratři Michalákovi i jejich matka mají české občanství.

PSALI JSME:

„Je nepřípustné, aby sourozenci vyrůstali odděleně v cizích rodinách. V Norsku jsou pošlapávána práva českých občanů. Vláda musí přestat strkat hlavu do písku,“ uvedla Chalánková.

Své syny vidět smí. Dvakrát ročně, na dvě hodiny

Norská sociální služba Barnevern odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo.

V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její odvolání odmítly, loni v listopadu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten její stížnost nepřijal.

Poslanci vyzvali vládu, aby začala jednat

Česká vláda má požádat Norsko o vysvětlení případu odebrání dvou synů české matce Evě Michalákové, uvedla sněmovna. Neschválila ale výzvu, aby kabinet poskytl Michalákové diplomatickou ochranu, což by spor o děti povýšilo na mezinárodní úroveň. Poslanci nejsou ani pro to, aby vláda zvážila podání mezistátní stížnosti na Norsko. Norské království by mělo podle poslanců sdělit, proč bratři zůstávají v pěstounské péči, když původní důvod odpadl.

Dědeček chlapců Jiří Pavelka míní, že rozhodnutí sněmovny jeho dceru posílí. Podle něj dolní komora ukázala, že „i Česko začíná o své děti projevovat zájem“. Věří, že případ skončí tím, že chlapci budou se svou matkou a všichni se vrátí do Česka.

„Neprovinily se ničím děti, ani jejich rodina. Jsou to už čtvrté Vánoce, které bude matka prožívat bez dětí,“ uvedl Pavelka. Chalánková věří, že příští vánoční svátky matka s hochy stráví ve vlasti. S výsledkem je spokojena.

Únos pod taktovkou soukromého očka

  • Norský Úřad na ochranu dětí (Barnevernet) byl vytvořen v roce 1992 s cílem "zajistit, aby děti a mládež žijící v prostředí, které může poškozovat jejich zdraví a vývoj, dostaly včas potřebnou pomoc a péči".
  • Úřad ve většině případů poskytuje dětem a jejich rodinám pomoc formou poradenství, zabezpečení pečovatelské služby, finančních úlev či jinými způsoby. V naléhavých případech, kupříkladu při podezření ze zneužívání dětí či při neschopnosti rodiny postarat se o své potomky, může úřad rodičům dítě odebrat a umístit ho do náhradní péče. Rozhodnutí úřadu musí potvrdit právní instituce zvaná Fylkesnemnda.
  • Na úřad se může obrátit rodina sama, samo dítě nebo může oznámení podat jakákoli jiná osoba.
  • V zahraničí nemá Barnevernet dobré jméno. Kritici poukazují mimo jiné na poměrně vysoký počet dětí, které úřad v zemi s pěti miliony obyvatel každoročně odebere jejich biologickým rodičům. Podle norského statistického úřadu (SSB) registroval v roce 2012 Úřad na ochranu dětí 53.198 aktivně řešených případů, z nichž 17 procent vyústilo v náhradní péči. U pěstounů či v ústavních zařízeních tak v roce 2012 žilo v Norsku 8995 dětí.
  • Velké množství odebraných dětí je z přistěhovaleckých rodin, které mají jiné způsoby výchovy dětí než Norové. Chování rodičů-imigrantů k vlastním dětem, jež je v jejich vlasti běžné, může být v Norsku vnímáno jako chování pro děti škodlivé či přímo ubližující. Netýká se to přitom jen vzdálených kultur a jiných náboženství, ale často i rodin z blízkých evropských zemí. Pro úřad může být důvodem k zásahu kupříkladu fakt, že dítě a rodič spí v jedné posteli (obavy ze sexuálního zneužívání), popíjení alkoholu v přítomnosti dětí (podezření na alkoholismus rodičů, zanedbávání péče) nebo tělesné tresty typu plácnutí přes zadek (fyzické týrání).
  • Asi největší zájem médií vzbudil příběh polské rodiny Rybkových. Poté, co rodičům Barnevernet odebral devítiletou Nikolu, obrátili se Poláci na soukromého polského detektiva Krzysztofa Rutkowského a s jeho pomocí svou dceru unesli z pěstounské rodiny. Dívka při vlastním únosu spolupracovala. Detektivovi se nejprve podařilo k holčičce propašovat mobilní telefon, díky němuž se mohl s Nikolou domlouvat. Při akci jako z hollywoodského filmu pak Rutkovského muži, většinou bývalí vojáci, hodili dívce do okna domu pěstounů lano, po němž se spustila dolů. Potom nasedli do předem připravených aut, kterými se dostali přes hranici do Švédska, kde na Nikolu čekali její rodiče. Podobným způsobem později Rutkowski ještě vrátil syna ruské matce.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) se ohradila proti tvrzením, že kabinet kauzu ignoruje, argumentovala „celým seznamem úkonů“. Nová žádost o vrácení dětí do péče je podle ní nutný úkon, protože případ se odehrává podle norských zákonů. „My v tuto chvíli nemáme v ruce žádné právní nástroje, jak kauzu v Norsku ovlivnit,“ uvedla ministryně.

Ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán v úterý České televizi řekl, že podezření na pohlavní zneužívání nebylo jediným důvodem odebrání dětí.

Bělobrádek:  Můžeme si vyřešit naši matku s našimi dětmi u nás

Chalánková sněmovně navrhne, aby zavázala vládu k okamžitému jednání s Norskem a požádala ho o vysvětlení, proč musí být hoši u pěstounů. Očekává, že kabinet norskou stranu osloví i s dotazem, jestli norské úřady uvažují o spolupráci s českými institucemi při svěření dětí do péče českých příbuzných.

Podle poslankyně je také nezbytné, aby vláda a prezident iniciovali sjednání mezinárodní smlouvy o ochraně dětí. Chalánková věří, že její návrh zákonodárci podpoří.

Podle šéfa vládních lidovců Pavla Bělobrádka sice matka všechny nástroje ještě nevyužila, ale jiné země se v podobných případech o děti dokázaly postarat. „Děti patří především k matce, pokud tam nejsou sociálně patologické záležitosti. Můžeme si vyřešit naši matku s našimi dětmi u nás,“ dodal.

Předseda klubu ČSSD Roman Sklenák řekl, že bez dostatku informací není možné efektivně pomoci, norské úřady ale podrobnosti nesdělují. Jediná cesta je, aby se matka znovu obrátila na norské soudy, míní. Dodal, že ČR zatím vůči Norsku k takzvané diplomatické ochraně pro své občany nikdy nesáhlo. „Je nutné zvolit správnou cestu, abychom si nepočínali v diplomatických vztazích neobratně,“ uvedl Sklenák.

Lidé matku podporují peticí i penězi na advokáta

Podle šéfa poslanců opoziční ODS Zbyňka Stanjury by se ale stát měl za práva svých občanů bít silněji. „Jsou cesty, které stát nevyužil. Slýcháme, že existují opravné prostředky, místo toho, aby vláda šla do konfliktu,“ uvedl Stanjura. Hnutí Úsvit bude podle předsedy svého klubu Radima Fialy navrhovat, „aby se český stát postaral o své občany a kauza se řešila“.

Podle Chalánkové jedinou možností, kterou matka má, je právě žaloba proti norské sociální službě. Podávat ji může každý rok. „Většinou je to zamítáno. Šance na úspěch je mizivá,“ řekla Chalánková.

Podle českého právníka matky Pavla Hasenkopfa může Michaláková podat návrh, rozhodovat o něm bude krajská komise Barnevernu. Po zamítnutí se může žena obrátit na odvolací okresní soud, poté na soud dovolací. Pokud neuspěje, může to zkusit za rok. „Je to věčná smyčka. Opravné prostředky nebudou vyčerpány do osmnácti let věku chlapců. Jako byste vráželi hlavou do zdi,“ míní advokát.

Pod peticí na podporu matky a hochů je podle Chalánkové zhruba 9400 podpisů. Archy pořadatelé předají ve středu Úřadu vlády. Na sbírkovém kontě, z něhož se budou platit norské advokátky, je kolem 330 tisíc korun.

Autoři: ,

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč