Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Poslanci schválili přímou volbu prezidenta, projít má i Senátem

Česko

  10:00aktualizováno  13:44
PRAHA - Sněmovna schválila ústavní novelu, která zavádí přímou volbu prezidenta. Předlohu podpořili poslanci ze všech stran v dolní komoře kromě komunistů, kteří se hlasování zdrželi. ČSSD doporučí svým senátorům, aby ústavní novelu schválili beze změn. Opoziční ČSSD má v Senátu většinu.

Pokud Senát novelu schválí, občané by měli vybírat přespříští rok už nástupce nynější hlavy státu Václava Klause. Pro předlohu hlasovalo 159 ze 192 přítomných poslanců, tři byli proti.

Jednalo se o občanské demokraty Aleše Rádla, Jana Bauera a Jaroslava Plachého. K přijetí ústavní novely bylo nutných nejméně 120 hlasů.

Anketa

Koho byste volili za prezidenta ?

Jana Fischera 69
Miroslavu Němcovou 96
Pavla Rychetského 16
Karla Schwarzenberga 331
Přemysla Sobotku 12
Vladimíra Špidlu 14
Jana Švejnara 90
Miloše Zemana 23
Někoho jiného 84

Podle očekávání podpořila sněmovna dva ze tří pozměňovacích návrhů opoziční ČSSD. Sporný návrh na změnu způsobu jmenování členů bankovní rady České národní banky neprošel. Se svými pozměňovacími návrhy neuspěli ani komunisté.

Prezidentské novinky

  • Vláda navrhla v ústavní novele změnit mechanismus výběru hlavy státu, kterého by do budoucna místo členů parlamentu mohli vybrat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory.
  • Kandidáta na prezidenta by mohla podle novely navrhnout petice alespoň 50 000 občanů starších 18 let, nebo nejméně dvacet poslanců či deset senátorů.
  • Přímou volbu hlavy státu by vyhlašoval předseda Senátu. Vyhlásit by ji měl nejpozději 90 dnů před jejím konáním.
  • Předloha předpokládá rozšíření výčtu důvodů pro odvolání přímo voleného prezidenta. Pokud by Ústavní soud uznal, že hrubě porušil ústavu, mohl by být zbaven funkce. Žalobu k Ústavnímu soudu by mohly podat Senát a sněmovna, pokud by se v nich k tomu našla ústavní většina.

VÍCE O ZMĚNÁCH ZDE

Sociální demokraté uspěli s návrhem, který se týká omezení prezidentovy pravomoci rozhodnout o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání. Nutný by byl podpis premiéra nebo pověřeného ministra.

Jen na dobu výkonu funkce by byla podle dalšího úspěšného návrhu ČSSD omezena prezidentova imunita.

Pro jmenování bankovní rady ČSSD nabízela dvě možnosti - byl by nutný podpis premiéra, nebo souhlas Senátu. Koalice to odmítla.

Komunisté neuspěli se svým návrhem, aby prezident mohl jmenovat radu centrální banky jen po souhlasu sněmovny.

Poslanci zamítli i další návrhy KSČM, které se týkaly jmenování prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, jmenování a odvolávání předsedy a místopředsedů Ústavního soudu a vyhlašování referenda a jeho výsledků.

Nečas: Je to jen záminka

Právě návrh na změnu jmenování bankovní rady vyvolal v diskusi slovní přestřelku mezi koalicí a ČSSD. Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že jde ze strany sociální demokracie o záminku, aby ústavní zákon zamítla v Senátu, v němž má většinu.

"Sociální demokracie žádnou přímou volbu nechce," řekl Nečas, který označil postoj ČSSD za nechutný a pokrytecký boj. Podobně jako Nečas se vyjádřil i Viktor Paggio (VV).

Archivní infografika – Klikněte pro zvětšení

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale poukázal na to, že má centrální banka rozsáhlé pravomoci a není možné, aby její bankovní radu jmenoval jeden člověk, tedy prezident.

Změna by byla pojistkou nezávislosti České národní banky a protikorupčním opatřením, uvedl. Sobotka zároveň zdůraznil, že ČSSD se snaží o zavedení přímé volby už téměř dvě desetiletí.

ČTĚTE TAKÉ:

Kritika ze strany poslanců ČSSD na adresu centrální banky pobouřila ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). "Máme jednoho z nejlepších regulátorů v Evropě. Přestaňte ho, k čertu, napadat," prohlásil.

Změna ve jmenování bankovní rady je zbytečná také podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Současná praxe podle něho nečiní problémy.

Sociální demokraté zdůrazňovali, že od některých svých pozměňovacích návrhů ustoupili a vůbec je nepodali. Týkaly se prodloužení funkčního období prezidenta z pěti na šest let a možnosti odvolat ho v referendu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!