Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pípání a ozvěna v mobilu? John nebyl první, odposlechů se bál i Tlustý

Česko

  20:00
PRAHA - Radkovi Johnovi prý pípá v telefonu, což v něm vyvolává obavy, že je někým odposloucháván. Ve Věcech veřejných by to nakonec nebyla žádná novinka. Podobných patálií s mobilními telefony už ale česká politická scéna zažila několik a nakonec se ukázalo, že poslanci jen špatně používali moderní techniku.

Vlastimil Tlustý foto: Helena Zahrádecká, Lidové noviny

V hlavní roli nejznámějšího případu "odposlouchávaného politika" vystoupil v roce 2003 tehdejší šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Přišlo mu tehdy podezřelé, že v hlasové schránce si vyslechl nahrávku vlastního jednání se zástupci včelařů ohledně státních dotací.

Případ tehdy řešila sněmovní komise. Ta však došla k závěru, že žádné policejní nebo zpravodajské služby Tlustého neodposlouchávaly. I odborníci se přikláněli spíše k verzi, že si poslanec jednání omylem nahrál sám.

ČTĚTE VÍCE:

S podobnou stížností vyrukoval v poslanecké sněmovně tři roky před Tlustým také tehdejší místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf. Ve svém mobilním telefonu i pevné lince slyšel nynější europoslanec ozvěnu, což se mu zdálo podezřelé.

Stejně jako v případě Tlustého se ale jednalo zřejmě jen o technický problém a sněmovní komise odposlouchávání vyloučila.

Kauzy odposlechů, které hýbaly politikou

  • Jméno Vlastimila Tlustého se nakonec v jedné z odposlouchávacích kauz opravdu objevilo. V policejních odposleších, které byly před lety nasazeny na Františka Mrázka, podnikatel poslance nazýval „Téčko“ nebo „Tlusťoch“ a plánoval ho uplatit třemi miliony. Ze záznamů ovšem nevyplývá, zda Tlustý tyto peníze skutečně přijal,
  • V přepisech z odposlechů se objevilo i jméno někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Toho Mrázek nazýval pro změnu „Íčko“.
Ivan Langer na tiskové konferenci strany ODS.
  • Odposlechy také odhalily snahu exposlance ODS Vladimíra Doležala ovlivnit vyšetřování svého případu. Měl mu v tom pomáhat známý pražský lobbista a podnikatel Ivo Rittig.
  • Policie také zkoumala desítky hodin odposlechů Marka Dalíka, který se měl s bývalým poslancem Zdeňkem Kořistou a lobbistou Janem Večerkem domlouvat na svržení tehdejší vlády Stanislava Grosse.
  • Ani ČSSD odposlechům neunikla. Blízkého přítele někdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse a vedoucího Úřadu vlády Pavla Přibyla policie nahrávala, jak se snažil zarazit vyšetřování kauzy Biolíh, ve které byly namočeni lidé kolem ČSSD.

Odposlechy VV? Podle Johna národní sport

S nástupem Věcí veřejných do parlamentu začaly hrát odposlechy ještě významnější roli a kauzy se štěnicemi nastraženými u politických protivníků i vlastních poslanců nejmenší vládní strany plnily pravidelně stránky novin.

„Máme podezření, že od volební kampaně všem, kteří jsou vysoce postavení v hierarchii Věci veřejných, jsou telefony odposlouchávány. Nahrávání ve VV se stalo národním sportem. Síly, které VV chtějí zničit, nahrávaly zřejmě nejenom přes telefony,“ řekl šéf VV Radek John u výslechu v kauze takzvaných „Bártových obálek“.

Známý je zejména „kavárenský“ záznam bývalé poslankyně za VV Kristýny Kočí, která se loni pokusila o vnitrostranický puč. "Štěnice" se tehdy našly dokonce i v její ložnici. Odposlouchávací zařízení měl v autě skryté i ministr dopravy Pavel Dobeš, úniku nahrávky z neformálního jednání se nevyhnul ani faktický šéf strany Vít Bárta.

Loni v květnu se na ní bývalý šéf bezpečnostní agentury ABL vychloubal nadstandardními vztahy s prezidentem Václavem Klausem a předsedu strany Johna označil za pouhou loutku. Později však svoje slova mírnil a vinu za nešťastné výroky připisoval vlivu těžkého francouzského vína.

Autor: