Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tlustý 'shodil' svoji vládu

Česko

  21:00
PRAHA - Sněmovna přerušila projednávání vládního návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi do doby, než jej vláda doplní o definici a ocenění majetku, kterého se má zákon týkat. Požadavek o doplnění předložil Vlastimil Tlustý. Prošel i přesto, že ministr zemědělství Petr Gandalovič řekl, že je to v rozporu s duchem dosavadní vládní předlohy.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý má vážné výhrady k zákonu o vyrovnání s církvemi. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý ke konci mnohahodinové diskuse navrhl, aby sněmovna zatím přerušila nebo odročila projednávání vládního návrhu o vyrovnání s církvemi. Chtěl, aby kabinet doplnil předlohu tak, aby byl jasný rozsah či definice majetku, kterého se týká. "Schválit zákon, ve kterém zbudou tyto pochybnosti, a čekat na arbitráže a rozhodnutí ústavního soudu, je nepředstavitelné riziko," prohlásil Tlustý. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) ale vzápětí požadavek svého stranického kolegy odmítl. I tak ale vláda požadacku Tlustého vyhoví.

Hlasování potvrdilo názorové rozpory uvnitř ODS. Odročení kromě Tlustého podpořili i další dva občanští demokraté - Juraj Raninec a Jan Schwippel, kteří patří stejně jako Tlustý k vnitrostranické platformě. Kromě nich byla pro odročení celá opozice, tedy sociální demokraté a komunisté. Těm se předtím nepodařilo prosadit zamítnutí vládního návrhu, respektive jeho vrácení k dopracování. Pro tento opoziční požadavek Tlustý ani nikdo jiný z ODS nehlasoval.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi neměl své odpůrce jen mezi ČSSD a komunisty, ale také v samotné koalici. Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová navrhla, aby v rámci vyrovnání zůstala státu katedrála svatého Víta. Němcová řekla, že požaduje i zkrácení doby, po kterou by měl stát splácet úroky z finanční náhrady.

"Nikdo dnes neměl námitku proti tomu, že by zákon měl být propuštěn do druhého čtení," řekla Němcová. Vážné výhrady k němu ale má například lídr vnitrostranické platformy Vlastimil Tlustý. V médiích v minulých dnech uvedl, že v současné podobě by pro něj ruku nezvedl.

Uvozovky dolníJá chci připravit pozměňovací návrh, podle něhož by svatovítská katedrála zůstala v majetku státu a byla spravována spolu s katolickou církví, tak jak je tomu dosudUvozovky horní

Změny požadují i někteří další občanští demokraté. "Já chci připravit pozměňovací návrh, podle něhož by svatovítská katedrála zůstala v majetku státu a byla spravována spolu s katolickou církví, tak jak je tomu dosud," řekla Němcová.

Pro svůj návrh prý v klubu cítila širší podporu. "Bylo jasné, že to klub vnímá úplně stejně jako já, a očekává se, že takto ten návrh podán bude," řekla. Požadavek, aby vyrovnání s církvemi provázela podobná dohoda o katedrále, vznesla i ČSSD.

Spor o katedrálu na Pražském hradě se táhne již 15 let. Pražský městský soud se bude ve středu již potřetí tímto sporem zabývat. Obvodní soud pro Prahu 1, který při již také třikrát projednával, ho posledním rozhodnutím přiřkl státu. Návrh majetkového vyrovnání s církvemi by podle Němcové v současné podobě umožnil vydání katedrály církvi.

Lidovci: O změnách budeme jednat
Vládní návrh počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Zástupci církve však připomínají, že nedostávají těchto 270 miliard, ale právě jen 83, jejichž reálná hodnota se za dlouhou dobu vyplácení změní na vyšší sumu.

Uvozovky dolníÚstavní soud:
Norma nebyla přijata svévolně, a není ji potřeba rušit.Uvozovky horní


Tlustému i Němcové vadí mimo jiné rozložení splátky na 60 let. Němcová chystá pozměňovací návrh, který dobu zplácení zkrátí. Tím by klesla i celková suma, kterou stát církvím zaplatí. Již dříve hovořila také o možnosti, že by majetek, který stát nevydá a prodá, šel do speciálního fondu, z něhož by pak stát vyplácel církvím náhradu za nevydaný majetek.

Místopředsedkyně sněmovního klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová uvedla, že lidovci jsou připraveni o případných změnách zákona hovořit. Hlavní je ale podle ní to, aby s úpravami souhlasily i církve. "Jde o to, nakolik těmto změnám budou přístupny samotné církve," řekla Šojdrová. Křesťanští demokraté se podle ní nezabývali tím, jak by se zachovali, kdyby dnes někteří občanští demokraté opozici pomohli k zamítnutí vládní předlohy. "Nemáme signál, že by k tomu mělo dojít," uvedla lidovecká poslankyně.

Opoziční ČSSD a KSČM vládní návrh na vyrovnání s církvemi odmítají. ČSSD tvrdí, že zákon je výsledkem politického obchodu, který měl získat hlasy lidovců pro zvolení Václava Klause hlavou státu. Obě strany to ale popírají.

Komunisté zastávají názor, že majetkové vyrovnání s církvemi není zapotřebí. "V jistém čase církve řekly, když byla ta první vlna, že jim to stačí. A my na tom trváme," řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!