Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Poslanci se pohádali o krajském referendu. Říman: Škromach hučí

Česko

  10:57aktualizováno  12:10
PRAHA - Poslanci jednají o zrušení anonymních akcií na držitele, o zákonu o veřejných zakázkách či o uzákonění pravidel lobbingu. Na druhé čtení čeká také návrh sociálních demokratů o zdravotním pojištění a třináctém důchodu. Sněmovna měla hned zkraje jednat o krajském referendum, poslanci se ale ráno pohádali a z programu schůze tento bod vyřadili.
Referendum - ilustrační foto.

Referendum. foto: Eret Petr ČTK

Kvůli návrhu zákona o referendu schůzi ráno zpochybnil předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Tvrdil, že se neměla vůbec konat, protože podle legislativního výboru sněmovny nesmí být na mimořádné schůzi projednáván zákon vrácený Senátem.

Hučící Škromach

Poslanec za ODS Martin Říman si stěžoval na to, že ho Zdeněk Škromach (ČSSD) ruší ve vystoupení. "On stále hučí!" Místopředseda sněmovny Bohumil Zaorálek mu odvětil: "Víte, v zásadě není to tak, že by poslanec nemohl hučet. Pouze pokud by to hučení přesáhlo - ale teď mi připadá, že je to snesitelné." Říman: "Teď nehučí, protože se na něj všichni dívají. Až se na něj přestanou dívat, zase začne. Já ho znám."

Proti tomu se vyslovil předseda komunistů Vojtěch Filip. "Já považuji stanovisko legislativního odboru za cár papíru. A to říkám zcela vážně," řekl Filip a pravicové poslance rozesmál. Komunisté posléze označili Tluchořovo zpochybnění za novou obstrukci občanských demokratů.

"Pokud 25. února 2010 tady komunista mluví o tom, že stanovisko legislativy je cár papíru, pak já opravdu se bojím, co bude zítra," reagoval na něj Tluchoř. Bohuslav Sobotka (ČSSD) poté vyzvala předsedajícího sněmovny, aby si vyžádal právní expertízy k možnosti projednávat na mimořádné schůzi zákony vrácené Senátem, případně prezidentem.

Zákon již vloni sněmovna schválila, Senát ho ovšem odmítl. Proti krajskému referendu se vyslovila také vláda, která upozornila na některé nejasnosti a rozpory v návrhu zákona. Návrh nestanoví z čích peněz by se měly hradit výsledky referenda a odporuje si v ustanovení, že v referendu může hlasovat každý, kdo má právo volit do krajského zastupitelstva a zároveň hlasování zakazuje vězňům.

Vláda vyslovila přesvědčení, že otázky kladené v krajském referendu se svou povahou mohou týkat celé republiky a nový plebiscit by měl vycházet z úpravy celostátního referenda.

Podle vládního usnesení by zákon o krajském referendu mohl případně vycházet z právní úpravy místního referenda nebo oba instituty legitimizovat jedním zákonem.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.