Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Poslanec a dlouholetý člen ODS Boris Šťastný vystupuje ze strany

Česko

  10:37aktualizováno  13:55
PRAHA - Poslanec a dlouholetý člen ODS Boris Šťastný vystupuje ze strany. Chtěl by se přičinit o to, aby vznikla politická strana pod vedením Václava Klause. Zda se bude chtít Klaus do čela strany postavit, neví. Vyzval "slušné lidi nelevicového smýšlení", aby ho následovali. Šťastný to sdělil v prohlášení.

Poslanec ODS Boris Šťastný foto: ČTK

"Nemohu už kandidovat za stranu, která opustila své ideje. Zradila své voliče tím, že nedodržela, co jim před volbami slíbila, a nikdo z vedení se za to neomluvil a ve straně nedošlo k žádné změně," napsal Šťastný v prohlášení. Dodal, že nemůže zůstat ve straně, "kde vlastní názor není přirozenou součástí svobodné vnitrostranické diskuse, nýbrž důvodem pro vylučování jednotlivců či likvidaci celých stranických organizací". Naráží tak na události posledních týdnů a měsíců, kdy byli ze strany vyloučeni například Tomáš Hrdlička nebo zrušeny oblastní sdružení v Praze 4 či Praze 12.

ČTĚTE TAKÉ:

Šťastný uvedl, že veřejný prostor neopouští. "Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane," napsal v prohlášení.

Takový projekt by se podle něj měl stát "jedinou a poslední šancí pro záchranu naší země před nástupem komunistů k moci, pravicovou hradbou proti nebezpečně se rozpínající levici, skutečným bojovníkem za národní zájmy a garantem obnovení a sjednocení autentické pravicové politiky" v Česku.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba rozhodnutí Šťastného lituje. "Rozhodnutí mě mrzí. Chci usilovat o to, aby se kolem ODS spíše spojovaly všechny silné osobnosti," řekl novinářům Kuba. Podle něj poslední, co pravice potřebuje, je se drolit.

"Jeho rozhodnutí respektuji. Odvedl velký kus práce v ODS, byl k ní vždy loajální, mnohé jí dal," napsal místopředseda strany Chalupa. Podotkl, že sám patří ke "klausovcům" v ODS, ale i když se Šťastným v mnoha věcech souhlasí, ve straně zůstane.

Místopředsedkyně strany a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová sdělila, že Šťastný tento krok na úterním jednání poslaneckého klubu neavizoval, a naopak mluvil o tom, jak se má ODS postavit k předčasným volbám. I ona jeho krok ale respektuje. "Obávám se však, že drobení pravice není cestou k porážce levice," dodala. Místopředsedu poslaneckého klubu Jana Čechlovského krok jeho kolegy nepřekvapil. "Jako krok, který by mohl poškodit ODS, to nevnímám," uvedl v textové zprávě.

Šťastný uvedl, že veřejný prostor neopouští. "Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane," napsal v prohlášení.

"Stará dobrá ODS za Václava Klause byla silná a vyhrávala. Měla jasný směr. Stejně tak později za Mirka Topolánka," vyzdvihl bývalé předsedy ODS Šťastný. Nynější vedení ale podle něho totálně ztratilo sebereflexi a členská základna nenašla odvahu, sílu a vůli to změnit.

Boris ŠŤASTNÝ

  • Datum a místo narození: 8. dubna 1970 v Praze.
  • Vzdělání: vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, kde také později absolvoval odborné stáže.
  • Současná funkce: člen Poslanecké sněmovny (od roku 2006) a předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví (od 2010); člen zastupitelstva Prahy 10 (od 2002); člen správní rady VZP.
  • Členství v politických stranách: členem ODS je od roku 1998; od června 2010 do prosince 2011 byl předsedou celopražské ODS.
  • V letech 1990 až 2006 podnikal (byl mimo jiné zakladatelem společnosti ASPEN SPORT, která se specializuje především na dovoz sportovního zboží značky Head), z firem se stáhl po zvolení do Parlamentu.
  • Po svém vstupu do ODS se nejprve stal členem organizace v Praze 2, později ale podle svých slov pochopil, že "pokud chce v ODS postoupit, musí přejít tam, odkud opravdu pochází - tedy do desátého pražského obvodu". Z této městské části pochází mimo jiné i podnikatel a takzvaný pražský kmotr Tomáš Hrdlička (nedávno vyloučen z ODS), s nímž bývá Šťastný spojován.
  • Média označují Šťastného za přítele bývalého prezidenta a někdejšího šéfa ODS Václava Klause; v letech 2003 až 2006 byl Klausovým poradcem pro zdravotnictví; od roku 2003 až do roku 2011 byl v dozorčí radě Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových.
  • Začátkem roku 2009 se o něm spekulovalo jako o možném nástupci tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, kterého Šťastný kritizoval.
  • V minulosti vzbudil pozornost návrhem na zrušení povinného členství v lékařské komoře nebo svým vstřícným postojem k legalizaci eutanazie. Je znám jako dlouholetý bojovník proti kouření. V srpnu 2011 podpořil pražský pochod homosexuálů, který vyvolal kritické reakce mimo jiné i ze strany prezidenta Klause a jeho spolupracovníků.
  • Po komunálních volbách v říjnu 2010 byl Šťastný jako předseda pražské ODS, která poprvé volby v Praze nevyhrála (skončila druhá za TOP 09), stoupencem pokračování spolupráce občanských demokratů s ČSSD. Předchozí spolupráce ODS s ČSSD za primátora Pavla Béma (ODS) byla přitom veřejností i řadou politiků včetně šéfů ODS a ČSSD vnímána velmi negativně a kritizována mimo jiné proto, že údajně jednala ve prospěch podnikatelů napojených na ODS a ČSSD. Prodloužení dosavadních poměrů na pražské radnici bylo i v rozporu s předvolebními sliby lídrů obou stran.
  • Po uzavření koalice ODS s ČSSD a zvolení nového primátora Bohuslava Svobody (ODS) se Šťastný stal jedním z jeho největších kritiků. Důvodem, proč Svoboda ve své funkci často narážel na odpor některých svých spolustraníků, bylo podle komentátorů mj. to, že se odmítl stát figurkou ovládanou ze zákulisí, a hlavně jeho snaha zprůhlednit městské zakázky a odstřihnout takzvané kmotry od vlivu.
  • Šťastný v listopadu 2011 překvapivě vypověděl smlouvu se sociální demokracií na pražském magistrátu. Spekulovalo se o tom, že se jeho křídlo v ODS tímto krokem snažilo odstranit primátora Svobodu. Šťastný tuto interpretaci popřel. Novou koalici s TOP 09 pak nečekaně rychle bez vědomí Šťastného uzavřel právě Svoboda. Šťastný se způsobem podepsání smlouvy nesouhlasil, nakonec se k ní ale připojil.
  • Letos v dubnu rezignoval na post pražského zastupitele. Uvedl, že nesouhlasí se způsobem vedení města a děním v koalici ODS a TOP 09. Členem zastupitelstva hlavního města Prahy byl od roku 2010.
  • Nedávno řekl, že ODS by měla požádat svého bývalého předsedu a exprezidenta Václava Klause, aby se vrátil a pomohl s její záchranou.

Klaus a česká politika

Projekt, v jehož čele by stál Klaus, by se podle něj měl stát "jedinou a poslední šancí pro záchranu naší země před nástupem komunistů k moci, pravicovou hradbou proti nebezpečně se rozpínající levici, skutečným bojovníkem za národní zájmy a garantem obnovení a sjednocení autentické pravicové politiky" v Česku.

Zapojit Klause do politiky by chtěla také Jana Bobošíková a její Suverenita. Podle dnešní Mladé Fronty Dnes by ráda stranu přejmenovala například na Suverenita a prosperita - klausovci. Šťastný řekl, že je připraven kandidovat za jakýkoli projekt, do jehož čela se postaví Klaus. Nynější předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková však takové informace popřela (VÍCE ZDE).

Jana Bobošíková řekla pro server Lidovky.cz, že Borise Šťastného sice zná, ale o budoucí spolupráci s ním nejednala. "Znám ho, ale nikdy jsem s ním o ničem nejednala. O tom, že vystoupil z ODS a že chce, aby vznikla politická strana pod vedením Václava Klause jsem se dozvěděla teprve před chvilkou. Víc k tomu nemohou říct."

PROHLÁŠENÍ Borise Šťastného

Milí přátelé, Občanská demokratická strana přestala důsledně hájit ideové principy, na kterých postavila svoji existenci. V machiavellistických bojích o moc a vládnutí ODS na všech úrovních zapomněla, že tu není sama pro sebe, ale pro občany. Zapomněla, že ideje musí být na prvním místě.

Souboj s našimi přirozenými ideovými soupeři, tedy levicí a havlistickými strukturami nepolitické politiky, nahradil mocenský vnitrostranický boj a často cílevědomá likvidace výrazných, pracovitých a úspěšných členů.

Stará dobrá ODS za Václava Klause byla silná a vyhrávala. Měla jasný směr. Stejně tak později za Mirka Topolánka. Všichni vědí, že řadu let jsem právě s ním sváděl ostré názorové střety. Vzájemně jsme nemuseli s tím druhým ve všem souhlasit, ale jeden druhého jsme si mohli vážit. V těch dobách se za názor členové netrestali a ODS byla úspěšná.

Pak však vedení ODS postupně ovládli lidé, kteří silnou a úspěšnou stranu dovedli až na pokraj zkázy. ODS ztratila vládu, sněmovní i senátní většinu, všechny kraje, pražskou radnici, řadu významných měst a městských částí a ocitla se na samé hranici volitelnosti. A neúspěšní představitelé strany, kteří toto způsobili, dál setrvávají ve svých funkcích, znovu kandidují a místo tolik potřebné změny tak vlečou ODS hlouběji a hlouběji ke dnu.

Nikdy jsem se nebál převzít odpovědnost, tvrdě pracovat a bojovat za ODS, často ve chvílích, kdy se ostatní schovávali. Bylo to mnohdy obtížné, mediálně nevděčné, ale nakonec vždy ODS slavila úspěch. Nikdy jsem se nesmířil s pozicí mlčícího a do země hledícího politika, když jsem byl přesvědčen, že je třeba se ozvat. Trpělivě jsem dlouhá léta znovu a znovu varoval před nebezpečím, které ODS hrozí. Marně. Jako poslanec jsem pak leckdy hlasoval v rozporu s vlastním přesvědčením, když byly popírány ideové principy, na kterých ODS stavěla. Přesto jsem vždy dokázal svoji loajalitu k ODS a nikdy jsem nehlasoval v rozporu s většinovým rozhodnutím strany.

Teď, kdy můj mandát fakticky skončil, jsem dospěl k zásadnímu rozhodnutí. Nemohu už kandidovat za stranu, která opustila své ideje. Zradila své voliče tím, že nedodržela, co jim před volbami slíbila a nikdo z vedení se za to neomluvil a ve straně nedošlo k žádné změně. Nevím, co bych v kampani na ulici voličům řekl, jak bych se jim mohl podívat do očí. Nemohu nadále zůstat ve straně, kde vlastní názor není přirozenou součástí svobodné vnitrostranické diskuse, nýbrž důvodem pro vylučování jednotlivců či likvidaci celých stranických organizací. Nemohu dále pracovat ve straně, kde plíživě zaniká vnitrostranická demokracie. Nemohu bojovat za stranu, kde její vedení totálně ztratilo sebereflexi a v členské základně se nenašla odvaha, síla a vůle to změnit.

Po patnácti letech aktivního členství jsem se současně rozhodl z Občanské demokratické strany k dnešnímu dni vystoupit a své členství v ní tak ukončit.

Rád bych v této souvislosti poděkoval těm svým kolegyním a kolegům v ODS, se kterými jsem dlouhá léta spolupracoval a kteří mne podporovali. Můj velký dík patří i všem mým voličům, příznivcům a podporovatelům z řad občanů. Vás všechny bych rád ujistil, že veřejný prostor neopouštím.

Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane. Do takového projektu jsem připraven nabídnout veškerý svůj potenciál, protože věřím, že by se stal jedinou a poslední šancí pro záchranu naší země před nástupem komunistů k moci, pravicovou hradbou proti nebezpečně se rozpínající levici, skutečným bojovníkem za národní zájmy a garantem obnovení a sjednocení autentické pravicové politiky v naší zemi. Vyzývám všechny slušné lidi nelevicového smýšlení, kterým záleží na uhájení svobody, národních zájmů a konzervativně liberálních hodnot na české politické scéně, aby se přidali.

MUDr. Boris Šťastný

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!