Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ježiš, fuj! John se v tramvaji do sněmovny lekl reklamy ODS

Česko

  9:04aktualizováno  15:39
PRAHA - Českou hymnou začala tradičně ustavující schůze nové sněmovny. Poslanci poté složili slib, čímž se ujali svého mandátu. Dále by měli rozhodovat o obsazení sněmovních funkcí. V Poslanecké sněmovně usedne i 114 nováčků, mimo jiné i ze strany Věci veřejné. Ti se do sídla dolní komory vydali společně tramvají.

Radek John na tramvajové zastávce foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Poslanci skládali slib v abecedním pořadí, od řečnického pultu je vyvolával šéf KSČM Vojtěch Filip jako druhý nejstarší místopředseda bývalé sněmovny.

Problém se dvěma Josefy Novotnými vyřešil tím, že je v souladu se seznamem poslanců na sněmovním webu rozdělil na mladšího (ČSSD) a staršího (SNK ED, za VV). Menší problém mu způsobil nový poslanec ČSSD Pavel Antonín, který při prvním vyvolání svého jména nebyl v jednacím sále, a slib proto skládal až jako poslední.

Poslanci VV jeli na první zasedání tramvají

Sněmovní nováčci ze strany Věci veřejné mají za sebou první společnou cestu do sídla dolní komory parlamentu. Trasu mezi
Arbesovým a Malostranským náměstím absolvovali tramvají. Chtěli tak upozornit na fakt, že poslanci nemusí platit za cestování hromadnou dopravou, řekl předseda VV Radek John.

"Posledním to ujede, " popoháněl spolustraníky John a připomínal jim, aby si "štípli lístek". Velké pozdvižení vzbudily madla s reklamou ODS, které John okomentoval slovy: Ježišmarja, fuj.

 Radek John se lekl plexisklových reklam ODS na madlech

John před cestou tramvají řekl, že poslanci VV budou za užívání městské dopravy platit jako každý jiný občan. Sám se prokázal osmnáctikorunovou nepřestupní jízdenkou.

"Já jezdím tramvají běžně, ne proto, abych něco politicky demonstroval, ale proto, že je to prostě rychlejší ", komentoval jízdu VV Miroslav Kalousek.

Program ustavující schůze sněmovny je dán jejím jednacím řádem, obsahuje celkem 17 bodů. Po slibu a stvrzení vzniku volební komise sněmovny v čele s Janem Vidímem (ODS) ustaví poslanci její mandátový a imunitní výbor, počkají na zvolení jeho členů a funkcionářů a na zprávu o ověření platnosti volby poslanců.

Němcová, Klasnová, Parkanová a Zaorálek
Teprve poté přijde čas na volbu funkcionářů sněmovny a ustavení a naplnění výborů dolní komory.Už dopoledne jednaly špičky sněmovních stranických klubů. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že pokud ČSSD nezíská místo předsedy Poslanecké sněmovny, i na místopředsedu dolní komory asi navrhne Lubomíra Zaorálka. Vedení klubů se podle něho dohodlo také na avizovaném snížení počtu sněmovních orgánů. Zaorálka navrhli sociální demokraté i na předsedu sněmovny. Strany vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) ale chtějí post pro sebe.

Poslanecký klub ODS se jednomyslně shodl, že navrhne na předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou.

Plýtvání ve sněmovně

Sněmovní kluby se dohodly na snížení počtu výborů. 18 výborů a 54 podvýborů totiž stálo na placených funkcích rozpočet přes 93 milionů korun. Mnohé podvýbory však podle informací Hospodářských novin téměř nepracovaly, například Podvýbor pro kontrolu hospodaření ve státní správě se za 4 roky(2006-2010) sešel jen dvakrát, stát však za funkci předsedy a místopředsedy zaplatil téměř milion korun.

Předseda Věcí veřejných Radek John doporučil na místopředsednický post Kateřinu Klasnovou. Místopředsedkyní sněmovny za TOP 09 bude s největší pravděpodobností Vlasta Parkanová. Na dnešním jednání poslaneckého klubu TOP 09 získala jednoznačnou podporu svých kolegů. S návrhem předsedy strany Karla Schwarzenberga, aby TOP 09 zastupovala ve vedení dolní komory Parkanová, souhlasili téměř všichni poslanci TOP 09, pouze jeden se hlasování zdržel.

Z původních pěti zůstanou jen tři místopředsednické funkce. Zástupce ve vedení nemají mít komunisté. Poslední vedoucí post obsadí sociální demokrat. "Pokud neuspějeme předsedu, budeme kandidovat místopředsedu. O nominaci rozhodne klub. Je pravděpodobné, že setrváme na nominaci, kterou jsme učinili," uvedl Sobotka.

Zeštíhlení sněmovny
Na dnešní schůzce se špičky sněmovních frakcí podle něho shodly na sloučení kontrolního a petičního výboru a také branného a bezpečnostního výboru, jak navrhly ODS, TOP 09 a VV. Sníží se také počet komisí a stálých delegací. Shoda ještě není podle Sobotky na počtu členů výborů.

114 nováčků
Přebírání osvědčení se neobešlo bez problémů. 114 poslanců z 200 bylo zvoleno poprvé a podle zpravodajky LN se v budově Poslanecké sněmovny trochu ztráceli. Drželi se zkušenějších kolegů a budovou se ozývalo Počkejte, nebo se nám ztratí.

Problémy se však nevyhnuly ani ostříleným poslancům. Petr Tluchoř si například zapomněl občanský průkaz. "Začali vydávat osvědčení a až v půlce řekli, že máme mít občanku ", smál se Tluchoř, který později našel alespoň pas. Problémy s občanským průkazem měli i někteří členové VV.

Po volbách a v novém složení se sněmovna schází poprvé. Poslanci složili slib a poté budou rozhodovat o obsazení sněmovních funkcí. Kvůli lhůtám na nominace bude dnes schůze patrně přerušena. Sociální demokraté jsou po volbách nejsilnější sněmovní stranou. Strany vznikající koalice ale mají většinu 118 ze 200 hlasů.

Na první schůzi byli přítomni také členové úřednické vlády Jana Fischera až na ministra zahraničí Jana Kohouta (za ČSSD). Fischer už oznámil, že jeho tým v souladu s ústavou podá demisi hned po skončení ustavující schůze, a to zřejmě tento pátek.

Autoři: ,