Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Poslanecká sněmovna vydala Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

Česko

  18:25aktualizováno  19:07
PRAHA - Poslanecká sněmovna vydala předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci v souvislosti se zasedáním sněmovního výboru. foto:  Dan Materna, MAFRA

Babiš požádal poslance, aby ho vydali k trestnímu stíhání, ač kauzu označil za účelovou a za snahu ovlivnit nadcházející volby. Babiš také nařkl policii z toho, že zamlčuje důkazy, které jí byly předloženy.

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček z ANO oznámil, že poslanecký klub ANO se nebude účastnit hlasování o vydání Babiše s Faltýnkem. „V dané situaci je to nejlepší možné řešení,“ dodala exministryně Válková z ANO.

Ministr zahraničí a poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek hovoří na schůzi...
Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny.

Před poslanci také vystoupil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který opět policejní žádost zpochybnil, přičemž Sněmovna by podle něho měla rozhodovat podle toho, zda je žádost odůvodněná a fundovaná. Jeho slova opět vyvolala několik reakcí v podobě krátkých faktických poznámek. Například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že ministr „se na tu věc dívá jako Pelikán, nikoli jako právník“.

Ze záměrného prodlužování debaty nařkl zástupce ANO Jiří Koubek (TOP 09). „Proč tady ANO žvaníte, proč tady obstruujete?“ tázal se.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

TOP 09 považuje neúčast ANO na hlasování o Babišovi za zbabělost

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček z ANO oznámil, že poslanecký klub ANO se nebude účastnit hlasování o vydání Babiše s Faltýnkem. „V dané situaci je to nejlepší možné řešení,“ dodala exministryně Válková z ANO.

„Poslanci hnutí ANO skutečně nemístně protahovali debatu. To, že se kromě dvou zmíněných poslanců nakonec nezúčastnili hlasování, považuji za zbabělost, mohli svůj názor vyjádřit aktivním hlasováním,“ řekl novinářům poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Bělobrádka sice neúčast poslanců ANO na hlasování překvapila, vidí ji ale jako legitimní možnost, která na výsledek hlasování neměla vliv. Babiš s Faltýnkem se nyní podle něj mohou obhájit před orgány činnými v trestním řízení. Předseda lidovců zároveň vyloučil, že by KDU-ČSL mohla vstoupit do příští vlády s člověkem, který by byl trestně stíhaný.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury si Sněmovna mohla středeční debaty ušetřit, kdyby Babiš i Faltýnek po policejní žádosti sami rezignovali na své poslanecké mandáty. Stanjura zdůraznil, že Sněmovna není vyšetřovatel ani soudce, i když před ní ve středu podle něj vystoupila řada poslanců ANO, kteří se snažili hrát roli obhájců.

Také ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vyjádřil po hlasování přesvědčení, že není rolí Sněmovny rozhodovat o vině a nevině. Poslanci ANO podle něj při debatách předváděli obstrukce. Zaorálek nadnesl myšlenku, že by se měla poslanecká imunita do budoucna zrušit.

Pro zrušení imunity se vyslovil i místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN). Podivně podle něj působil postoj klubu ANO, když hnutí před volbami rovněž mluvilo o odstranění poslanecké imunity, ale když došlo na jeho vlastní představitele, nechce o vydání hlasovat. Podle Gazdíka to ukazuje, že ANO není standardní demokratické hnutí.

Dění ve sněmovně jsme sledovali v online reportáži:

Výběr událostí kolem případu farmy Čapí hnízdo

  • 2006 - Architekt Jiří Javůrek řekl, že v tomto roce začaly práce na projektu přestavby zanedbaného statku a lihovaru na konferenční centrum, uvedl v březnu 2012 server iDNES.cz. V únoru 2006 se majitelem zanedbaného areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi.
  • 1. prosince 2007 - Společnost s ručením omezeným ZZN AGRO Pelhřimov z holdingu Agrofert se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov.
  • Únor 2008 - Společnost ZZN AGRO Pelhřimov se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní.
  • 20. srpna 2008 - Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.
  • Červen 2010 - Farma Čapí hnízdo byla dokončena a otevřena. V té době byla v médiích farma spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.
  • Září 2010 - Udělením dotace pro Čapí hnízdo se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma při žádosti o dotaci brána jako malý podnik a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.
  • Únor 2011 - Při jednom z auditů bylo zjištěno, že farma požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, která včetně penále dosáhla šesti milionů korun. V roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna, firma zaplatila pouze 37.000 korun plus penále.
  • Říjen 2013 - "S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří," řekl Andrej Babiš týdeníku Respekt. V té době Babišovo ANO mířilo za výrazným úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že společnosti půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.
  • Listopad 2013 - Podle prohlášení Andreje Babiše skupina Agrofert převzala "ztrátovou a předluženou farmu" Čapí hnízdo. Babiš to řekl 13. března 2016.
  • Červen 2014 - Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Podle obchodního rejstříku se sloučila s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti skupiny Agrofert.
  • 29. října 2015 - Premiéru měl film Matrix AB režiséra Víta Klusáka. "Myslím, že to je nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel," řekl v dokumentu Andrej Babiš o Čapím hnízdě. Už v době uvedení filmu Babiš obvinil Klusáka z "podrazu", později tvrdil, že citace byla vytržená z kontextu.
  • 29. prosince 2015 - Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo. Babiš už předtím řekl, že si není vědom žádného pochybení.
  • 2. března 2016 - Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů.
  • 11. března 2016 - Předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala oznámili, že požádají o svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli kauze kolem Čapího hnízda.
  • 13. března 2016 - Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby, kdy žádala o dotace, nechce ho ale prozradit.
  • 16. března 2016 - Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že na mimořádné schůzi zveřejní majitele Čapího hnízda z doby, kdy společnost žádala o evropské dotace.
  • 21. března 2016 - Server HlídacíPes.org napsal, že u strategických rozhodnutí při čerpání dotace pro Čapí hnízdo stál Babišův "dvorní právník" Václav Knotek, akcie údajně držel společně s další právničkou Agrofertu Gabrielou Knapovou.
  • 23. března 2016 - Na mimořádné schůzi Sněmovny Babiš řekl, že farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Sněmovna pak na návrh ČSSD mimořádnou schůzi přerušila do doby, než OLAF zveřejní výsledky svého vyšetřování.
  • 24. května 2017 - Andrej Babiš skončil ve funkci ministra financí a místopředsedy vlády.
  • 26. května 2017 - Na twitterovém účtu skupiny Julius Šuman, která zveřejnila nahrávky Andreje Babiše, se objevila auditorská zpráva ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo. Dokument dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s holdingem Agrofert v době žádosti o dotaci určenou pro malé a střední podniky.
  • 31. května 2017 - OLAF oznámil, že očekává uzavření svého vyšetřování okolo dotací pro Čapí hnízdo do konce roku.
  • 10. srpna 2017 - Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Žádost souvisí s kauzou dotací pro Čapí hnízdo.
  • 6. září 2017 - Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala.
Autor: