Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pospíšil má úkol: jak volit prezidenta přímo

Česko

  13:29
PRAHA - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vypracuje do konce prázdnin koaliční návrh přímé volby prezidenta. Vláda tak zažehnala spory o návrhu zelených vypsat o přímé volbě prezidenta referendum. Nakloněni mu nebyli lidovci a část ODS.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dostane za úkol přes prázdniny vypracovat koaliční návrh přímé volby prezidenta. foto: ČTK

Dohodu už ráno přineslo jednání špiček ODS, KDU-ČSL a SZ. Podle očekávání pak vláda k návrhu zelených zaujala neutrální stanovisko. Zelení novelu nestáhnou, nyní ji tak posoudí poslanci. Protože ale nemá koaliční podporu, šance na její úspěch jsou malé.

Uvozovky dolníMyslíme si, že skutečná diskuse a skutečné řešení tohoto problému Parlamentem ČR je cesta rychlejší než cesta referendem, navíc tohoto typuUvozovky horní

"Myslíme si, že skutečná diskuse a skutečné řešení tohoto problému Parlamentem ČR je cesta rychlejší než cesta referendem, navíc tohoto typu," uvedl po jednání vlády premiér Mirek Topolánek (ODS) a zdůraznil, že hlasování bylo jednomyslné. Už dříve Topolánek uvedl, že není přítelem ani referend, ani přímé volby.

Lidovci tvrdí, že není třeba referendum vypisovat. "Je zbytečné se lidí ptát, jestli chtějí přímou volbu, protože ji chtějí. Referendum by tak bylo zbytečným plýtváním peněz," řekl místopředseda KDU-ČSL David Macek.

Koalice není jednotná v otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volený prezident i jiné kompetence než nyní. Lidovci si přejí zůstat u současných pravomocí prezidenta, ODS uvažuje o jejich rozšíření.

Šéf poslaneckého klubu nejsilnější vládní strany Petr Tluchoř také zopakoval, že přímá volba prezidenta by byla změnou, po které by bylo možné do boje o nejvyšší funkci znovu poslat současného prezidenta Václava Klause. V případě, že by uspěl, by to byl již jeho třetí mandát.

Jak hlavu státu volit v přímo, má navrhnout ministerstvo spravedlnosti, nemusí přitom vycházet z předlohy zelených. Zákon o referendu je ústavní změnou. Ke schválení proto potřebuje podporu tří pětin poslanců a tří pětin přítomných senátorů.

S návrhem na zavedení přímé volby prezidenta přišli také opoziční sociální demokraté. Poslanci se návrhem měli zabývat na své červnové schůzi. Sněmovna ho ale na návrh koalice z programu vyškrtla a na pořad jednání se poté už nedostal.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Čechů by přímou volbu hlavy státu přivítala. O nástupci Václava Klause se bude rozhodovat za necelých pět let.

Autor: