Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pospíšil: Slučování policejních útvarů? Možná pokus o odstranění Šlachty

Právo

  7:00
PRAHA - Vládní koalici rozděluje další spor: politici se dohadují, jestli na začátku července má vzniknout nová Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ministr Robert Pelikán (ANO) dokonce hrozí demisí. ČSSD to považuje za politikaření. „Chystané změny mě překvapují. Měly by nastat jen v případě, že k tomu bude důvod,“ řekl Lidovým novinám v rozhovoru exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Jiří Pospíšil

LN: Jak hodnotíte policejním prezidentem oznámený záměr na vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu?
Musím říci, že zamýšlené změny mě velmi překvapují. Jsem přesvědčený, že změny mají nastat ve chvíli, kdy k tomu jsou dány jasné důvody. To platí zvláště pro orgány činné v trestním řízení – tedy policii a státní zastupitelství. Nezaznamenal jsem žádný relevantní důvod, proč by v policii mělo dojít ke slučování útvarů. Zvláště ve chvíli, kdy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) má objektivně dobré výsledky, na čemž se shodují odborníci i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten také v dopisu pro premiéra zmínil, že hodnocení České republiky z hlediska boje proti korupci a organizovanému zločinu se v mezinárodních žebříčcích zlepšuje. V takové chvíli se v útrobách policie začne vytvářet polotajný plán, jak úspěšný Šlachtův útvar zrušit.

Pozice Šlachty je pevná, ujistil Tuhý. Plánuje vznik centrály pro boj s organizovaným zločinem

LN: Vzbuzuje ve vás plán policejního prezidia nedůvěru?
Těžko se mohu ubránit dojmu, že za tím je nějaký skrytý účel. Pro mě jako občana a bývalého ministra spravedlnosti je velmi varovným dopis nejvyššího žalobce Pavla Zemana, kterého si odborně mimořádně vážím. Ostatně pan Zeman nastoupil do funkce v době, kdy jsem byl ministrem spravedlnosti. Není zkrátka možné tak zásadní a velké řešení podpořit bez zásadní veřejné debaty, kde bude jasně vyargumentováno, co mají změny přinést.

LN: Policejní prezident jako jeden z hlavních cílů chystaných změn označil modernizaci policie a potřeba inspirovat se okolními státy.
To mi teda zní jako fráze hodna politika. Spíše se dívejme na to, co napsal Pavel Zeman. Jeho prohlášení v dopise pro premiéra bych klidně podepsal.

LN: Měla by reorganizace policie projít jednáním na nejvyšší politické úrovni – tedy vládou?
Pokud má dojít k tak zásadním změnám na úrovni boje proti závažné kriminalitě a vytvoření nového úřadu, je třeba otevřít veřejnou debatu, jak už jsem řekl. Ta musí být vedena nejen v odborných kruzích, ale i na politické scéně. Překvapuje mě, že policejní prezident oznámil plány s dopady až do roku 2020, aniž by za to současně nepřevzal zodpovědnost ministr vnitra a vůbec celá vláda. To je tak silné téma, že pod ním má být podepsaný vládní kabinet. Znovu opakuji, že není možné, aby o sloučení dvou útvarů rozhodlo jen policejní prezidium bez předchozích jednání s politiky a experty. Dovolím si ještě paralelu s případem exministryně spravedlnosti Heleny Válkové, která rovněž v tichosti změnila návrh zákona o státním zastupitelství. Tím chtěla posílit moc ministra spravedlnosti v oblasti státního zastupitelství. Byl to tichý návrh, o kterém nikdo nevěděl, odkud připlul. Odchodem ministryně naštěstí návrh zapadnul.

Šlachtu chce sundat mafie, myslí si podnikatel Jančura

LN: Jak jste spokojený s činností policie a žalobců v posledních letech?
Jsem velmi rád, že činnost specializovaných útvarů se zlepšuje. Lépe než dřív fungují státní zastupitelství pod vedením Pavla Zemana a Lenky Bradáčové, stejně tak útvar vedený plukovníkem Šlachtou. Měli bychom nechat stávající strukturu, ať mohou vykonávat svou práci. Mou zkušeností coby letitého ministra spravedlnosti je, že není ani tak důležitá struktura, ale lidé. Vezměte si, jak fungovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze pod minulým vedením, a jak se mu daří dnes pod vedením paní Bradáčové. Osoby, které řídí útvary a organizační složky, ovlivňují atmosféru a činnost svých úřadů. Ve chvíli, kdy se objektivně zlepšuje boj proti závažným formám trestní činnosti, bych žádné změny nedělal.

LN: Policejní prezident včera oznámil, že nástavba chystaného národní centrály začne již na začátku července. Nebude to však z hlediska technického i finančního náročné pro stát?
Neznáme ještě konkrétní plány, takže těžko odhadovat. Nejde jen o to. Sesunutím velkého množství lidí z vícera útvarů rozbijete vazby mezi lidmi, rozbijete týmy, řada policistů raději odejde. Logicky to povede minimálně ke zpomalení vyšetřování některých závažných kauz.

Šéfžalobce Zeman napsal kvůli možnému pádu Šlachty ostrý dopis premiéru Sobotkovi

LN: Nelze se ubránit spekulaci, že jedním z cílů je zbavit se šéfa protimafiánského útvaru Šlachty...?
Jde o zcela relevantní spekulaci. Jako politik vám ji nechci potvrzovat. Ve chvíli, kdy nikdo nevíme, proč se má reorganizace uskutečnit, může vás logicky napadnout, že Šlachtův útvar může být pro zločinecké a šedé struktury nepohodlný. Ve chvíli, kdy neznáme názor ministra vnitra a kdy se například ministr spravedlnosti o celé věci dozvídá až z novin, jsou spekulace bohužel na místě.

LN: Nepřipomíná vám současná situace dění z června roku 2012, kdy vás premiér Petr Nečas odvolal zrovna v době, kdy se projednával nástup Lenky Bradáčové na Vrchní státní zastupitelství v Praze?
Trošku se mi to vybavuje. Ukazuje se, že veřejnost a média musí být stále na pozoru. Pro šedé a různé ekonomické struktury nikdy nebude výhodné, budou-li ve funkci nezávislí a sebevědomí státní zástupci a policisté, kteří budou pracovat na principu ‚padni komu padni‘.