Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Posselt chce po Češích komisi pravdy

Svět

  15:15
BERLÍN/NORIMBERK - Sudetští Němci, vysídlení po druhé světové válce z českých zemí, údajně zaznamenali rostoucí ochotu české vlády k dialogu. Vyplývá to z prohlášení mluvčího sudetských Němců Bernda Posselta před víkendovým srazem Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Norimberku.

Bernd Posselt foto: Pavel WellnerLidové noviny

Podle Posselta, jenž je za bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU) rovněž poslancem Evropského parlamentu, naznačují ochotu k dialogu vyjádření českých vládních představitelů.
"Po malých krůčcích se cosi hýbe," prohlásil Posselt. Zdůraznil, že pro ministry české vlády už není téma vysídlení německé menšiny žádným tabu.

Uvozovky dolníPo malých krůčcích se cosi hýbeUvozovky horní

Například český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se loni vyslovil pro to, aby poválečné vysídlení Němců nebylo v Česku eufemisticky označováno jako odsun, ale jako vyhnání.

Posselt řekl, že nové podněty pro zlepšení německo-českých vztahů by mohly přijít také od pracovní skupiny, jejímiž členy by se měli stát intelektuálové z obou zemí. Českou vládu přitom vyzval k ustavení "komise pravdy", která by se problematikou vysídlení zabývala.

"My svůj postoj neměníme, ten je konsistentní. Pokud se to tak sudetoněmecké straně jeví, tak to spíše souvisí se změnou jejich postoje vůči České republice," reagovala dnes na Posseltova slova mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Mluvčí také zdůraznila, že česká diplomacie toto téma za tabu nikdy nepovažovala. "Pro nás to nikdy tabu nebylo, rozhovory o odsunu se vedly už v minulosti a vedou se i nyní na různých úrovních. Tyto rozhovory ale nelze vydávat za vyjednávání," řekla Opletalová

Sudetští Němci dlouhodobě kritizují Benešovy dekrety
Z bývalého Československa byly po válce vysídleny zhruba tři miliony příslušníků německé menšiny, která obývala území takzvaných Sudet. Sudetští Němci, z nichž většina odešla do Německa a Rakouska, dlouhodobě kritizují takzvané Benešovy dekrety, které je zbavily majetku a občanských práv.

Příslušné dekrety prezidenta Edvarda Beneše otevřely dveře i samotnému odsunu, který sudetští Němci považují za bezpráví.