Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Post ministra mu unikl, tak se stal dvojím poradcem. U Zaorálka i Chovance

Česko

  7:00
PRAHA - Řadil se mezi adepty na ministra obrany. Když ale po volbách připadl rezort hnutí ANO, muselo se pro vlivného exposlance Radima Turka (ČSSD) najít místo jiné. Nejprve se stal nejlépe placeným poradcem ministra vnitra Milana Chovance a jak nyní zjistily Lidovky.cz, radí i ministrovi zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi (oba ČSSD).

Exposlanec ČSSD Radim Turek (uprostřed) je bezpečnostním poradcem hned dvou ministrů: Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance (oba ČSSD). foto: Koláž Lidovky.cz

"Asi si někteří váží mých schopností,“ odpověděl Turek sebevědomě na otázku, jak si vysvětluje, že je o něj coby poradce takový zájem. Jak už v médiích zaznělo, v únoru začal nejprve pracovat na vnitru. Za poloviční úvazek mu na účet měsíčně chodí 50 tisíc korun.

A o dva měsíce později ho zaměstnal i šéf zahraničního rezortu Zaorálek. "Od 1. dubna 2014 je poradcem pro bezpečnostní otázky," uvedl David Frous z tiskového odboru. Hodinová sazba poradců se podle něj pohybuje mezi 234 až 630 korunami za hodinu. I zde si tak Turek vydělá možná až 50 tisíc korun za měsíc.

Alespoň platově se tak funkci ministra hodně přiblížil. Na post poradce si ale veřejně nestěžuje. „Mně se tato pozice zdá z mého pohledu velmi zajímavá, protože můžu říkat svým šéfům, co si doopravdy o dané věci myslím, a na nich je potom rozhodnutí,“ pochvaluje si Turek.

Opilý ve sněmovně

Zaorálek ho na svůj úřad přizval coby experta na bezpečnost. Co je ale v praxi jeho úkolem, Turek příliš neosvětlil. „Radím ministrovi v oblasti zahraniční politiky, bezpečnosti, obrany a řekněme bezpečnostních služeb," odpověděl neurčitě.

(Ne)utajení poradci

Server Lidovky.cz upozornil také na poradce v rezortu zdravotnictví, jejichž jména ani platy a odměny nechtělo ministerstvo zveřejnit. Avšak jen pár hodin poté co na to Lidové noviny a Lidovky.cz upozornily, se informace objevily na rezortním na webu.

VÍCE ZDE: Konec tajností. Ministr zdravotnictví zveřejnil jména poradců i platy

Turek se stal poslancem v roce 1996 a o tři roky později se nechtěně proslavil opileckou eskapádou ve sněmovně, kde vše natočili novináři. Až do roku 2006, kdy ve volbách poprvé neuspěl, seděl v bezpečnostním výboru a postupně se vyprofiloval ve stranického experta v této oblasti.

Nebylo tak úplně překvapením, když po loňských volbách padlo i Turkovo jméno při spekulacích o ministrovi obrany. Jenže rezort nakonec ČSSD nedostala. "Holt jaksi na mě nezbylo, když rezort obrany dostalo hnutí ANO, tak to dopadlo takto,“ řekl nyní už smířeným hlasem.

Loajální „sobotkovec“

Turkovi přitom v povolební atmosféře nahrávalo i to, že se postavil na „správnou“ stranu během puče v ČSSD takzvaně mezi „haškovci“ a „sobotkovci“. Zastával se předsedy strany Bohuslava Sobotky, stejně jako pozdější ministr Zaorálek a nakonec i Chovanec, který setkání vybraných sociálních demokratů v čele s Michalem Haškem v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem potvrdil a vzápětí se přidal k Sobotkovi.

Zda i díky tomu získal hned dva posty ministerského poradce, však Turek potvrdit nechtěl. „Dnes už je to, dá se říct, výročí od toho puče. Ale jestli to berete tak, že jsem byl loajální k těmto osobám, tak si to tak brát můžete,“ odpověděl.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň ale dodal, že o něj projevil zájem i třetí silový rezort, tedy právě ministerstvo obrany, na které pomýšlel, ale nakonec mu šéfuje Martin Stropnický (ANO). „Ale to jsem si řekl, že už by třeba bylo příliš. Zájem jsem zaznamenal, ale v tuto chvíli tam nepůsobím,“ dodal. 

U poradců hrozí korumpování

Server Lidovky.cz průběžně mapuje poradce jednotlivých ministryň a ministrů. Proč je to důležité, výstižně zaznělo ve Strategii vlády v boji s korupcí na období let 2013 a 2014. "Pozice poradce s sebou nese značné riziko, že dojde k pokusům ke korumpování osoby, která tuto pozici zastává. Zveřejnění seznamu poradců veřejnosti umožní identifikovat případy, kdy poradce jednal s lobbisty, nebo případy, kdy jeho majetkové poměry zjevně neodpovídají pozici poradce," uvádí se v dokumentu, který schválila ještě vláda Petra Nečase.

Ministr zahraničních věcí má aktuálně devět poradců. Lidové noviny už upozornily například na jméno Petr Kovařík, který je Zaorálkovým oficiálním poradcem pro Ukrajinu a postsovětský prostor, ovšem neznají ho ani zdejší ukrajinisté, ani výrazní politologové. Proč si vybral právě jeho, ale Zaorálek neosvětlil.