Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Potřebuji být volná, řídit se jen múzou, říká diva Annie Lennoxová

Lidé

  6:00
ABERDEEN - Je jednou z nejlepších zpěvaček v britské hudební historii, prodala přes 80 milionů desek. Sexy hlas Annie Lennoxové na pozadí kovových syntezátorů spolu s Davem Stewartem ve skupině Eurythmics a s hity Sweet Dreams, Sexcrime či There Must Be An Angel pronikl až na vrchol hitparád. Po rozpadu skupiny pokračovala v sólové dráze. Též aktivistka v boji proti chudobě a AIDS na Štěpána oslaví šedesátiny.

Zpěvačka Annie Lennoxová stále zpívá s vášní. foto: Reuters

Na počátku 80. let byly v módě syntezátory a Eurythmics využili jejich strojovou odtažitost jako protiváhu k horké soulové živelnosti, již představoval hlas Annie: „Vždycky jsem toužila zpívat jako černoška,“ prohlašovala k tomu. Z písní, v nichž to mezi oběma póly nejvíce jiskřilo, se staly velké hity, jejichž řadu odpálila úderná Sweet Dreams. Strhující jevištní vystoupení Annie byla proslulá, stejně jako její křiklavě barevné kratičké vlasy a výrazné líčení, zachycující androgynní ledovou královnu či ženu-vamp.

Aretha Franklin

Vazby na černou muziku kapela posilovala i personálně: k natáčení hitu Sisters Are Doin’ It For Themselves si Lennoxová například přizvala svůj velký vzor - Arethu Franklinovou.

Její vzhled se stal ikonou doby

Modifikovaný moderní soul stál u kolébky nejlepších písniček Eurythmics. Po deseti letech se veleúspěšné duo rozpadlo a Lennoxová se vydala na sólovou dráhu a postupně vydala ceněná alba Diva, Medusa, Bare a Songs of Mass Destruction.

Vyrostla v Aberdeenu v rodině dělníka v loděnicích, který hrál na dudy. Narodila se 25. prosince 1954, od pěti let hrála na klavír a flétnu, psala básničky. V patnácti objevila Rolling Stones a černošské soulové klasiky, jako je Stevie Wonder.

Talent jí vynesl stipendium na Královské hudební akademii v Londýně. V roce 1976, po odchodu z akademie, potkala Davea Stewarta a založili skupinu The Tourists. Jejich partnerský vztah trval čtyři roky, profesionální téměř patnáct let.

„Nejprve jsme s Davem a Peetem Coombesem vytvořili The Tourists. Potom se ze mě a Dava stala skupina Eurythmics. Po deseti letech jsme oba cítili, že z toho začínáme být unavení, a chtěli jsme se každý vydat svou cestou,“ řekla k tomu. Název skupiny Eurythmics je založen na slovu, které znala Annie, je to metoda Emila Jacquese Desrose, postavená na základech antického tance a pantomimy, jíž učil děti hudbě.

V roce 1983 nahráli druhé album Sweet Dreams (Are Made of This), které mělo celosvětový úspěch a Lennoxovou katapultovalo do středu pozornosti, zářila z obálek časopisů a její vzhled se stal ikonou doby.

V roce 1988 hráli Eurythmics na koncertu k sedmdesátinám Nelsona Mandely a Lennoxová začala být aktivní v jeho kampani proti AIDS v Africe.

Za svou tvorbu získala ceny Grammy, Brit Awards, Zlatý glóbus a také Oscara za skladbu Into The West z filmu Pán prstenů.

Zpěvačka Annie Lennoxová na konferenci v New Yorku.

„Dostala jsem se zatím vůbec nejblíže k tomu autentickému a emocionálnímu stavu, který je plný vzájemných kontrastů mezi krásou, touhou a smutkem,“ prohlásila po vydání čtvrté sólové desky.

Objevila se i několika filmech, v adaptaci patrně nejslavnějšího antiutopického románu všech dob, Orwellova 1984, ve válečném snímku Revoluce a v dramatu Edward II.

„Potřebuji být volná, řídit se jen svou múzou,“ tvrdí Annie, vegetariánka se zájmem o roztodivné bylinky a zázračné amulety, jež se věnuje také boji proti chudobě v Africe a spolupracuje se sdružením Amnesty International.

Za humanitární činnost získala Lennoxová v roce 2011 od britské královny Alžběty II. vyznamenání Řád britského impéria a v červnu 2012 zpívala na koncertě diamantového výročí Alžběty II. v Buckinghamském paláci.

Autoři: ,