Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Poznatky o lihu Šlachtův útvar netutlal, zjistila inspekce ke Švábenského nahrávce

Česko

  5:01
PRAHA - Nejzávažnější informace z videa zesnulého elitního policisty Stanislava Švábenského je mylná. Alespoň to tvrdí policejní inspekce, která se postavila na stranu protimafiánské jednotky. Tehdejší detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na nahrávce tvrdí, že kdyby nadřízení brali vážně jeho poznatky o výrobě pančovaného alkoholu, o dva roky později nemuselo zemřít 48 lidí. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů ale Šlachtův útvar postupoval správně.

Stanislav Švábenský ukazuje na videu doklad svých tvrzení. foto: Reprofoto

„Inspekce poznatek prošetřila s jednoznačným závěrem, že v postupu ÚOOZ nedošlo k žádnému pochybení. Naopak byl naprosto standardní a správný. Žádný poznatek nebyl zašantročen ani ututlán,“ řekl serveru Lidovky.cz olomoucký státní zástupce Petr Šereda, který na prověřování údajů ze Švábenského nahrávky dohlíží.

Mohl Šlachtův útvar zabránit metanolové kauze? Švábenský informoval celníky

Švábenský skoro šestihodinové video natočil poté, co ho loni soudy potrestaly za vynášení informací. Po pravomocném rozsudku spáchal sebevraždu. Někdejší člen ÚOOZ nikdy vinu nepřiznal a za odsouzením viděl snahu odstranit ho kvůli citlivým informacím, k nimž se dostal a nemlčel o nich.

Na nahrávce hovoří o napojení některých moravských policistů na podsvětí, manipulacích s vyšetřováním smrti expolicisty Michala Tofla či nelichotivých poměrech právě u policejní inspekce. Server Lidovky.cz nahrávku získal a největší poprask se strhl poté, co publikoval pasáž týkající se lihu. Obsáhlé prohlášení kvůli tomu vydal i Robert Šlachta, který veškerá pochybení odmítl. A inspekce mu dává zapravdu.

Přinesl poznatek

Švábenský podle vyšetřování skutečně v roce 2010 poznatek o distribuci nezdaněného lihu získal. Navíc se ukázal jako správný. „Následovaly prohlídky, při nichž byl zajištěn nezdaněný líh a bylo zahájeno trestní stíhání,“ popsal Šereda.

Problém podle tehdejšího elitního policisty spočíval v tom, že když chtěl poznatek dále rozpracovat, nadřízení ho stopli a přikázali mu postoupit ho celníkům, jejichž část se do nelegální výroby zapletla. Švábenský byl přesvědčen, nebo to alespoň tvrdil, že kdyby protimafiánský útvar věc rozpracoval, nemuseli při takzvané lihové aféře umírat lidé a lihovou mafii v čele s bratry Březiny se mohlo podařit rozkrýt mnohem dřív.

Březinů se informace netýkala

Podle Šeredy se ale informace Tomáše a Radka Březiny, kteří stát na daních obrali od 6,4 miliardy, netýkal. „Směřovala na Ostravsko. Postup byl standardní, protože otázkou krácení daní se zabývají orgány celní správy. Pokud nějaký policejní útvar takový poznatek získal, předal se celní správě,“ připomíná státní zástupce.

V roce 2010 si podle něj navíc nikdo nedokázal představit, že o dva roky později skupina kolem Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely přimíchá do lihu smrtící metanol.

Protimafiánský útvar by se podle něj věci ujal pouze v případě, že by šlo o organizovanou skupinu pachatelů a minimálně od roku 2011 se to dělo. „Většinou z toho vznikly menší zásahy a stíhání. Zásadní průlom přišel až po vypuknutí metanolové aféry, na jejímž pozadí se někteří lidé rozmluvili, díky čemuž se podařilo získat důkazy proti bratrům Březinům,“ řekl Šereda.

Státní zástupce Petr Šereda

Prošetřování pokračuje

Prošetřování Švábenského nahrávky však zdaleka nekončí. Policisté kvůli ní podle Šeredy nikoho nestíhají, zajímají je především informace týkající se starších případů. „Prošetřujeme, jestli není důvod k otevření již uložených kauz,“ uvedl státní zástupce.

Švábenský se udusil pomocí propan-butanu loni 19. srpna. Poté, co v jeho kauze padl pravomocný verdikt. Podle soudů vynesl informace svému informátorovi Janu Švédíkovi za 450 tisíc korun a vůz. Policista měl za to jít na šest let do vězení.

Tragický příběh detektiva Švábenského

Dlouholetý policista Stanislav Švábenský působil od září 2009 do června 2011 u ÚOOZ. Soudy ho loni uznaly vinným - vynášel podle nich informace svému někdejšímu informátorovi, podnikateli Janu Švédíkovi, za což od něj inkasoval 450 tisíc a vůz. Švábenský za to dostal šest let vězení.

Expolicista však nikdy vinu neuznal, informace podle svého tvrzení nikdy nevynášel a za jeho stíháním stojí podle něj komplot lidí z policie a justice. Švédíkovu výpověď podle detektiva policejní inspekce s podnikatelem zobchodovala za navrácení majetku a nižší trest v kauzách, v nichž byl stíhán. Chtěli ho prý odstranit, protože získal řadu citlivých informací - o šokujících poměrech u moravské policie, generální inspekci, pochybení ÚOOZ v metanolové kauze či při vyšetřování smrti expolicisty Michala Tofla.

Po prvním rozsudku natočil Švábenský nahrávku trvající 5 hodin 42 minut. Popisuje v ní výše zmíněné informace, ale také možné manipulace s vlastní kauzou. V té době už byl zjevně rozhodnut, že pokud odvolací soud potvrdí prvoinstanční rozsudek, spáchá sebevraždu. Důvody proč ostatně na videu také zaznamenal. Loni 19. srpna Vrchní soud v Olomouci verdikt skutečně potvrdil. Ještě ten samý den se Švábenský udusil pomocí propan-butanové bomby u rybníka za jihomoravskou vsí Těšany, kde žil. Rodině a policii zanechal dopisy na rozloučenou, nahrávku objevil jeho bratr ve Švábenského počítači. Server Lidovky.cz má celou zpověď k dispozici a detailně již o ní informoval. Záznam prověřuje olomoucké vrchní státní zastupitelství a policejní inspekce.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...