Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pozorovatelé OSN zažili zásah vojáků v Sýrii - 20 mrtvých

Svět

  19:34aktualizováno  20:17
DAMAŠEK - Pozorovatelé OSN se stali přímými svědky zásahu vládních vojáků proti pohřebnímu průvodu ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib na severu Sýrie. Pozorovatelé vyvázli bez úhony, zabito bylo 20 lidí.
Syrský voják (ilustrační foto)

Syrský voják (ilustrační foto) foto: Reuters

Oznámila to Syrská organizace na ochranu lidských práv, která obvinila syrský režim ze spáchání "masakru". V celé Sýrii bylo tak zabito při násilnostech přes 40 osob. Kosovský ministr zahraničí Enver Hoxhaj přiznal, že Kosovo navázalo kontakty se Syřany, kteří bojují proti režimu v Damašku. Tvrdí ale, že jde o výhradně diplomatické styky.

"Vystoupili jsme z vozu a za chvíli se ozvala střelba," řekl jeden ze sedmičlenného týmu pozorovatelů telefonicky agentuře Reuters z Chán Šajchúnu. Po ní prý následoval výbuch, který poškodil auto. "Jsme v bezpečí s příslušníky Syrské svobodné armády a čekáme, až nás vyzvedne skupina OSN," doplnil další pozorovatel.

ČTĚTE TAKÉ:

Kosovský ministr zahraničí podle televize Al-Arabíja reagoval na pondělní prohlášení ruského velvyslance při OSN Vitalije Čurkina. Ten v Radě bezpečnosti OSN řekl, že se Kosovo nesmí stát cvičištěm syrských rebelů.

Hoxhaj sdělil, že Přiština povstalcům poskytuje politickou podporu. Na dotaz Reuters, zda Kosovo zřídilo výcviková střediska pro Syřany, odpověděl jednoznačně: "Naprosto ne." "Byli jsme mezi prvními evropskými vládami, které loni podpořily opozici v Libyi a dalších arabských státech, protože my jsme bojovali za stejné hodnoty. Navázali jsme diplomatické kontakty se syrskou opozicí, její věc velmi podporujeme," řekl. Kosovo dosud uznalo 90 států, ale Rusko k nim nepatří.

V době příměří zemřelo skoro tisíc lidí

Syrskou krizi má vyřešit mírový plán zvláštního zmocněnce OSN Kofiho Annana. Část týkající se příměří a stažení armády z měst ale není plněna. Vláda Saúdské Arábie soudí, že plán je v troskách, protože krveprolití pokračuje. Za měsíc "příměří" přišlo o život na 900 lidí. O "pravděpodobném neúspěchu" Annanova plánu hovořil také dosluhující šéf francouzské diplomacie Alain Juppé.

Mírový plán kromě jiného komplikuje roztříštěnost syrské opozice. K jejímu stmelení měla přispět schůzka, kterou do Káhiry na středu a na čtvrtek svolala Liga arabských států. Bez náhrady byla ale zrušena. Hlavní syrská opoziční skupina Syrská národní rada (SNC) na ni odmítla přijet, protože nebyla pozvána jako organizace; pozvánky prý dostali pouze jednotliví členové. SNC několik dní jedná v Římě a dnes tam zvolila svým předsedou znovu Burhána Ghaljúna. V čele exilové opozice stojí tento profesor francouzské Sorbonny od loňského srpna, kdy SNC vznikla. Jeho kritici mu vyčítají, že nedokázal navázat kontakty s opozicí v Sýrii ani sjednotit širokou základnu SNC.

Za násilnosti mohou teroristé

Damašek přičítá násilí teroristům podporovaným z ciziny a hovoří o plnění reforem. Patří k nim i parlamentní volby, které se po několikaměsíčním odkladu konaly 7. května. Dnes volební komise oznámila, že volit přišlo přes 51 procent voličů. Opozice volby bojkotovala. Rozhodlo se o 250 poslancích. Šéf volební komise v parlamentu přečetl jména zvolených, ale bez jejich politické příslušnosti. Je mezi nimi 30 žen.

O křesla se mohly díky ústavní změně ucházet i nově vzniklé strany, avšak podle opozice neměly dost času vytvořit si příznivce a být rovnocennými partnery po čtyři desetiletí vládnoucí Socialistické straně arabské obrody (Baas).

Autoři: ,