Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Praha chce epopej v jízdárně na Pohořelci

Kultura

  17:03aktualizováno  17:15
PRAHA - Slovanská epopej by mohla být dlouhodobě vystavena v jízdárně na pražském Pohořelci. Tuto variantu doporučila rada města. Podle Pražského hradu, který objekt spravuje, je ale takové řešení nepravděpodobné.

Snad natrvalo. Možná podoba umístění Slovanské epopeje na pražském Pohořelci podle architektonického studia Projektil foto: Reprofoto

Praha o svém plánu se Správou Pražského hradu, která bývalou jízdárnu využívá jako sklad, jednala zatím bezvýsledně. "V této věci již došlo k několika informačním schůzkám, zatím bez jakýchkoliv závěrů. V tuto chvíli se zdá, že jde spíše o nepravděpodobnou variantu," sdělil David Šebek z tiskového odboru Hradu.

Pět pláten epopeje je nyní v pražském Veletržním paláci, zbývajících 15 obrazů je vystaveno na zámku v Moravském Krumlově. Prezident Václav Klaus si přitom přeje zachování epopeje na Moravě.

VÍCE O SLOVANSKÉ EPOPEJI

Bývalá jízdárna jezdeckého pluku se nachází v Keplerově ulici. Budova je technickou památkou, podle radního Lukáše Kauckého (ČSSD) by ale bylo možné ji rekonstruovat a přizpůsobit vystavení epopeje. Praha by si chtěla objekt pronajmout. Podle Kauckého tento záměr nevyžaduje na rozdíl od dalších variant změny územního plánu. "Je vhodný i z toho důvodu, že umožňuje propojení místa s areálem Pražského hradu a kvalitní dopravní dostupnost," uvedl Kaucký.

Zde by mohla být vystavena Slovanská epopej


Podle radního město se Správou Pražského hradu už předběžně jednalo, nyní se musí vyjednat konkrétní podmínky. Praha by například musela Hradu nabídnout jiné prostory, do kterých by byly přemístěny předměty v současnosti uskladněné v jízdárně.

Pokud by bylo jednání s Hradem rychlé, mohla by být do konce roku vyhlášena architektonická soutěž. Po získání všech povolení by oprava mohla začít zhruba v létě 2013 a trvala by podle Kauckého minimálně rok a půl. Jaké náklady si rekonstrukce vyžádá, nedokázal radní odhadnout.

Slovanská epopej by mohla být dlouhodobě vystavena v jízdárně na pražském Pohořelci.

Radní posuzovali také varianty výstavby nového pavilonu na Letné nebo na Vítkově, které se dostaly do užšího výběru. Na Vítkově by pavilon stál na karlínském úbočí a byl by zapuštěn do svahu, na Letné by pak galerie vyrostla v blízkosti Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea.

Možný i návrat na Moravu
Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi Prahou a Krumlovem ostré spory, které se uklidnily až po výměně vedení obou radnic. Praha chce 15 obrazů z krumlovského zámku odstěhovat letos na podzim na zhruba dvouletou výstavu ve Veletržním paláci. O tom, co by s plátny bylo poté, bude Praha s Moravským Krumlovem a Jihomoravským krajem jednat.

Snad natrvalo. Možná podoba umístění Slovanské epopeje na pražském Pohořelci podle architektonického studia Projektil

Kaucký nevylučuje ani návrat obrazů na Moravu. Bez dohody s Krumlovem nechce vedení města uvažovat ani o zapůjčení pláten do Tokia, o které Japonsko Prahu před časem požádalo.

Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Krumlova.

Autoři: ,