Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Praha přeruší kontakty s ruskými městy, jinde v Česku o tom ale neuvažují

Česko

  7:00
PRAHA - Všechny projekty mezi Prahou na jedné straně, Moskvou a Sankt Petěrburgem na straně druhé, skončí podle rozhodnutí Tomáše Hudečka (TOP 09) a radních hlavního města 15. září. Kvůli Putinově politice na Ukrajině se přeruší spolupráce na neurčito. Brno, Ostrava ani další česká města, která také mají partnerství v Rusku, o něčem podobném ale neuvažují.

"Evropská unie s lítostí zaznamenala přítomnost prezidenta Vladimira Putina na vojenské přehlídce...v krymském Sevastopolu," uvedla mluvčí Ashtonové Maja Kočijancičová. foto: Reuters

„Dojde k ukončení všech rozpracovaných bilaterálních projektů, a to i těch výhledových, ve fázi plánování,“ řekla k přerušení partnerství s Moskvou a Sankt Petěrburgem mluvčí Prahy Petra Hrubá. Protože má toto rozhodnutí radních účinnost až od 15. září, poslední společnou akcí tak budou Dny Sankt Petěrburgu v Praze, které se konají jen několik dní před tím. Podle mluvčí se ale toto rozhodnutí netýká už žádného většího projektu v letošním roce, pozastaví se však jednání o akcích na rok 2015.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) byl důvodem nečekaného kroku “svévolný útok Putinova režimu na Ukrajině“. Že nepůjde o formalitu dokládá výčet akcí mezi městy za poslední čtyři roky. Jen s Moskvou se Praha za tu dobu podílela na 18 akcích, především z oblasti kultury a vědy. Například šlo o festival české národní kuchyně v Moskvě nebo koncert Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského v Praze. Ze spolupráce se Sankt Petěrburgem zase vzešlo za 4 roky spolupráce 8 akcí.

Moskva i Sankt Petěrburg mlčí

Případné obnovení partnerství ale nebude jednoduché. Současné vedení města ho podmiňuje vyřešením krize na Ukrajině a stejně tak bude záležet na postoji vedení ruských měst. Podle mluvčí Hrubé ale Praha zatím nezaznamenala žádnou oficiální reakci z druhé strany.

Tomáš Hudeček chtěl podle svých slov tímto krokem také docílit toho, aby se k Praze přidala i další města. Ta to však vidí jinak. Podle tiskové mluvčí Brna Jany Šancové magistrát nic podobného nezvažuje a vzájemné dohody s Moskvou a Voroněží rušit nechce. „Navíc spolupráce s těmito městy nebyla v posledních dvou letech aktivní,“ vysvětluje.

Ostrava o přerušení partnerství neuvažuje

Ostrava mezi jinými spolupracuje s ruským Volgogradem a podle mluvčí Andrey Vojkovské se na tom nic nezmění. „Jedná se o mezinárodní závazek, o kterém rozhoduje zastupitelstvo města. Na programu toho zářijového bod o rušení partnerství nemáme,“ sdělila.

Zásadně odmítavý postoj zastávají v Mariánských Lázních. „V žádném případě. Teď v srpnu jsme tam byli s delegací a naopak chceme ještě zintenzivnit naše kontakty,“ říká o spolupráci s městem Nižnij Tagil starosta Zdeněk Král (ODS). Svůj podíl na tom může mít i fakt, že místní lázně navštěvuje velké množství hostů z Ruska a nezanedbatelné množství jich pochází právě z partnerského města na Uralu.

Také Hudečkův stranický kolega a místostarosta Nymburku Pavel Fojtík důvod pro přerušení kontaktů s jiným ruským městem nevidí. „V tuto chvíli o tom neuvažujeme. Mytišči není velké město a to partnerství nemáme tak silné, že bychom tam létali pětkrát ročně. My je zveme jednou ročně na den města a stejně to funguje i obráceně.“

Výhody partnerstí mezi městy

„Partnerství mezi městy je jedním ze základních nástrojů zahraniční politiky města. Uzavřená přátelství jsou nejen výsledkem dlouhodobých přátelských vztahů mezi městy a jejich obyvateli ale také výrazem prestiže. Prezentace města v partnerském městě je vždy výrazně snazší a také levnější, protože partner například disponuje infrastrukturou, kterou může poskytnout pro účely prezentace Prahy zdarma nebo výraznou slevou, totéž pak platí pro lidské zdroje apod. Dalšími významnými benefity partnerství jsou výměny informací, know how, zkušeností prakticky ze všech sfér komunálního života, možnost organizovat odborné stáže pro zaměstnance apod.“

Petra Hrubá, mluvčí hlavního města Prahy