Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Praha se umístila mezi nejšpinavějšími městy

Česko

  12:00
PRAHA/ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hlavní město Česka Praha patří k vůbec největším znečišťovatelům klimatu v Evropě. Vyplývá to alespoň z výsledků studie „Green City Index“, zveřejněné včera během klimatické konference v Kodani.

tabule s označením konce hlavního města - Praha foto: Ondřej NěmecLidové noviny

V žebříčku třiceti hodnocených metropolí na evropském kontinentu se umístila na 24. místě, následovaná například Istanbulem nebo Kyjevem. A ještě hůře dopadla v hodnocení hlavních měst států EU: z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí jsou na tom hůře pouze Bukurešť a Sofie.

"Například z hlediska emisí CO2 patří Praze dvacáté páté místo. Na

Zelená města

Jak se umístila česká metropole?
* Celkový žebříček: 24. místo ze třiceti.
* Množství vypouštěného CO2 na obyvatele: 25. místo
* Spotřeba energie: 24. místo
* Stavebnictví a energetická náročnost budov: 26. místo
* Doprava: 26. místo
* Vodní hospodářství: 10. místo
* Odpadové hospodářství: 14. místo
* Kvalita ovzduší: 20. místo
* Politika ochrany životního prostředí: 27. místo

jednoho obyvatele a rok připadá kolem osmi tun CO2, zatímco průměr evropských metropolí činí 5,2 tuny," píše se ve studii, na které se podílely společnost Economist Intelligence Unit a firma Siemens. Vůbec nejhorší známku Praha dostala za politiku ochrany životního prostředí, kde je na 27. místě ze třiceti. "Zelená politika zůstává v porovnání s ostatními problémy města druhořadá," píše se v profilu Prahy.

Ekologičtí aktivisté jsou přesvědčeni, že studie jen dokazuje laxní přístup pražské radnice k ochraně životního prostředí. "Tady se dávají obrovské peníze do velkých dopravních staveb, ale velmi málo peněz směřuje například na zklidnění dopravy a zvýšení komfortu pro pěší," řekla LN šéfka hnutí Pražské matky Jarmila Johnová. "Abych ale radnici jen nehaněla, pravdou je, že nelichotivá pozice Prahy v žebříčku souvisí i s přístupem většiny jejích obyvatel. Tady lidé sice touží po lepším životním prostředí, ale zároveň chtějí všude jezdit autem," řekla Johnová. Magistrát umístění města zpochybňuje jako nevěrohodné. "To je nepochopitelné hodnocení. V nedávné studii Eurocard/MasterCard naopak Praha vyšla z hlediska ochrany životního prostředí velmi dobře a co se týče například nakládání s odpady, patřila dokonce mezi nejlépe hodnocená města, oceněná evropskou cenou," řekl LN mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Autoři studie ale Prahu úplně nezatracují, dodávají, že řada projektů, spojených například s programem na zateplení budov či řešení dopravy, se teprve rozbíhá. Nejlépe, tedy na desátém místě, skončila Praha v oblasti vodního hospodářství.

A které město celkově zvítězilo? Nejzelenějším městem Evropy se stala dánská Kodaň, následovaná Stockholmem, Oslem, Vídní a Amsterodamem.

Autor: