Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vakcína proti chřipce má podle praktiků nedostatky. Nesmysl, tvrdí vakcinologové

Česko

  10:42aktualizováno  14:05
PRAHA - Většina praktických lékařů si myslí, že očkování proti prasečí chřipce začalo pozdě a je nedostatečně otestované. Nedostatky spatřují i v jeho organizaci. Lékaři navíc prasečí chřipku označili za mediální bublinu. Proti tomuto tvrzení se ostře ohradili vakcinologové.

Očkování proti prasečí chřipce. foto: ČTK/AP

V průzkumu společnosti Aspectio odpovídal reprezentativní vzorek 440 z 5400 českých praktických lékařů. 83 procent oslovených doktorů si myslí, že s očkováním proti prasečí chřipce se mělo v Česku začít dříve. Za dostatečně otestované ho nepovažuje 60 procent lékařů.

Většina dotázaných si tvrdí, že prasečí chřipka je mediální bublina, a 70 procent říká, že je z hlediska závažnosti srovnatelná s chřipkou sezonní. Jen 48 procent oslovených se domnívalo, že Česko je připraveno na epidemii prasečí chřipky. Opačný názor má 41 procent.

Vakcinologové znepokojeni zpolitizováním očkování
Proti názoru lékařů se ostře ohradili vakcinologové. Jsou znepokojeni zpolitizováním očkování proti prasečí chřipce a umělým vzbuzováním dojmu, že je nebezpečné. Média by podle nich neměla "pod rouškou zachování vyváženosti zpravodajství" věnovat přílišnou pozornost odpůrcům očkování.

"Celý problém se výrazně zpolitizoval a snaha získat laciné politické body vede až k odborně naprosto nekorektním vyjádřením, které však část laické veřejnosti bohužel akceptuje. Výrazně se na tomto stavu podílí i část lékařů," vědecký sekretář vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Pro rizikové skupiny je prospěšnost očkování podle lékařů zcela zřejmá. "Nejistota se však rozhodně netýká bezpečnosti či dostatečného 'vyzkoušení' vakcíny. V tuto chvíli byla vakcína prověřena již na milionech osob a zcela nepochybně svoji bezpečnost prokázala," dodal sekretář.

Očkování proti prasečí chřipce je dobrovolné. Stát ani firmy v současné době již na skutečnosti, zda se někdo nechá či nenechá očkovat, prakticky nic nezískají, upozornil.

Prasečí chřipka si v Česku dosud vyžádala 11 obětí

Prasečí chřipka má v ČR 10. a 11. potvrzenou oběť. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřel 39letý muž s chorobou srdce. V Mělníku umřel 29letý pacient. Obě nákazy zjistila Národní referenční laboratoř pro chřipku, mrtvé potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. V pondělí také zemřel v Oblastní nemocnici v Jičíně třicetiletý muž na selhání srdce, zřejmě v souvislosti s prasečí chřipkou.

Pokud testy u zemřelého virus H1N1 potvrdí, bude to dvanáctá oběť v Česku. První muž zemřel ve Všeobecné fakultní nemocnici minulý čtvrtek. Druhý pacient zemřel v mělnické nemocnici v sobotu, čeká se na výsledek pitvy.


Průzkum dále zjistil, že 69 procent oslovených lékařů se nechce nechat očkovat, ale svým pacientům by očkování vyloženě nedoporučila pouze šestina dotázaných, a to především kvůli nedostatečnému otestování vakcíny a z obavy z vedlejších účinků očkovací látky.

Negativně lékaři reagovali na samotný způsob organizace očkování, kritizovali zejména formu balení vakcín. "Lékaři obdrželi vakcínu v sadě pro deset pacientů najednou, nikoliv jako jednotlivé dávky, a připravenou očkovací látku je nutné spotřebovat do 24 hodin, což je velmi nepraktické," vysvětlila mluvčí Sdružení praktických lékařů České republiky Irena Kudrnovská.

Podle lékařů by očkování také mělo spíše probíhat v očkovacích centrech nebo hygienických stanicích. "V minulosti bylo vždy mimořádné očkování nařízené státem prováděno právě v očkovacích centrech nebo na hygienických stanicích, a nikoliv u praktických lékařů, nicméně v úzké součinnosti s nimi," dodala Kudrnovská.

Za problematický podle průzkumu považují lékaři i výběr pacientů vhodných k očkování na základě seznamů vytvořených zdravotními pojišťovnami. Seznamy jsou podle lékařů neaktuální - objevují se v nich prý pacienti, kteří očkování nepotřebují, a naopak chybějí lidé z ohrožených skupin. Průzkum společnosti Aspectio se konal 26. a 27. listopadu.

Autoři: ,