Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Slovenská pravice prohrála boj o změnu. Fico i Kaliňák zůstávají

Slovensko-cest

  17:17
BRATISLAVA - Ač se pravice na Slovensku snažila, aby post premiéra znovu nepřipadl Robertu Ficovi, nepovedlo se jí to. Neuspěla ani ve snaze sesadit z vedení ministerstva vnitra Roberta Kaliňáka. Straně Sieť při vyjednávání o vládě nepomohl ani fakt, že tři straničtí poslanci odmítli poslušnost vládě s Ficovým Smerem. Ve straně Most-Híd se vzbouřil pouze jeden člen.

Robert Fico. foto: Reuters

Členové nové vlády nejsou podle HNonline.sk důkazem velkých ústupků Smeru vůči pravici. Pravicové strany bojovaly za to, aby post premiéra neobsadil znovu Robert Fico, ale neuspěly.

„Neumím si představit, že by Fico nebyl premiérem. Ještě stále je Smer především jeho. Tato vláda je Ficovým dítětem. I když strana propadla, je to záležitost Ficových schopností, že dokázal zvrátit pro něj obrovskou hrozbu pravicové vlády. Z těchto důvodu Smer nedovolí, aby se Fico nestal premiérem,“ říká politolog Tomáš Koziak.

Čtyři strany se dohodly na podobě slovenské vlády. Většinu bude mít Fico

Strany Sieť spolu a Most-Híd chtěly nastolit změny i v křesle ministra vnitra. Ani tady však nebyly úspěšné a Kaliňák rezort dál povede.

Kaliňák je dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších politiků Smeru. V nedávných parlamentních volbách získal bezmála 357 tisíc preferenčních hlasů, což z něj udělalo nejen dvojku kandidátky Smeru, ale i celého parlamentu. Úspěšnější byl už jen jeho stranický šéf Robert Fico. Právě popularita Kaliňáka byla zřejmě dalším důvodem, proč ho strana nechtěla stáhnout do pozadí ani na žádost pravicových koaličních partnerů.

„Všechno v politice je potřeba posuzovat skrze faktory moci. Kaliňák sbírá politické body a z mocenského hlediska je pro Smer dobře, když je na očích veřejnosti,“ vysvětluje Koziak. Dodává, že Kaliňákovo stáhnutí by muselo být podmíněné principálním postojem partnerů, kteří by se odmítli zúčastnit vlády, kde by byl Kaliňák ministrem. Smer má však podle něj dostatek možností, jak motivovat Most a Sieť, aby ve vládě zůstaly.

Nechtějí jít se Smerem

Motivačně však nepůsobí rozdělení ministerských křesel. Zatímco si Smer ponechá šest rezortů, premiéra a šéfa parlamentu, Sieť Radoslava Procházky zůstala vcelku na okraji. Svými lidmi obsadí jen jedno ministerstvo. Bývalý adept na premiérské křeslo Radoslav Procházka se tak bude muset spokojit s mnohem skromnějším výsledkem, než v jaký před volbami doufal.

Marná Fica snaha? Parlamentním stranám se do koalice se Směrem nechce

Podle politologa Miroslava Kusého Procházkově vyjednávací pozici nepomohl hlavně fakt, že ještě před samotným vznikem poslaneckého klubu strany Sieť tři poslanci ohlásili neposlušnost. „Je to debakl,“ komentoval Kusý zisky strany Sieť v nové vládě. Z deseti poslanců, kteří se do parlamentu dostali na kandidátce této strany, nepodpoří vládu se Smerem Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík.

Velké zisky na ministerských postech nezaznamenal ani Most-Híd. Získal dva rezorty. Ve vznikajícím poslaneckém klubu však nedošlo k tak velkému odboji. Vzbouřil se jen Zsolt Simon, který taktéž odmítl podpořit vládu s Ficovou stranou. Koalice tak ještě před samotných vznikem a hlasováním o důvěře přišla nejméně o čtyři hlasy. Celkově jich má momentálně k dispozici 81. Hlasování musí proběhnout do třiceti dní po tom, co nová vláda představí parlamentu svůj program.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč