Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Právník vlivných Čechů vystupuje v panamské pavučině, má mít akcie za 2,3 miliardy

Česko

  7:30aktualizováno  8:39
PRAHA - Jméno advokáta Josefa Monsporta figuruje v dokumentech několika „skořápkových“ firem z Tichomoří. Když někdo z vlivných lidí byznysu či politiky potřebuje právníka v kontroverzní kauze, často se zjeví na jeho straně právě on.

Advokát Josef Monsport v roce 2011. foto: MAFRA

Advokát a předlistopadový prokurátor Josef Monsport aktuálně zastupuje například olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, kterého policie zatkla v akci Vidkun, zaměřené proti klientelismu v nejvyšších patrech olomoucké politiky, byznysu a policejních sborů. Hájil – a úspěšně – také exministra obrany Martina Bartáka v případu údajné korupce při nákupu armádních tatrovek.

Česko nemusí z Panamy dostat konkrétní informace. Potřebuje znát detaily

Sám Monsport na sebe umí také strhnout pozornost. Třeba když chtěl jako konkurzní správce vytunelované stavební společnosti H-System vystěhovat několik desítek jejích bývalých klientů z jejich domovů, které chtěl zařadit do konkurzní podstaty.

Advokát Josef Monsport (vlevo) a bývalý ministr obrany Martin Barták na tiskové konferenci v roce 2011.

A Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku právě příběh, který spojuje s jeho jménem, použilo v kauze Panama Papers jako vzorový pro popsání toho, jak se komplikované struktury z daňových rájů dají použít k tunelování fungujících firem.Teď si Monsport vysloužil pozornost mezinárodní. Objevil se totiž jako jeden z tří stovek Čechů na seznamu lidí, pro něž panamská společnost Mossack Fonseca zakládala offshorové struktury.

Klienti advokáta Monsporta

Ivan Kyselý - podnikatel, vyšetřovaný v kauze Vidkun

Martin Barták - exministr obrany, soud ho osvobodil od obžaloby z korupce

Boris Vostrý - uprchlý podnikatel odsouzený za tunelování Harvardských fondů

Petr Speychal - vládce strojírenského impéria ČKD, sám zmiňovaný v dokumentech z Panamy

Z dat podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku vyplývá, že elitní český právník figuruje ve třech firmách, které obstarala americká společnost Waberia Consulting LLC u panamského specialisty na daňové ráje firmy Mossack Fonseca.

Monsport: Znám to ze školy

Důležité v příběhu jsou pak jen dvě ze tří u Mossack Fonseky zakoupených firem. Jde o Integ S .A. a Kynsberg Trading. Obě se sídlem na tichomořském ostrově Samoa, jedna založená v lednu 2013, druhá v říjnu téhož roku.

„O ostrově Samoa jsem naposled slyšel na gymnáziu. Doporučuji, než něco vypustíte ven, pečlivě prověřit, zda v procesu nedošlo ke zkomolení jména. Nebo zda nejde o jiného Monsporta. Nebo zda se nemůže jednat o mého již zemřelého otce,“ popřel pro web Investigace.cz Monsport, že by měl s firmami z daňových rájů vedených pod jeho jménem cokoliv společného.

Adresa v dokumentech k ak ciím uvedených offshorových společností ovšem koresponduje s tou, již Monsport uvádí v obchodním rejstříku jako konkurzní správce několika firem. Variantou samozřejmě je, že byl jako vlastník zapsán bez svého vědomí a souhlasu. Je ještě třeba připomenout, že založit si offshorové struktury není samo o sobě znakem nekalého jednání.

Příběh z dokumentů uniklých z Mossack Fonseky, v nichž figurují zmíněné samojské firmy, je ovšem barvitější než jen běžné zakládání společností v daňových rájích.

Zpočátku ani nebyl Monsport veden jako akcionář takzvaných skořápkových společností. Až v roce 2014 se v e-mailu Waberia dožaduje úprav zakladatelských dokumentů, a to tak, že oběma firmám bude zvýšen základní kapitál z 50 tisíc dolarů na 50 milionů a jediným akcionářem obou bude právě Josef Monsport, kdy v každé bude mít pět akcií po deseti milionech dolarů.

Rajská finta

„Důvodem zvýšení kapitálu je vytvořit dojem ekonomicky silné skupiny, obě firmy budou využity pro holdingovou strukturu,“ píše se podle serveru Investigace.cz v uniklém e-mailu Waberie zaslaném do Mossack Fonseky. Zároveň si ale také americká firma vyžádala dokumentaci, v níž je potvrzeno, že dané „skořápky“ nemají uzavřené žádné smlouvy, aktiva ani závazky. Tedy že nic nedělají. A do třetice: Waberia žádala, aby se vymíněné změny antedatovaly do roku 2013.

Aféra Panama: čí majetek obnažila?

Vladimir Putin - ruský prezident. Dokumenty ukazují především na violoncellistu...
Sigmundur Daví Gunnlaugsson - islandský premiér. Bývalý novinář se dostal pod...
Petro Porošenko - prezident Ukrajiny. Podnikatel byl zvolen prezidentem v roce...
Lionel Messi - argentinský fotbalista a loni nejlepší hráč světa figuruje mezi...
Hamád ibn Chalífa as-Sání - katarský emír. Vlastnil klubko offshorových firem z...
Baššár Asad - syrský prezident. Bratranci vládce Sýrie Rami a Háfiz Machlúfovi...

To udivilo i panamské zakladatele „skořápkových“ struktur a ptali se proč. Odpověď pak osvětluje, k čemu měly firmy s fiktivním kapitálem o sto milionech dolarů – v aktuálním kurzu 2,37 miliardy korun – sloužit.

Samojské firmy s navýšeným kapitálem měly hrát roli platidla při nákupu nespecifikované slovenské společnosti. A to následovně. Navýšení kapitálu už v roce 2013 bude v souladu s účetnictvím nejmenované maltské firmy. Samojská firma v ní bude sloužit jako akcionářský vklad. A právě tato maltská ,skořápka‘ pak za nákup skutečné slovenské firmy zaplatí samojskou společností. Samojská společnost pak má být následně vlastněna slovenskou firmou, popsal inkriminovanou korespondenci web Investigace.cz.

Tento složitý a zdánlivě nepochopitelný mechanismus může mít zcela legální vysvětlení, ale může být i jednou z možností, jak tunelovat skutečné firmy, jejichž vlastníkem může být a zpravidla bývá i sám tunelář.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Do Ústí mířily podvody z půlky Unie
    Finanční úřad rozplétá vazby, které vedou k ústecké firmě Kratolia, podezřelé z daňových podvodů. Tu podle řady zdrojů ovládal podnikatel Tomáš Pitr.
  • Zlidštil Londýn i Moskvu, teď se chystá do Česka
    Říká se o něm, že to je nejvlivnější architekt a urbanista na světě. Jan Gehl pomáhal s kultivací města v New Yorku, Londýně i Moskvě. Starostové po celém světě ho zvou, aby jim pomohl zlepšit kvalitu života právě v jejich metropoli. A teď by mohl pomáhat i v Česku.
    Gehla oslovil pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) a světoznámý urbanista projevil o spolupráci zájem.
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...