Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Praze jsme ukradení, říkají Češi zadržení v Zambii

Česko

  10:49
PRAHA/ZAMBIE - Trojice Čechů, kterou v polovině října zadržela zambijská policie kvůli fotografiím vojenských objektů a obvinila je ze špionáže, se zatím domů nevrátí. Podle zadržených za to může i ministerstvo zahraničních věcí. Pořád slyšíme, že náš případ řeší, ale nic se nepohnulo. Jsou to jen lži, stěžují si zoufalí Češi.

Zadržení Češi v Zambii foto: Reprofoto

Už několikátou naději si trojice mužů vybrala včera. Zambijský prokurátor měl rozhodnout, jestli je nechá odjet domů, nebo jejich případ pošle k soudu. Opět tak ale neudělal. „Náš právník využívá všech kontaktů a snaží se na prokurátora působit, aby to už stáhl, ale když jsou ve hře tajné služby, věci se komplikují a vývoj se odhaduje velmi těžko,“ napsal LN český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček.

Když tak mužům velvyslanectví oznámilo, že dnes bude jednat jejich právník s honorárním konzulem, který by mohl věci opět dostat do pohybu, Češi už mu ani nevěří. „K ničemu se neupínáme. Prostě se necháme překvapit,“ řekl LN Jan Coufal, jeden z obviněných.

Zambijský ministr je časově vytížen
Ministerstvo zahraničních věcí také snaží zařídit, aby se ministr Karel Schwarzenberg spojil se svým protějškem v Zambii. „Ale vzhledem k časovému vytížení zambijského ministra k přímému rozhovoru nedošlo. Je proto domluven na čtvrtek,“ oznámil LN mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Coufal se ale tomuto tvrzení směje: „Proč se snaží spojit s místním ministrem až teď? My jsme ho o to v dopise prosili už před téměř dvěma týdny. Ministerstvo nám pak odepsalo, že se případ řeší na velvyslanecké úrovni.“

Ministerstvo ale odmítá, že by se ministerstvo pro Čechy nedělalo dost. „Ministr Schwarzenberg považuje řešení případu za mimořádnou prioritu pro české diplomaty,“ dodává mluvčí.

Příbuzní Čechů také napsali dopis zambijskému prezidentovi. V něm ho prosí, aby zrušil zadržení jejich příbuzných. „Vycestovali do Zambie jako turisté na základě internetové hodnocení vaší země jako nejbezpečnější oblasti Afriky,“ stojí v dopise.

Na podporu Čechů vznikla i petice, kterou podepsalo přes 6 tisíc lidí. K petici se přidávají i lidé za zahraničí.
 
Češi jeli pracovně do Jihoafrické republiky. Pak ale měli pár dní volno, a tak si jako turisté zajeli do Zambie. Tam na výletě fotografovali různé objekty. Když pořizovali snímek letadla na letišti, zadržela je vojenská policie. V jejich fotoaparátu pak našla další "kompromitující materiál". Češi si například vyfotili stíhačku československé výroby. Na jejím pozadí byl ale vchod na leteckou základnu. Na jiném snímku byly zase sochy buvolů před kasárnami. Policie proto mužům sebrala foroaparáty i cestovní pasy,
 
Muži se pak dostali na sedm dní do vazby. V tmavé cele, která byla plná lidí a spát se v ní dalo jen vsedě, Čechům dávali jídlo spoluvězni nebo jim ho nosil velvyslanec. Rodiny za zadržené příbuzné zaplatili kauci ve výši 18 tisíc dolarů.