Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pražský lídr ČSSD Poche promluvil o sponzorování strany. Musí rezignovat

Česko

  12:13aktualizováno  14:35
Lídr jedné z kandidátek ČSSD v Praze Miroslav Poche rezignuje na všechny stranické funkce. Uvedl to předseda pražské sociální demokracie Petr Hulinský. Na kandidátce však zřejmě zůstane. Podle Hulinského jednal Poche v rozporu se stranickými principy.

Milan Hulinský a Miroslav Poche foto: ČTK

Podle dnešních Hospodářských novin dal Poche loni své straně peníze skrytě přes několik členů, kteří pak několikasettisícový sponzorský dar vykázali jako členské příspěvky.

Ústřední manažer ČSSD Jiří Havlíček očekává, že případem se bude zabývat stranické vedení, které se sejde tento pátek. Rozhodně však trvá na tom, že je účetnictví ČSSD v naprostém pořádku. Na všechny dary strana sepisuje darovací smlouvy. "Je to osobní selhání, za které musí Poche nést důsledky," dodal.

Více čtěte zde

Hulinský dnes o záležitosti s Pochem mluvil. "Jednal v rozporu s tím, jak v ČSSD postupujeme," řekl o něm Hulinský bez bližších podrobností. Poche je v současnosti místopředsedou pražské ČSSD. Působí jako zastupitel hlavního města a placený předseda výboru pro infrastrukturu. Do zastupitelstva opět kandiduje, je lídrem v jednom ze sedmi volebních obvodů.

Na kandidátce Poche zřejmě zůstane. "V této fázi už nemůžeme na kandidátních listinách nikoho měnit," uvedl Hulinský. Strany mohou týden před volbami jednotlivé kandidáty pouze škrtat. To ale pražská ČSSD asi nechce.

Poche svým krokem znevěrohodnil hospodaření ČSSD. Deník míní, že Poche vlastně "popsal cestu, jak do stran mohou nekontrolovaně proudit peníze".

Poche se přiznal zbytečně
Poche se ke skrytému daru sám přiznal. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.

"Já jsem ten dar rozepsal na nějakých deset členů tak, aby se z toho nemusela platit daň.Protože když dám dvě stě tisíc straně, tak ta z toho zaplatí 15 procent daň. Kdežto když to rozepíšu mezi deset svých členů na obvodě a oni zaplatí padesát tisíc jako členský příspěvek, tak se z toho daň neplatí," citují HN Pocheho.

Podle listu se však zbytečně přiznal k úmyslu porušit zákon. Politické strany totiž peníze ze sponzorských darů či členských příspěvků danit nemusejí. Podle experta Komory daňových poradců Jiřího Topinky jde o porušení zákona o účetnictví.

Poche znevěrohodnil hospodaření ČSSD, strana zadá audit
Pražská ČSSD dnes rozhodla, že daruje 200.000 na dobročinné účely. "Nesprávně nabyté prostředky si rozhodně ČSSD nemůže na svoji činnost ponechat," poznamenal Hulinský. Pražská buňka sociální demokracie podle svého předsedy také zadá audit hospodaření organizace za rok 2008 a 2009.

Sociální demokraté zažili snad největší aféru se sponzorským darem před volbami v roce 1998, kdy přijali od jednatele vytunelovaných CS Fondů Josefa Matoulka 860.000 korun. Dar zprostředkoval tehdejší předseda pražské ČSSD Karel Šplíchal.

Problémy s dary měly v minulosti i jiné politické strany. ODS například vykazovala v roce 1995 fiktivní sponzory, kterými kryla svého mecenáše, bývalého tenistu Milana Šrejbra. Případ vedl v roce 1997, kdy vyšla aféra najevo, k pádu vlády Václava Klause.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!