Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pražským primátorem se stal Svoboda. Hanba, křičeli demonstranti

Česko

  21:00aktualizováno  30. listopadu 23:34
PRAHA - Pražským primátorem byl zvolen podle očekávání Bohuslav Svoboda. Dostal 33 hlasů, 27 zastupitelů bylo proti a dva se hlasování zdrželi. Jeho jediným protikandidátem byl Zdeněk Tůma za TOP 09. Volba pražského primátora byla veřejná.

Bohuslav Svoboda foto: ČTK

Pražští zastupitelé zvolili také náměstky, radní a předsedy všech výborů zastupitelstva kromě kontrolního. Koalice totiž nepodpořila ani ani kandidáta TOP 09 Tomáše Hudečka, ani Lubomíra Ledla za KSČM. Zastupitelé za ODS původně na tento post navrhli volebního lídra TOP 09 Zdeňka Tůmu, ten ale kandidaturu odmítl.

Skandující davy před radnicí
Noví pražští zastupitelé zažívali už od rána horké chvíle. Na ustavující schůzi totiž vtrhli Pražané a hlasitě vyjádřili svůj nesouhlas s koalicí ODS a ČSSD. Nespokojení občané už od devíti hodin demonstrovali před radnicí. Dav na magistrátu skandoval 'rezignujte' a 'hanba'. Schůze sice začala, kvůli křiku a pískotu byla ale několikrát odložena. Jednat se začalo až ve dvě.

Nově zvolení náměstci a radní

Pražský primátor:
Bohuslav Svoboda (finance, bezpečnost a věda a výzkum)

Náměstci:
Karel Březina, ČSSD (doprava a informatika)
Antonín Weinert, ČSSD (školství, sport a památková péče)
Josef Nosek, ODS (územní plán)
Ivan Kabický, ODS (zdravotnictví, volný čas a výstavnictví)

Radní:
Aleksandra Udženija, ODS (majetek a podnikání)
Radek Lohynský, ODS (infrastruktura)
Petr Dolínek, ČSSD (sociální politika, bydlení a evropské fondy)
Lukáš Kaucký, ČSSD (kultura a cestovní ruch)
Lukáš Plachý, ČSSD (životní prostředí)

Boris Šťastný, ODS (nominaci přijal jen z formálních důvodů - Tůma odmítl, aby nová rada mohla fungovat. Ve středu rezignuje. ODS a
ČSSD si totiž v koaliční smlouvě dohodly, že budou mít v městské radě po pěti zástupcích.)



Jednání pražského zastupitelstva bylo kvůli protestům přerušeno celkem čtyřikrát. Naposledy, když do sálu vniklo asi 200 nespokojených lidí. Bohuslav Svoboda je požádal, aby uvolnili lavice pro zastupitele, ti to ale odmítli.


Zastupitelé se znovu sešli v sále až ve 14:00 hodin. Do sálu už bylo vpuštěno jen 90 demonstrantů, což je kapacita prostor pro veřejnost. Zastupitelé nejprve složili slib. Když před plénum předstupoval například Bohuslav Svoboda, Rudolf Blažek, Milan Richter (všichni ODS), Karel Březina a Petr Hulinský (oba ČSSD), odpůrci nové koalice křičeli a pískali. 

Silný potlesk naopak sklidil lídr TOP 09 Zdeněk Tůma a Jiří Dienstbier (ČSSD), který koalici nepodporuje.

Anketa

Souhlasíte s protesty proti pražské koalici ODS a ČSSD?

Ano, ještě bych ale přitvrdil. 9493
Ne, je to nesmysl, volby byly demokratické. 4456
Dění v Praze mě nezajímá. 901



Po složení slibu následovaly projevy veřejnosti, slova se ujali i někteří politici. Například předseda pražské ODS Šťastný se pustil do představitelů TOP 09. Připomínal privatizaci Becherovky i OKD. TOP 09 označila jeho projev za urážku.

Čtěte více:

Volba primátora proběhla po páté hodině, náměstci, radní a předsedové výborů se volili až do 23. hodiny.


Před magistrátem se rozdávala vajíčka
S velkou koalicí nesouhlasí mnozí pražští voliči, kteří si přáli změnu na pražské radnici. Nelíbí se jim, že křesla na magistrátu si rozebrala ODS a ČSSD, a vítězná TOP 09 skončila v opozici. Na sociální síti Facebook proto svolali na 30. listopadu demonstraci před magistrát.

Svůj nesouhlas s pražskou politikou dávali přítomní protestující od rána hlasitě najevo: pískali, a volali 'hanba'. V ruce drželi transparenty s nápisy "Nechceme prasárnu" a "Kmotři ČSSODS strýček Jedlička - Svoboda". Někteří lidé přinesli na náměstí před radnici také vajíčka, která ostatním rozdávali. Oproti očekávaným 3 tisícům dorazila však jen desetina.

Glosa Bohumila Doležala:


"Je jasný, že se dali do kupy, aby mohli dokončit kšefty, které mají načaté. Přišla jsem dát najevo, že s touto levopravou koalicí nesouhlasím," řekla dopoledne LN účastnice demonstrace Nora Nesvadbová.

Demonstranty podpořil i exprezident Havel
Organizátoři demonstrace ze sdružení ZměňPolitiku.cz přišli také radním předat petici s názvem Listopadová výzva pražským zastupitelům. Tu už podepsalo přes 20 tisíc lidí včetně známých osobností. Mezi nimi je mimo jiné dokumentaristka Olga Sommerová, scenárista a herec Zdeněk Svěrák a katolický kněz Tomáš Halík.

Čtěte také:



Bývalý prezident Václav Havel hovoří s šéfem pražské ODS Borisem Šťastným na ustavujícím jednání pražských zastupitelů.

Demonstranty podpořil i bývalý prezident Václav Havel. "Já si myslím, že ta poslední léta nebyla Praha v dobrých rukou, a jsem zvědav, jak to dopadne. Nikdy neškodí, když občané dají pokojným způsobem najevo, co si myslí, co očekávají, nebo na co jsou zvyklí," řekl LN exprezident.

Organizátoři protestu se snaží utišit dav, aby mohli přečíst Listopadovou výzvu.

Rozbité dveře a pořezaná ruka
Stovky lidí začali demonstrovat před radnicí už hodinu před začátkem zastupitelstva, pak vtrhli i na zasedání. Už dopředu bylo jasné, že se do sálu všichni nevejdou. V jednací síni je pro veřejnost přibližně stovka míst k sezení, dalších několik desítek míst je pak k státní.

Vedení pražské radnice proto kolem poledne magistrát uzavřelo. Na zasedání zastupitelů pouštěli lidi jen do kapacity prostor pro veřejnost. To se ale demonstrantům nelíbilo. Do budovy se proto pokoušeli dostat silou. Rozbili přitom vchodovou tabulku dveří, jedna žena se pořezala. Ve vstupu jim celou dobu bránili strážníci a antikonfliktní tým policie.


Hrozba defenestrace?
"Lidé budou moci jednání zastupitelů sledovat na velkoplošné obrazovce před magistrátem, která je tam už od rána, nebo prostřednictvím internetu," řekl ředitel magistrátu Martin Trnka.

Proti dohodnuté koalici se konala již demonstrace minulý týden při výročí 17. listopadu. Na Václavské náměstí přišlo více než dva tisíce lidí.

Autoři: , , ,