Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Předražené jízdenky i kauza Opencard. Protikorupčníci ocenili whistleblowery

Česko

  13:46
PRAHA - Bývalý magistrátní úředník Jiří Chytil původně figuroval v kauze Opencard coby utajený svědek, který pomáhal s jejím rozpletením. Nyní je sám obžalovaný. Vladimír Sitta se podílel na rozkrytí kauzy předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Oba dva jsou noví držitelé Ceny za odvahu, kterou v pondělí udělil Nadační fond proti korupci finančníka Karla Janečka.

Vladimír Sitta převzal v Praze z rukou moderátora Jana Krause (vlevo) Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci pro rok 2013. Ocenění byla předána při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci. foto: ČTK

"Oba ocenění jsou klasickým příkladem oznamovatelů, jejichž podporu si náš fond vytyčil jako jeden ze svých hlavních cílů. Upozornili na krádeže ve 'státních' podnicích," okomentoval udělení Cen za odvahu Stanislav Bernard z nadačního fondu. 

"Oba se stali terčem fyzických i psychických útoků. Proto považujeme za nezbytné takovéto lidi podpořit, aby i ostatní lidé postupně získávali odvahu čelit korupci a věděli, že mají zastání," dodal Bernard. 

"Dovolte mi vyslovit vám velkou úctu za to, jaký postoj jste zaujal," řekl Jiřímu Chytilovi při předání částky 400 tisíc korun Jan Kraus z nadačního fondu. "Je to ale částka virtuální. Představuje výši nákladů, které za mě dosud nadační fond v soudních řízeních vynaložil," vysvětlil novinářům Chytil.

K TÉMATU:

Vladimír Sitt dostal finanční odměnu 264 tisíc korun. "Vnímám to jako obrovskou morální podporu. Fondu patří můj velký dík nejen za finanční částku, kterou použiji na soudní řízení, ale také za to, že mi poskytl morální podporu v době, kdy jsem ji nejvíce potřeboval - před dvěma lety, kdy se mi život změnil o 180 stupňů," uvedl k ocenění Sitta. 

Jeho případ je podle ředitele nadačního fondu Petra Soukenky výjimečný v tom, že nahlásil nekalosti týkající se soukromé firmy Neograph, která z půlky patřila jeho otci a kde pracoval jako obchodní ředitel. "Mohl nad tím mávnout rukou a říct, že je to jedno, hlavně že to nějak běží. On to ale neudělal," uvedl Soukenka. Místo toho předal policii důkazy o provizích, které z tisku jízdenek pro pražský dopravní podnik tekly přes Neograph na Panenské ostrovy.

Vděku se ale Sitta nedostal. Policie ho později obvinila z vyvádění peněz z firmy pomocí fiktivních faktur. "Nenapadlo by mě, že mým největším nepřítelem se stane sám stát a veřejné složky, když já sám jsem chtěl chránit státní zdroje," dodal oceněný.

Jiří Chytil

V letech 2009 a 2010 pomáhal coby utajený svědek vyšetřovatelům rozplétat nitky kolem politického pozadí problematické zakázky, kterou od pražského magistrátu vyhrála firma Haguess. Nyní ovšem Chytil figuruje v kauze coby obžalovaný spolu s dalšími čtyřmi úředníky, kteří seděli v poradní komisi.

Jiří Chytil

Z magistrátního odboru Informačních technologií Chytil vynesl klíčové důkazy a značně tak tehdejšímu vyšetřovateli Zdeňku Ondráčkovi přispěl k posunu v kauze. Dohoda o utajovaném svědkovi ale po změně vyšetřovacího týmu padla a v současné době Chytilovi, který byl po prozrazení své identity z magistrátu propuštěn, hrozí až osmileté vězení za údajné porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Podle žalobkyně měli obžalovaní městu Praha způsobit škodu zhruba 70 milionů korun. Ve stejném případu bylo v březnu 2013 obviněno i deset pražských radních, včetně tehdejšího primátora Bohuslava Svobody a jeho nástupce Tomáše Hrdličky, kteří s uzavřením smluv s firmou Haguess souhlasili.

Vladimír Sitta ml.

Pracoval na pozici obchodního ředitele firmy Neograph, kterou spoluvlastnil jeho otec. Oba se ale odmítli podílet na podezřelé zakázce na tisk jízdenek mezi pražským dopravním podnikem a jejich společností Neograph. 17 haléřů z každé jízdenky totiž Neograph přeposílal na účet firmy na Panenských ostrovech, od které podle nadačního fondu vedou stopy k lobbistovi Ivo Rittigovi.

Vladimír Sitta

Vše proto ohlásili na policii. Oba dva byli později z firmy, v níž Sitta starší vlastnil poloviční podíl, "odejiti". Společnost Neograph nyní ovládá Jan Janků a je zastupována Rittigovou dvorní advokátní kanceláří MSB Legal (dříve AK Šachta Partners). Vladimír Sitta a jeho otec dodnes, nebyli obžalováni pro spáchání jakéhokoliv trestného činu. Už dva roky ale čelí obvinění a přišli o podíl v rodinné společnosti. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...