Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Přejmenovat letiště? To je na delší diskusi, říká Kalousek

Česko

  8:36aktualizováno  16:37
PRAHA - Mezi prvními městy, kde se po Havlově smrti začalo mluvit o rošádě s místními názvy, byla Praha. Zřejmě největší rozruch rozpoutal režisér a producent Fero Fenič, který navrhl, aby jméno bývalého prezidenta neslo ruzyňské letiště.

Vzpomínka na Václava Havla, Václavské náměstí, Praha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zorganizoval petici, pod níž se zatím podepsalo už padesát pět tisíc lidí - včetně známých tváří, jako jsou herec Jiří Bartoška či bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.

Miroslav Kalousek, jehož ministerstvo spravuje státní majoritu ve firmě, je ale zdrženlivý. Podle něj by se takové rozhodnutí nemělo činit ve spěchu. "Je to na delší diskusi a rozhodnout by o tom měla vláda," řekl LN Kalousek.

ČTĚTE KOMENTÁŘ ZBYŇKA PETRÁČKA:

"Teď jsme všichni pod vlivem emocí a myslím, že podobné změny by se měly dělat s delším časovým odstupem. Jméno Václava Havla si zaslouží uctění typu zvěčnění, ale nejsem si jist, jestli přejmenováváním ulic či industriálních staveb nebo spíš pomníkem," vyjádřil ministr financí svůj osobní názor.

"Osobně bych se spíš klonil k pomníku. Ovšem není to návrh. Bude dobré, když budeme s delším časovým odstupem diskutovat o nejvhodnějším způsobu uctění," podotkl Kalousek.

"Počet signatářů roste každý den o více než deset tisíc, každou minutu přibyde jeden člověk. Název letiště dosud připomíná spíše jméno známé pražské věznice, kde byl Havel v době totality vězněn,“ uvedl jako jeden z důvodů své výzvy Fenič.

Město není proti

Jeho snahu kladně přivítal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který vzkázal, že by rada města přejmenování podpořila. A v zásadě proti nebyl minulý týden ani premiér Nečas. 

 "Pan prezident Havel patří mezi nejvýraznější osobnosti českého politického a společenského života posledních sta let, takže například úvaha pojmenovat po něm letiště je jedna z možných,“ řekl premiér Petr Nečas. Dodal, že rozhodnutí státu, tedy vlastníka letiště, bude záviset i na přání Havlovy rodiny.

Vizualizace Letiště Václava Havla

Podobně jako o přejmenování letiště se mluví i o novém názvu pro některé pražské ulice. Vedení města chce teprve jednat o možnostech. Naproti tomu například KDU-ČSL už má svého favorita vybraného. Po Havlovi by strana pojmenovala Revoluční, ulici v centru metropole nedaleko náměstí Republiky. "Mohla by s hrdostí nést jméno Václava Havla,“ poznamenali předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředseda Pavel Svoboda.

V Polsku už Havel ulici má

Havlovo jméno chtějí do svého místopisu "propašovat“ i jiná česká města. Například vedení plzeňské radnice uvažuje, že po prezidentovi pojmenuje nové divadlo, které má být otevřeno za dva roky. V severočeském Děčíně pak bude mít Havel "další“ knihovnu. Místní po něm chtějí dát jméno nové budově, jež má být dokončena v červnu příštího roku.

Památku zesnulého českého prezidenta uctil i Gdaňsk, kde začátkem 80. let vnikly nezávislé odbory Solidarita. Severopolské město paradoxně zareagovalo rychleji než ta česká.

ČTĚTE TAKÉ:

Snahy dostat do map Havlovo jméno se poněkud překvapivě odehrávají i v Moskvě. Redakce ruského opozičního listu Novaja gazeta sbírá podpisy pod návrh pojmenovat podle Havla Blatné náměstí na jihu městského centra. List tak protestuje proti tomu, že ruský prezident Dmitrij Medveděv zaslal diplomatickou kondolenci do severokorejského Pchjongjangu po smrti tamního diktátora Kim Čong-ila, ale k Havlově smrti se nevyjádřil.

Autoři: ,