Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Premiér Erdogan chce v Německu turecké školy

Svět

  8:19
BERLÍN/PRAHA - Německo-turecké vztahy byly v uplynulých dnech vystaveny těžké zkoušce. Důvodem byla tragická smrt devíti osob turecké národnosti, které 3. února zahynuly při požáru obytného domu v německém Ludwigshafenu. Přestože příčiny tragédie zůstávají nejasné, místní turecká komunita i turecká média spekulovaly o rasově motivovaném atentátu.

Schůze německé vlády. foto: ČTK

„Připomíná nám to Solingen,“ prohlašoval předseda Turecké obce v Německu Kenan Kolat v narážce na žhářský útok pravicových extremistů, při kterém v roce 1993 zahynulo pět Turků. Do vyšetřování události v Ludwigshafenu se proto zapojili i turečtí experti.

Hrozící napětí mezi Berlínem a Ankarou se snažil mírnit turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Minulý čtvrtek navštívil místo neštěstí a v pátek se sešel s kancléřkou Angelou Merkelovou. Navrhl jí, aby v Německu vznikly turecké školy a univerzity, do nichž by Ankara vyslala své učitele. Děti Turků se totiž musejí nejprve naučit svůj mateřský jazyk, aby měly šanci na úspěšnou integraci.

Angela Merkelová se však k návrhu vyjádřila rezervovaně. Působení tureckých sociálních pracovníků v Německu vítá, ale přítomnost tureckých učitelů na školách v Německu si dovede představit „jen těžko“. Navíc zatímco Erdogan vyzýval Turky, ať nepodlehnou asimilaci, kancléřka je zcela opačného názoru. „Loajalita německých Turků oprávněně patří německému státu,“ uvedla Merkelová. „Podle mého přesvědčení integrace předpokládá ochotu přizpůsobit se způsobu života v dané zemi.“
Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...