Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Premiér Nečas zmizel. Nikdo nevěděl, kde je, politici ho marně sháněli

Česko

  12:19aktualizováno  16:15
PRAHA - Policie zatkla jeho pravou ruku Janu Nagyovou. Politici ve sněmovně přerušili jednání a čekali na jeho vyjádření k velkému zatýkání. Ale marně ho naháněli. Premiér Petr Nečas zmizel a nikdo nevěděl, kde je. Odpoledne krátce po čtvrté hodině oznámil, že před novináře předstoupí v 16:45.

Předseda vlády Petr Nečas foto: ČTK

Petru Nečasovi (ODS) marně dopoledne volala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Premiér nebral telefon ani prvnímu místopředsedovi ODS Martinu Kubovi, ani Karolíně Peake, šéfce strany LIDEM a člence vládního kabinetu. "Máme informace jen od novinářů," přiznal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

O zásahu na Úřadu vlády čtěte zde:

Kde se premiér nachází a kdy veřejně vystoupí, nechtěli říct ani Nečasovi nejbližší spolupracovníci. ""Nemám zprávy. kde je teď premiér," tvrdil krátce po poledni šéf premiérových poradců Tomáš Vrbík.

"Ta situace není normální," řekla na jednání sněmovny Němcová. Poslanci přerušili nynější schůzi a čekají na premiérovo vysvětlení. "Tak jako všichni očekávám i já vyjádření předsedy vlády," sdělila Peake.

Premiér ale dnes do sněmovny nepřijde. Schůze dolní komory byla přerušena do pátku. Němcová poté v prohlášení uvedla, že jednání přerušila "na základě telefonického rozhovoru" s Nečasem a seznámila s tím představitele sněmovních frakcí. "S tímto postupem vyjádřili zástupci všech poslaneckých klubů souhlas," uvedla.

Návštěva u Nečase

Ve sněmovních kuloárech tak vládl zmatek. Vládní i opoziční politici se informace dozvídají z médií. A některé se ukazují jako nepravdivé. Třeba ta, že premiér leží v nemocnici. "Tuto zprávu dementujeme," reagoval mluvčí vlády Jan Hrubeš.

Poslanci ve sněmovně ve čtvrtek 13. června, kdy se objevily zprávy o velké policejní razii.

Poslední Nečasova stopa leží na Úřadu vlády. Tam ho po středečním jednání vlády navštívili podle ministra vnitra dva státní zástupci a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Měli ho informovat o trestním řízení. Z Úřadu vlády měl premiér odejít až v půl čtvrté ráno.

Server Blesk.cz přišel s informací, že Nečas po dlouhé noci zkolaboval, ale záchranáři jej nechali v domácím ošetřování. Agentura ČTK před 14. hodinou napsala, že "premiér je nyní ve své pracovně v budově úřadu vlády".

Zadržení během vládní razie

  • Ivan Fuchsa - exministr zemědělství, exposlanec.  V lednu zasedl do představenstva státního Českého Aeroholdingu. I vládní politici později uváděli, že post v Aeroholdingu byl pro Fuksu odměnou za to, že odchodem ze Sněmovny umožnil existenci vlády.
  • Petr Tluchoř - exšéf poslaneckého klubu ODS, na poslanecký mandát rezignoval Tluchoř loni v listopadu podobně jako Fuksa kvůli nesouhlasu s vládním daňovým balíčkem. Po odchodu ze Sněmovny se v médiích objevily spekulace o tom, že Tluchoř zamíří do některé státní či polostátní firmy, nejspíše společnosti ČEZ, to ale on sám odmítl. Začátkem roku řekl ČTK, že pracuje jako konzultant.
  • Jana Nagyová - Před osmi lety přesídlila do Prahy, kde se stala provozní šéfkou v hlavní kanceláři ODS. Po volbách v roce 2006 si jí tehdejší místopředseda strany Petr Nečas vzal s sebou na ministerstvo práce, kde vedla jeho kancelář. Údajný velký vliv Nagyové na předsedu vlády se stal opakovaně terčem kritiky nejen v médiích, podle informací tisku se například předloni angažovala kolem výběru nového šéfa České televize a byla i v komisi, jež se pokoušela vybrat nového šéfa Lesů ČR.
  • Ondřej Páleník - V roce 2007 se stal šéfem Vojenského zpravodajství a v čele armádní rozvědky vydržel více než pět let, což je nejdelší funkční období ředitele této tajné služby v novodobé historii.
    Loni Nečasova vláda Páleníka z čela Vojenského zpravodajství odvolala, média spekulovala o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření kvůli podezřelým vojenským zakázkám.
  • Lubomír Poul - šéf úřadu vlády
  • Roman Janoušek - šedá eminence české politiky, sám sebe před nedávnem charakterizoval jako "politického podnikatele", bývá v médiích označován za jednoho z nejvýznamnějších takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty.
  • Ivo Rittig - další známý lobbista a kmotr s velkým vlivem například na chod dopravního podniku
Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!