Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Premiér ocenil i třetího od Mašínů

Česko

  11:20
PRAHA - Mirek Topolánek ocenil dalšího člena skupiny bratří Mašínů. Premiérskou medaili předal v Kramářově vile někdejšímu příslušníkovi protikomunistického odboje Milanu Paumerovi. Plaketu předsedy vlády už minulý týden ve Washingtonu převzal také Josef Mašín, jeho bratr Ctirad se ze slavnostního aktu omluvil.

Člen odbojové skupiny bratří Mašínů, bývalý příslušník československého protikomunistického odboje Milan Paumer (vpravo) převzal ocenění z rukou premiéra Mirka Topolánka (vlevo). foto: René VolfíkČTK

Premiér tehdy i dnes vyjádřil naději, že toto nově vzniklé symbolické ocenění povede k celonárodní diskusi o třetím odboji, k usmíření a vyrovnání se s minulostí. Udělení plakety členům kontroverzní Mašínovy skupiny, při jejichž akcích přišlo o život šest lidí, však vyvolalo kritiku opoziční ČSSD i KSČM, Mašíny vnímá rozporuplně i česká veřejnost.
Paumer po příchodu do USA vstoupil do americké armády, v rámci služby byl vyslán do Koreje. Poté se usadil na Floridě, kde pracoval jako údržbář, dělník v leteckých opravnách a taxikář. Do důchodu odešel v roce 1998. Do České republiky se Paumer vrátil v roce 2001. Bratři Mašínové žijí v USA a do Česka se nikdy nevrátili. Premiérovo ocenění je vůbec první, kterého se v Česku Mašínům a Paumerovi dostalo. Senát sice čtyřikrát navrhoval prezidentovi republiky, aby Mašínům a členům jejich skupiny udělil Medaili Za hrdinství. Ten ale senátory ani loni, kdy to bylo už počtvrté, nevyslyšel. Paumer tehdy napsal: "Osobně bych vyznamenání od tohoto prezidenta nechtěl. Přál bych si dostat metál od prezidenta, který by měl více odvahy uznat právo na boj za svobodu a demokracii, na třetí odboj."


Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček řekl, že je potřeba prozkoumat protikomunistický odboj, protože v zemi působily i jiné odbojové skupiny. Myslí si, že diskuse, kterou vyvolal premiér odhalí i další bojovníky proti komunismu. "Budeme hledat nejen pamětníky, ale pátrat i v materiálech bezpečnostních složek," uvedl Žáček.

Důležitá je podle něj také propojenost boje za svobodu za německé okupace a za komunistického režimu i za 1. světové války. Připomněl otce bratří Mašínů, důstojníka československé armády Josefa Mašína, který tvořil spolu s dalšími důstojníky Josefem Balabánem a Václavem Morávkem zpravodajsko-diverzní skupinu. Všichni položili životy za svobodu. Mašín a Balabán byli také příslušníky prvního odboje a bojovali v československých legiích.

Mezi historiky ale není na odboj bratří Mašínových a jejich skupiny shodný názor. Někteří je považují za hrdiny protikomunistického odboje a jejich vyznamenání premiérem přivítali, jiní pochybují o tom, zda jejich ozbrojené akce komunistickému režimu více škodily, nebo spíš nahrávaly jeho propagandě, a zda byly oprávněné, když nebyla válka. Shoda je v tom, že jednali s dobrým úmyslem a že je jejich pochod Německem k Američanům do Západního Berlína hodný obdivu.

´Vražda na tyranovi není vraždou´
Paumer dnes řekl, že kvůli svým činům bývá označován za vraha. Takové názory ale nechápe a stojí si za tím, jak s Mašíny tehdy postupovali. "Já nevím, jak si oni představují bojovat proti zlu," prohlásil s tím, že podle něj nebylo možné házet po ozbrojených protivnících "švestkovými knedlíky" či bojovat proti komunistickému režimu bez zbraní a bez peněz. "Vražda na tyranovi není vraždou," tvrdí Paumer.

Uvozovky dolníTak už jsme řekli ne, na nic jiného už nebudeme čekat a postavíme se tomu se zbraní v ruceUvozovky horní


Veřejnost a opoziční politikové nejvíce kritizují, že Mašínova skupina zabila při přepadu policejní stanice dva bezvýznamné policisty a také pokladníka. Paumer ale tvrdí, že neměli jinou možnost, než oba příslušníky tehdejší veřejné bezpečnosti "zprovodit ze světa".

Pokladníka prý přepadli neozbrojení a naopak on na ně vytáhl pistoli, kterou ho usmrtili. "To byla bouchačka toho milicionáře," zdůraznil s tím že pokladník byl velitel milice v závodě, odkud pocházel. "Komunisté by v té době nikomu jinému zbraň nesvěřili," zdůraznil.

Skupina podle Paumera čekala dva roky na to, že vypukne třetí světová válka, která komunismus smete. K odporu se rozhodla až poté, když komunistický režim spáchal 85 justičních vražd. Pak teprve přijali jeho výzvu k třídnímu boji. "Tak už jsme řekli ne, na nic jiného už nebudeme čekat a postavíme se tomu se zbraní v ruce," dodal Paumer.

Do skupiny Mašínových patřili také Václav Švéda a Zbyněk Janata, kteří se Mašíny a Paumerem pokusili utéci do Berlína, ale byli chyceni a popraveni, a strýc Mašínů Ctibor Novák, který byl rovněž popraven. Pětice uprchlíků byla vesměs ve věku kolem dvaceti let.
Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.