Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nečas přišel o podporu dvou véčkařů, bát se ale nemusí

Česko

  8:00
PRAHA - Vládní koalice přežila čtvrtý pokus opozice o vyslovení nedůvěry. V dubnu vládu podrželi i tři poslanci z klubu Věcí veřejných – Milan Šťovíček, Otto Chaloupka a Miroslav Petráň. Ve středu už z nich kabinet Petra Nečase podpořil jen Šťovíček. Premiér však nemusí mít obavy, stále se může opřít o parlamentní většinu 102 hlasů.

Petr Nečas a Karolína Peake. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Miroslav Petráň

„Vláda je v těžké pozici, to chápu. Ale ztěžuje si to svým vlastním chováním,“ řekl serveru Lidovky.cz Miroslav Petráň.

Nestraník v poslaneckém klubu Věcí veřejných ve středu vládě Petra Nečase důvěru nedal, ačkoliv ji před třemi měsíci v kritickém okamžiku koaličního „rozchodu s VV“ podržel.

Tehdy mu na srdci ležel hlavně osud vládních reforem. „Jsou nutné, dvacet let se s nimi otálelo,“ vysvětluje Petráň. V posledních dnech mu ale došla trpělivost především s ministrem Miroslavem Kalouskem.

ČTĚTE TAKÉ:

„Vystupování ministra financí je v demokracii absolutně nepřijatelné. Navíc mi vadí, co ministr dělá. Byli jsme přesvědčováni, že zvednutím daní jsme schopni zvednout jejich výběr, což bychom byli asi první na světě,“ pokračuje poslanec. „Pokud nenastanou výrazné změny v přístupu a kultuře vlády, tak ji nepodpořím,“ uzavírá Petráň.

Chaloupka: Podpora za nevydání? To mě uráží

Druhý z trojice poslanců VV, kteří v dubnu vládu podpořil, už tak rezolutní není. „Záleží na vývoji událostí, pokud bude další hlasování, budu muset vyhodnotit, jaká je situace,“ míní Otto Chaloupka.

Otto Chaloupka

Při posledním hlasování ruku pro vládu nezvedl. „Nebudu podporovat něco, co se mi nelíbí. Od května se stala spousta věcí, na které reaguji a podle toho hlasuji,“ vysvětluje Chaloupka.

Spekulace o tom, že podpora vládě měla být vykoupená zamítnutím jeho vydání k trestnímu stíhání za korupci, poslanec odmítá: „slyším to kolem sebe pořád dokola. Uráží mě to. Nikdy jsem s nikým nic nevyměnil a ani nevyměním.“

Sněmovní počty

Jaká je podpora současné vládní koalici?

  • ODS – 51 poslanců
  • TOP 09 – 41 poslanců
  • LIDEM – 8 poslanců
  • nezařazení – 2 poslanci
  • VV – 1 poslanec
  • Celkem: 103 poslanců

Koalice byla při červnovém hlasování o jeho vydání nejednotná.

Poslanci ODS chtěli vesměs jeho imunitu zachovat, klub TOP 09 a Starostů společně s opozicí ho ale do rukou zákona nakonec neváhal vydat.

Míří Šťovíček k LIDEM?

Jediným véčkařem, který vládu opět podpořil, je bývalý starosta Litvínova Milan Šťovíček. A hodlá v tom pokračovat. „Program vlády obsahuje většinu z toho, proč jsem kandidoval do parlamentu. Pro naplňování tohoto programu může proto vláda s mou podporou počítat,“ vzkázal Šťovíček po svém asistentovi pro Lidovky.cz.

„Tento svůj postoj jsem vždy jasně deklaroval a mí kolegové velmi dobře vědí, že své postoje neměním,“ dodává poslanec, který nadále zůstává členem poslaneckého klubu VV.

Stranickým špičkám však začíná jeho počínání vadit. „Mám problém, že máme permanentně v některých klíčových hlasováních kvůli Šťovíčkovi nejednotné hlasování,“ nechala se slyšet šéfka klubu VV Kateřina Klasnová.

Poslanec Milan Šťovíček přichází na jednání Věcí veřejných.

„Vážím si každého jednoho poslance, nechci oslabovat naši sílu a vyloučení z klubu beru jako krajní variantu,“ řekla deníku Právo Klasnová. Pokud by byl Šťovíček z VV vyloučen, pravděpodobně by zamířil do táboru LIDEM Karolíny Peake, který zatím čítá osm bývalých poslanců VV. K vytvoření klubu jich přitom potřebuje 10. Samotný poslanec ale takový scénář odmítá.

Jak dopadlo poslední hlasování o důvěře

Jak hlasovali jednotliví poslanci. Podívejte se.

Nově vzniklá strana Karolíny Peake v hlasování nahradila VV, dohromady tak dá koalice rovných sto hlasů. Pro vládu ale také dlouhodobě hlasují bývalí poslanci ODS Pavel Bém a Michal Doktor. Šťovíčkův hlas tak představuje jen pomyslnou třešničku na dortu většiny 102 hlasů, o které se téměř s jistotou může kabinet Petra Nečase opřít.

Ve středu hlasovalo pro vyslovení nedůvěry 89 poslanců, vládu podpořilo také 89 poslanců. Nezdržel se nikdo. Zbylých 22 poslanců nebylo přítomno.

Autor: