Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Přes 15 000 Italů nemá po zemětřesení kde bydlet. Zásah dostaly i římské památky

Svět

  12:23aktualizováno  12:28
ŘÍM - Více než 15 000 lidí po několika zemětřeseních z minulého týdne ve střední Itálii zůstává ubytováno v hotelech či jiných zařízeních. Počet osob, které se nemohou vrátit domů v regionech Marche a Umbrie, je ale podle italské civilní obrany větší. Všichni postižení lidé zatím nevyhledali pomoc a někteří kupříkladu přespávají v autech.

Podle agentury ANSA byly záchvěvy citelné mimo jiné v Anconě a ve Florencii, zejména ve vyšších patrech budov. foto: Reuters

Několik zemětřesení z minulého týdne, z nichž to nejsilnější v neděli nad ránem mělo intenzitu 6,5 stupně, si nevyžádalo žádné oběti. Nejméně dvacítka lidí ale byla zraněna. Poškozeny byly tisíce domů, řada se jich zřítila. Šlo zejména o ty, které byly poškozeny již při srpnovém zemětřesení v téže oblasti, kdy zahynulo téměř 300 osob. V noci na pondělí byly zaznamenány další otřesy až o síle 4,2 stupně Richterovy škály.

V historickém městečku Norcia, které leží blízko epicentra nedělních otřesů, se zřítily tři kostely, včetně katedrály svatého Benedikta postavené na místě rodného domu zakladatele nejstaršího mnišského řádu západního křesťanství.

V metropoli byly z bezpečnostních důvodů zavřeny dva kostely, kontroly provádějí statici i v Koloseu a svatopetrské bazilice. Trhliny se objevily i v kupoli římského kostela Sant’Ivo alla Sapienza, který je považován za mistrovské barokní dílo. Otřesy minulý týden zasáhly stovky památek. Ministerstvo kultury již registruje přes 5000 hlášení o poškození historických objektů, a to dokonce i z Říma.

Nedělní otřesy jsou zřejmě dalšími následnými záchvěvy po zemětřesení, které...
V historickém městečku Norcia, které se nachází v blízkosti epicentra nových...

Italský premiér Matteo Renzi na dnešek svolal mimořádné zasedání kabinetu. Již předtím oznámil, že na rekonstrukci postižených oblastí uvolní potřebné prostředky bez ohledu na požadavky Bruselu. „Máme potřebné zdroje a dáme je k dispozici lidem bez ohledu na technokratická pravidla, která popírají identitu naší země,“ prohlásil Renzi s odkazem na rozpočtové zásady EU.

Renzi si již dříve stěžoval na unijní pravidla, která stanoví limity pro národní rozpočty zemí eurozóny. Evropská komise minulý týden požádala Itálii o vysvětlení, proč na příští rok plánuje mnohem vyšší rozpočtový schodek, než v květnu slíbila. Itálie argumentuje tím, že na jejích bedrech leží spolu s Řeckem největší břemeno v řešení uprchlické krize. Právě do Itálie v posledních měsících proudí nejvíce běženců z Afriky.

Autor: