Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Přes počítač vidí do školy

Česko

  7:58
Praha - Takové vyučování by se líbilo asi všem dětem: v klidu by seděly doma u svého počítače a přes něj poslouchaly učitelův výklad i odevzdávaly písemky.

Vyučování přes počítač

Taková výuka už dnes není nereálná. Existuje projekt s názvem Domácí digitální škola, který žákům umožňuje připojit se do jejich třídy jednoduše přes internet. Tohoto systému mohou školy využít třeba pro vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí, které jsou jinak odkázány na samostudium z učebnic a vypůjčených sešitů.

 „V zásadě to není nic převratného. Pospojovali jsme několik dostupných aplikací v jednu,“ říká autor projektu Domácí digitální škola Petr Vrabec. Žákovi, který je do systému přihlášen, se na monitoru objeví tři okénka. V prvním vidí on-line svého učitele a může poslouchat jeho výklad. V rohu třídy je totiž umístěna webová kamera s mikrofonem, která kantora snímá.
 V druhém okénku má školák k dispozici powerpointovou prezentaci momentálně probírané látky, kterou pro něj pedagog předtím vytvořil. Ve třetím okénku pak má žák prostor pro chatování, tedy on-line komunikaci.

 „Ten chatovací řádek se dá využívat i pro testy. Žák může například se zbytkem třídy psát diktát,“ říká Vrabec. „Učitel ale také může třídě zadat práci a přes chat mezitím komunikovat s připojeným žákem,“ vysvětlil.

Projekt Domácí digitální škola se zatím pilotně ověřoval na Sportovním gymnáziu v Ostravě. On-line výuky se tam zúčastňoval patnáctiletý Daniel, který trpí vážným onkologickým onemocněním a nyní je dlouhodobě hospitalizován v pražské motolské nemocnici. Řediteli gymnázia Václavu Štenclovi se myšlenka projektu velmi líbí. „Učitele jsem nemusel vůbec přesvědčovat, protože ti by Danovi rádi pomohli jakýmkoliv způsobem,“ říká Štencl. „Proběhlo u nás několik experimentálních hodin, při kterých se funkčnost systému ověřovala. Spolupráce by však mohla být o něco intenzivnější. Dan zatím rozhodně není vytížen tak, jak by mohl být,“ uvedl Štencl.

 Projekt Domácí digitální škola, jehož pilotní část byla hrazena z rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu, by podle Petra Vrabce měl brzy pokračovat. „Projekt jsme původně vymýšleli kvůli dlouhodobě nemocným dětem. Systém ale může využít kdokoliv, kdo o něj bude mít zájem. Ozvalo se nám už pár škol i Asociace domácího vzdělávání s tím, že jej chtějí začít používat,“ uvedl Vrabec.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.