Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Přešlapy Johna ve vládě? Slaboch, majáček, Moroz...

Česko

  18:15
PRAHA - Vicepremiér a předseda Věcí veřejných Radek John odchází z vlády. Premiéra Petra Nečase požádá, aby předal jeho rezignaci prezidentovi Václavu Klausovi. Ve vládě končí po deseti měsících, během kterých byl terčem kritiky pro svou nekompetentnost i kvůli některým rozhodnutí.

Ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných přichází na jednání vlády foto: ČTK

1. ODVOLÁNÍ POLICEJNÍHO PREZIDENTA

Ministr vnitra Radek John (VV) a policejní prezident Oldřich Martinů (vpravo) na tiskové konferenci ke strategii boje proti korupci

Loni v listopadu John vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k odchodu z funkce, neboť nebyl spokojen s jeho prací. Premiér Petr Nečas (ODS) tehdy Johnovi vytkl, že ho o výzvě předem neinformoval. Spor se řešil i na schůzce vládních stran s prezidentem Václavem Klausem. Martinů po ní oznámil, že ve funkci skončí na konci roku 2010. Nečasovi se nelíbil ani výběr nového policejního prezidenta a kritizoval výběrovou komisi jmenovanou ministrem Johnem.

ČTĚTE ZDE

V souvisloti s jmenováním nového policejního prezidenta, označil bývalý šéf vnitra Ivan Langer (ODS) Johna za hloupého ministra, který kašle na zákon. Podle exministra totiž John jmenoval nového policejního prezidenta Petra Lessyho v rozporu se služebním zákonem.

ČTĚTE ZDE


2. VÝBĚR SPOLUPRACOVNÍKŮ NA PROTIKORUPČNÍ ÚTVAR

Michal Moroz

Johna kritizovala v rámci koalice především ODS a jeho odchod z resortu vnitra byl jedním ze základních požadavků premiéra Petra Nečase (ODS) během dubnové vládní krize. John z vnitra sice odešel, zůstal ale vicepremiérem a nově dostal na starost boj s korupcí. Při výběru svých spolupracovníků však John narazil na premiérův nesouhlas, především v případě nominace bývalého náměstka ministra vnitra Michala Moroze. Organizační struktura i personální obsazení Johnova uvažovaného protikorupčního útvaru přitom bylo v působnosti vedoucího úřadu vlády.

ČTĚTE ZDE

John uvažoval o tom, že kromě Moroze zaměstná i někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka známého z kauzy, v jejímž důsledku na ministerstvu životního prostředí skončil ministr Pavel Drobil (ODS).


3. ZNEUŽÍVÁNÍ VLÁDNÍHO MAJÁČKU

Ministr vnitr Radek John vystupuje z vládní limuzíny - ilustarční foto.


Právě John před sněmovními volbami tvrdil, že omezí používání majáčků na vládních vozidlech. Bývalý novinář prohlašoval, že zapínat maják na svém autě bude jen ve výjimečných případech a nebude ho zneužívat. Používání modrých majáčků dokonce označil za papaláštví.

Loni v říjnu Johnovo spěchání ve vládní limuzíně se zapnutým majákem však skončilo nehodou. Jeho vůz se totiž na pražském Andělu srazil s projíždějící tramvají. Při havárii se nikomu nic nestalo. Ministr tvrdil, že spěchal zkontrolovat podezřelé blikající krabičky, které se v ten den objevily na Malé Straně a které připomínaly výbušniny. Lidové noviny ale upozornily na to, že ve skutečnosti John chvátal na recepci na německém velvyslanectví.

ČTĚTE ZDE

Letos v únoru si to jeho auto zase uhánělo se zapnutým majáčkem po hradecké dálnici. Ministr John pospíchal na televizní natáčení do Nového Bydžova na Královéhradecku.

ČTETE ZDE


4. ÚSPORNÁ OPATŘENÍ A DEMONSTRACE ODBORÁŘŮ

Protest proti rozpočtovým škrtům


Na jaře policejní odbory přišly s peticí za Johnovo odvolání kvůli úsporným opatřením v resortu vnitra, hlavně snižování mezd a prostředků na provoz. Pod petici sehnali předáci 35 000 podpisů.

ČTĚTE ZDE

Odboráři přichystali v Praze i několik demontsrací. Byli mezi nimi zástupci policistů, hasičů, učitelů nebo vojáků. Loni v září se masové demonstrace zúčastnilo 40 tisíc lidí vyzbrojených píšťalkami, řehtačkami a také smutečními věnci. Před vnitro pak dokonce položili rakev s nápisem "Policie ČR skonala po těžké nemoci".

ČTĚTE ZDE

Symbolický pohřeb policie



5. FAKTICKÉ ŘÍZENÍ MINISTERSTVA NECHAL BÁRTOVI

O Johnovi se od začátku hovořilo jako o slabém ministrovi. ČSSD a premiér Petr Nečas dokonce přišli s tím, že ministerstvo neřídí on, ale jeho stranický kolega Vít Bárta. "Radek John není svobodný. Podléhá vlivu faktického předsedy VV Víta Bárty. Nejen v případu prověřování sledování politiků v Praze 11 je jednoznačně ve střetu zájmů," vytknul Johnovi Jeroným Tejc z ČSSD.  

ČTĚTE ZDE

Petr Nečas i Miroslav Kalousek mluvili o ohrožení demokracie prorůstáním bezpečnostní agentury ABL do státní správy. Obě strany ale mají společnou odpovědnost, že při sestavování vlády véčkařům vnitro daly a dovolily, aby ho formálně řídil Radek John a fakticky Vít Bárta. "Spojení detektivní firmy ABL a ministerstva vnitra je nepřijatelné. Úzké propojení ABL a VV je skutečností. Míra personálního propojení je velmi silná," prohlásil loni v červnu v České televizi Petr Nečas. Za pár týdnů kapituloval a vnitro VV po silném tlaku vydal.

Při květnovém jednání vlády označil Johna David Rath "kamufláží na předsedu, který celý den sedí ve sněmovně jak zařezaný a tváří se, že ho to nezajímá."

ČTĚTE ZDE

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!