Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Prezident: Schwarzenbergovi nevěřím, stojí na opačné straně barikády

Česko

  7:00aktualizováno  11:15
PRAHA - Už to bude rok, co dříve velmi ožehavá Lisabonská smlouva vstoupila v platnost, přesto dál rozděluje českou politickou scénu.

Václav Klaus a Karel Schwarzenberg. foto: Lidové noviny

 

Nejistota kolem "Klausovy" výjimky ze smlouvy, o níž informovaly sobotní LN, oživila spor o pojetí evropské politiky mezi prezidentem Václavem Klausem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

K TÉMATU:

"Našemu panu ministru v této věci moc nedůvěřuji, on je svým dosavadním životem a desetiletí trvajícím se pohybováním po Evropě trochu na jiné straně barikády," řekl v rozhovoru pro LN prezident Václav Klaus na otázku, zda věří české diplomacii v čele se Schwarzenbergem, že by se za výjimku z Evropské listiny práv a svobod "bil", pokud by byla ohrožená.

Ohrožená lisabonská výjimka?
Ministr zahraničí včera odmítl, že by tuto záležitost přehlížel. "Smlouvy se musí dodržovat. Na tom budeme trvat a celá diplomatická služba na tom bude razantně pracovat, aby se to dodrželo," řekl LN ministr.

Zároveň si ale Schwarzenberg vzal prezidentova slova o "nedůvěře" a "druhé straně barikády" velmi osobně a kontroval ostrým prohlášením na adresu Klause.

Glosa Bohumila Doležala

"Ta nedůvěra je smutná. Pan prezident Klaus má své poněkud svérázné názory a předsudky a s tím v jeho věku už taky nepohnu. Myslím, že to sahá daleko do minulosti. Zdá se, že v této generaci přežívá to, jak se tu v 50. letech, kdy jsme oba vyrůstali, vtloukalo do hlavy učení Zdeňka Nejedlého (komunistický ministr kultury - pozn. red.), které zatracovalo vše, co se týkalo katolické církve a šlechty a tak dále, to byli nejhorší velezrádci," dodal český šéfdiplomat.

Česká výjimka z Evropské listiny práv a svobod, která garantuje široké spektrum kolektivních sociálních práv, by přitom skutečně mohla být ohrožená. Vágní text dohody z Bruselu z loňského podzimu těmto spekulacím nahrává. A podle informací LN existují v EU tlaky, aby se česká výjimka nemusela ratifikovat zároveň s chystanou přístupovou smlouvou s Chorvatskem.

Premiér Petr Nečas naopak považuje dohodu za závaznou. "O české výjimce se teď v Bruselu opravdu nejedná. Pokud by to bylo v budoucnosti třeba, česká vláda vyvine maximální možný tlak, aby závěry Evropské rady z loňského roku byly dodrženy," řekl LN premiér Petr Nečas. Podle něj dohoda z Bruselu mluví o společné ratifikaci s dalším dokumentem jasně.

"Osamocené" schvalování české výjimky v zemích EU by mohlo znamenat, že by český lisabonský nadstandard nemusel projít, například při ratifikaci v Rakousku a Maďarsku. Spor mezi Schwarzenbergem a Klausem přichází v době, kdy se ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem snaží vzít pod svá křídla co nejvíce z unijní politiky a premiér Nečas do bruselských vod více vpouští prezidenta Klause.

Další podrobnosti o sporu a rozhovor s prezidentem Klausem si přečtěte ve středu v deníku

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...