Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stejný názor na Rusko? To nemohu potvrdit, říká Tusk po setkání s Trumpem

Svět

  11:14aktualizováno  13:14
Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nenašli stoprocentní shodu v pohledu na Rusko. Novinářům to po jednání řekl Tusk. Pokud jde o konflikt na Ukrajině, „vypadá to“ ale podle něj, že obě strany mají pozici stejnou.

Americký prezident Donald Trump a šéf Evropské rady Donald Tusk. foto: Reuters

Při asi hodinovém jednání se představitelé obou stran shodli na potřebě boje s terorismem. Otevřená podle Tuska ovšem zůstávají témata jako jsou klimatické změny či vzájemný obchod. „Nejsem si na sto procent jist, zda bychom mohli dnes říct - tím myslím pan prezident a já - že máme společnou pozici, společný názor na Rusko,“ prohlásil Tusk do kamer krátce poté, co se spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem s Trumpem rozloučili.

S americkým prezidentem nejprve jednali jen oni, později byla první schůzka nové americké administrativy se zástupci EU rozšířena o další představitele obou stran, včetně například šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové či americké ministry zahraničí a obrany Rexe Tillersona a Jamese Mattise.

Podle dobře informovaného unijního představitele se čtvrteční schůzka odehrávala v „přátelské a konstruktivní atmosféře“. Trvala celkem hodinu a 15 minut, z toho 45 minut diskutovali Trump, Tusk a Juncker jen ve třech a půl hodiny se jednalo v širším formátu. Mezi tématy užšího jednání byl podle tohoto činitele EU zmíněn kromě Ruska a Ukrajiny také brexit. Trump prý dal při této příležitosti najevo obavy, že kvůli brexitu ubude v USA pracovních míst.

Společné hodnoty na prvním místě, říká Tusk

„Souhlasili, že mají společný zájem spolupracovat s třetími zeměmi na řešení nekalých obchodních praktik,“ uvedl informovaný činitel. Podporu získal plán vzniku společné pracovní skupiny, která by řešila složité otázky vzájemného i světového obchodu.

NATO se zapojí do boje s Islámským státem. Vyslyší Trumpova přání

Při čtvrtečním jednání s Trumpem zdůrazňoval šéf unijních summitů Tusk především společné hodnoty. „Co dává naší spolupráci a přátelství ten nejhlubší smysl jsou základní západní hodnoty jako svoboda, lidská práva, úcta k lidské důstojnosti,“ řekl novinářům šéf Evropské rady. „Hodnoty a principy na prvním místě, to je to, co bychom my - Evropa i Amerika - měli říkat,“ dodal.

Evropská unie a Spojené státy v minulosti svůj postup vůči Rusku koordinovaly, například v otázce sankcí.

Vztahy západních zemí a Moskvy se v posledních letech výrazně zhoršily především kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi a anexi poloostrova Krym. EU by měla příští měsíc rozhodnout o dalším prodloužení svých protiruských sankcí.

Setkání šéfů států a vlád zemí NATO.
V pravé části (zleva): Donald Trump, Donald Tusk a Jean-Claude Juncker.

Trump byl vůči Moskvě ve svých vyjádřeních vstřícnější. Lidé z jeho okolí nyní kvůli svým kontaktům se zástupci Ruské federace čelí v USA vyšetřování.

Šéf Evropské rady Donald Tusk uvítal Trumpa krátce po 10:00 SELČ hned po vystoupení z vozu u vchodu do nové budovy Europa v centru evropské čtvrti v Bruselu. Oba pak prošli proskleným atriem po červeném koberci stejnou trasou, kterou při příchodu na své summity absolvují prezidenti a premiéři zemí unie. Žertovali mezi sebou, ale s přítomnými novináři nehovořili a překvapivě se ani nezastavili k tradičnímu fotografování před připravenými vlajkami USA a EU.

Předposlední zastávka na zahraničním turné

Prezident, kterého Tusk s Junckerem pozvali na „summit EU-USA“ bezprostředně po zvolení, se nakonec s představiteli unie setkal na své hned první zahraniční cestě. Jeho předchůdce Barack Obama do institucí EU zavítal až v polovině svého druhého funkčního období, v březnu 2014. Trump byl po svém zvolení vůči EU skeptický a svým přístupem mnohé evropské politiky znejistěl.

Rusové chtěli ovlivnit Trumpa přes šéfa kampaně a poradce, píší americká média

Pro Trumpa je Brusel předposlední zastávkou na jeho prvním zahraničním turné. Zahájil ho v Saúdské Arábii, po které následovaly návštěvy Izraele a Palestiny; po jednání v Bruselu ho čeká ještě summit skupiny velkých světových ekonomik G7 v Itálii. Nový šéf Bílého domu dosud dával přednost jednáním s lídry konkrétních evropských zemí. Sešel se tak s britskou premiérkou Theresou Mayovou a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Obě uvidí opět, společně s dalšími šéfy států a vlád NATO, dnes odpoledne a večer na minisummitu Severoatlantické aliance.

Po schůzce se zástupci unijních institucí čeká Trumpa setkání s dalším nováčkem v prezidentské funkci: naplánovaný má společný oběd s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Zatímco její manžel se věnuje vysoké politice, americká první dáma Melania Trumpová ve čtvrtek navštívila dětskou nemocnici královny Fabioly, s dalšími prvními dámami navštíví také výrobce kabelek Delvaux a posléze si s belgickou královnou Mathildou prohlédnou slavné skleníky v zahradách Laekenu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...