Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Při odhalení sochy Tomáše Bati ve Zlíně musela zasáhnout policie

Česko

  17:09aktualizováno  18:28
ZLÍN - Při odhalení sochy Tomáše Bati ve Zlíně dnes musela zasáhnout policie. Slavnostní ceremoniál narušil jeden z občanů, když chtěl veřejnosti přečíst vzkaz rodiny Jana Antonína Bati. Předem se ovšem nedohodl s organizátory akce a ani na jejich výzvy k opuštění řečnického místa nijak nereagoval.

Socha Tomáše Bati (vlevo) a Jana Antonína Bati (vpravo) ve Zlíně foto: ČTK

Postava Tomáše Bati doplnila sochu jeho nevlastního bratra Jana Antonína, která byla odhalena před třemi lety v Univerzitní parku. Obě sochy z bronzu stojí na jediném podstavci úhlopříčně za sebou.

Policie nakonec muže nechala na místě a ceremoniál se podařilo dokončit.

Slavnostní ceremoniál odhalení sochy Tomáše Bati ve Zlíně narušil 2. dubna aktivista Jan Šinágl, když chtěl veřejnosti přečíst vzkaz od rodiny Jana Antonína Bati

Hlavní nositelé myšlenky společného sousoší Tomáše a Jana Antonína chtěli obě postavy odhalit společně již před třemi lety, kvůli neshodám mezi oběma rodinnými větvemi ale nakonec odhalili podobiznu pouze Jana Antonína Bati s tím, že později památník doplní i postava Tomáše Bati.

Souznění duší

Architekt a spoluautor myšlenky sousoší František Petr dnes řekl, že "iniciátoři památníku se přes veškeré kontroverze přenesli věcně a bez emocí". "Ve finále došlo k jakémusi souznění duší.

Poslala nám mail paní Sonja Baťová, ve kterém omluvila členy rodiny, že se dnešního aktu nezúčastní a zplnomocnila pana doktora Knotka, aby tady kanadskou větev zastupoval. Brazilská větev nadšeně jásala jako při první etapě, tedy jako při realizaci sochy Jana Antonína Bati," podotkl Petr.

Autorem obou soch je zlínský akademický sochař Radim Hanke. Ani on dnes neskrýval radost z toho, že je památník obou mužů konečně hotový. "Je to krásný pocit. Jsem hlavně rád, že se to podařilo. Předtím to bylo torzo s jednou figurou," sdělil dnes sochař.

Radim Hanke, tvůrce sochy Tomáše Bati ve zlíně

Podnikatel i starosta

Od narození Tomáše Bati, zakladatele obuvnického impéria a nevlastního bratra Jana Antonína Bati, uplyne v sobotu 3. dubna 134 let. "Baťovky" udělaly z Československa obuvnickou velmoc a na jméno Baťa (Bata) může člověk narazit na mnoha místech světa.

Baťova činnost přerostla rámec běžného podnikatele. Nejenže zaváděl novátorské metody řízení a širokou péči o zaměstnance, ale navíc podporoval umění a byl veřejným činitelem.

Od roku 1922 až do své tragické smrti při letecké havárii v roce 1932 byl starostou Zlína. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo Jan Antonín Baťa.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...