Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Další útok v Mali. Raketová palba zabila tři lidi, také člena mise OSN

Evropa

  11:30aktualizováno  12:26
BAMAKO - Při raketovém útoku na severomalijské město Kidal zemřeli tři lidé včetně jednoho vojáka z mise OSN. Útočníci na základnu mise MINUSMA podle svědků vypálili několik raket a střel. V Mali jsou i čeští vojáci, kteří ale působí v rámci mise Evropské unie.
Vojáci (ilustrační foto).

Vojáci (ilustrační foto). foto: Reprofoto

Mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková sdělila, že všichni čeští vojáci v Mali jsou v pořádku. V místě nedělního útoku se nenacházejí.

Silnou palbu na Kidal a základnu ležící v jeho blízkosti svědci hlásili mezi pátou a šestou hodinou ranní. Z prohlášení MINUSMA vyplývá, že na základnu dopadlo asi 30 střel. „Jeden voják mise zemřel a dalších osm bylo zraněno,“ uvádí se v prohlášení. Další dva mrtví a čtyři ranění jsou civilisté, kteří byli zasaženi v blízkosti základny. Vojáci z MINUSMA palbu opětovali a na místě nyní vládne klid.

Čeští vojáci

Stabilizační mise MINUSMA působí v západoafrickém Mali od loňského roku a jejím hlavním úkolem je udržet mír na severu země.

Kromě ní je v Mali také výcviková skupina Evropské unie s úkolem připravit místní ozbrojené síly k tomu, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům. Působí v ní mimo jiné 38 českých vojáků. O zřízení této mise bylo rozhodnuto na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN a žádosti maliské armády. 

Česká vláda vyslání českých vojáků schválila v únoru 2013, následně ho schválily i obě parlamentní komory. České vojáky v Mali tento týden navštívil náčelník českého generálního štábu Petr Pavel.

V noci na sobotu maskovaní muži zaútočili na bar v Bamaku a zabili pět lidí. Mezi oběťmi byli Francouz a Belgičan a tři Malijci.

Při atentátu islamistů na noční klub v maliské metropoli Bamako zemřelo pět lidí včetně dvou Evropanů.

V Mali panuje neklid od puče z roku 2012. Islámští radikálové hlásící se k Al-Káidě po něm začali obsazovat sever země. Když začali postupovat k Bamaku, poslala Francie na pomoc místní armádě své vojáky. Od ledna 2013 v Mali zasahují francouzští vojáci a jejich kolegové z Africké unie. Vytlačili sice radikály ze severomalijských měst, avšak izolované skupiny jsou stále aktivní. 

Autoři: ,