Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Příběh rodinné firmy z Prahy Bulb, která vznikla tak trochu náhodou

Design

  7:00
V pražském studiu Bulb vám světla nejen prodají, ale i doporučí, vyberou, případně zařídí osvětlení celého interiéru. Za směřováním firmy, jejíž název v překladu znamená jednoduše „Žárovka“, dnes stojí spolumajitel Martin Vít a projektový manažer Jiří Klobouček.

Bulb showroom foto: BULB

Začnete-li se zajímat o svítidla, holandská značka Moooi, italský Flos, belgický Modular či britský génius Tom Dixon vás spolehlivě zavedou do studia Bulb, které je v České republice zastupuje. Tam najdete ikonickou lampu Arco vyráběnou od roku 1962, hravá technická svítidla Modular či proslulá světla Copper Shade (Tom Dixon).

Bulb nemá vlastní výrobu, ale za léta činnosti si poskládal peloton firem, s nimiž spolupracuje. „V tom je naše know-how. Víme, které firmy jsou dobré a odvedou kvalitní práci,“ říká Jiří Klobouček, projektový manažer. „Řídím profese na stavbě od začátku do konce, nejvíce se ale věnuji projektům osvětlení celé budovy. Provádíme světelné výpočty, protože ve veřejném prostoru musí osvětlení splňovat konkrétní normy.“

Bulb stojí například za osvětlením pražského obchodu firmy Scott, showroomu Lasvitu, brněnského showroomu Miele Gallery či obchodu Wine Food Market. Na výběru světel spolupracuje mimo jiné s architektonickým ateliérem ADR, PHA, s Cigler Marani Architects či s architektem Adamem Slabým. Vedle toho zařizují rodinné domy a byty.

Bulb

Martin Vít promýšlí směřování firmy, základní strategie, v jednotlivých projektech však nechává kolegům relativně volnou ruku. „Myslím, že je důležité, že problémy konzultuji s kolegy, tedy i s Jirkou. Dávám lidem volnost, aby se vyjádřili. I díky tomu je práce baví,“ říká Martin Vít, který s Jiřím Kloboučkem spolupracuje už tak dlouho, že jej projektový manažer i zastupuje.

Bulb vyrostl relativně náhodou z firmy Horizont, jež se věnovala výstavnictví a zařizování interiérů. „Přišel za námi obchodní partner, zda bychom nechtěli zastupovat značku Modular, a postupně přicházeli další výrobci světel, nikdy jsme je aktivně neoslovovali,“ vypráví Martin Vít, který stál u zrodu Bulbu. Nejprve světla prodávali jako součást firmy Horizont, v roce 2006 se osamostatnili. „Oslovili jsme Aleše Najbrta, aby nám zpracoval návrh vizuálního stylu společnosti. Grafiku navrhla Zuzana Lednická ze Studia Najbrt,“ pokračuje Martin Vít. „To jsme ještě netušili, že žárovku, tedy náš,bulb‘, za pár let zruší,“ vstupuje do rozhovoru se smíchem Jiří Klobouček. „Já jsem se zpočátku názvu bál, přišel mi moc prvoplánový. Dnes musím říct, že to byl super nápad, název je nadčasový a srozumitelný,“ dodává Martin Vít.

Osobní jednání je nejdůležitější

Bulb je malá rodinná firma s deseti zaměstnanci a jedním showroomem v Praze, zatím bez internetového obchodu, v plánu zůstává jen malý e-shop. „Když se zákazník rozhodne pro naše světla, nemá většinou problém přijet do Prahy, případně my rádi dorazíme za ním. Máme klienty i na Slovensku; sedneme do auta, vyrazíme do Bratislavy, vše probereme. Osobní jednání je stejně nejdůležitější,“ vysvětluje Martin Vít.

Když chce někdo vidět světla naživo či již umístěná někde v interiéru, naloží svého klienta do letadla a klidně ho dopraví třeba do Belgie k firmě Moooi. „Všechna světla z nabídky v showroomu samozřejmě nemáme, ale můžeme nabídnout mix klasiky,“ říká Jiří Klobouček.

V Bulbu v poslední době sice zvažovali rozšíření firmy, ale nakonec si řekli, že jsou velcí tak akorát. „Je správné zůstat rodinnou firmou, jinak by se z celého podnikání stal strašně neosobní gigant,“ myslí si Martin Vít.

I díky tomu fungují v sehraném týmu už téměř deset let, i když je Martin Vít na své zaměstnance náročný. „Pracujeme i dvanáct hodin denně,“ říká. Když si však někdo potřebuje dobít baterky, má pro to pochopení. „Teď si jeden kolega vzal na rok volno a cestoval. Jiný kolega šel na rok dělat fotbalového agenta - a už je zase zpátky. Samozřejmě můžu říct: Buď tady budeš, nebo ne! Ale ono by to bylo těžké, najít náhradu. Tak kvalitních lidí na trhu moc není, navíc trvá rok, než se práci skutečně naučíte,“ uzavírá rozvážně Martin Vít.

Autoři: