Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Přímá volba prezidenta prošla prvním čtením

Česko

  20:09
PRAHA - Budoucího prezidenta by možná mohli vybírat všichni voliči, nejen poslanci a senátoři. Počítá s tím vládní novela ústavy, která pouze mění způsob volby hlavy státu z parlamentní na přímou. Sněmovna předlohu jednomyslně podpořila v prvním čtení. Není ale jisté, zda do očekávaných předčasných voleb stihne o novele rozhodnout.

Kamenem úrazu se zřejmě stanou, jak naznačila i úterní hodinová debata nad vládní předlohou, rozdílné názory stran na způsob volby a také na kompetence přímo vybíraného prezidenta. Dosavadní vládní koalice nic z toho v novele řešit nenavrhla, což se stalo terčem kritiky levicové opozice.

"Nestačí říct jenom, že chci, je potřeba taky říci, jak," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, podle něhož "vláda předložila paskvil, naprosto nepřipravenou věc". Vicepremiér Martin Bursík (SZ) vládní postup hájil s tím, že po schválení přímé volby prezidenta by parlamentu nezbývalo nic jiného, než se na způsobu volby či úpravě pravomocí hlavy státu po mnoha letech neúspěšných diskusí konečně dohodnout.

Zákonodárci by na to měli čas do počátku roku 2013, kdy skončí funkční období současného prezidenta Václava Klause.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) poslancům řekl, že způsob přímé volby prezidenta by měl upravovat zákon, který by po schválení novely připravilo ministerstvo vnitra. Sociální demokraté vládní koalici vyčetli, že k tomu chtěla použít zákon, který by mohla prosadit snadněji než zákon ústavní, který musí být přijat třípětinovou, nikoli jen nadpoloviční většinou.

To podle Stanislava Grospiče (KSČM) skýtá nebezpečí pro snahu o posilování role prezidenta na úkor parlamentního systému demokracie v ČR. Pospíšil ale namítl, že "je možné a zcela běžné zahájit legitimní diskusi o přímé volbě prezidenta, aniž bychom měnili základní parametry výkonu veřejné moci v České republice a aniž bychom se uchylovali od parlamentní volby vlády k formě poloprezidentské či dokonce prezidentské".

O schválení ústavní novely ještě v nynějším funkčním období zapochyboval jak místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL), tak Zdeněk Jičínský (ČSSD).

Sněmovní debata nad novelou ale podle něj může být součástí předvolební přípravy, aby voliči měli šanci zjistit, jak se k tomu strany a jejich poslanci staví.

ČSSD prosazuje svůj návrh, podle něhož má být prezident volen ve dvou kolech tak, jako jsou vybíráni senátoři. ODS vzhledem ke zkušenostem ze senátních voleb, kdy její kandidáti mnohdy v prvním kole vítězili, avšak ve druhém prohráli, požadovali jednokolový systém. Pospíšil naznačil i možnost dvoukolového systému, kdy by do druhého kola postoupilo více než jen dva úspěšní kandidáti.

Vláda ve své ústavní novele také navrhla, aby kandidáta do funkce prezidenta směl navrhnout každý občan starší 18 let. Jeho návrh by však musel získat podporu petice s 20.000 podpisy českých občanů. Návrh na nového prezidenta by také mohla dát dvacítka poslanců či deset senátorů.

Není jistý ani souhlas Senátu s ústavní novelou, která by členy horní komory připravila o jednu z mála jejich pravomocí.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...