Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Příslušníci technických praporů budou moci žádat o odškodnění

Česko

  7:43
PRAHA - Příslušníci vojenských praporů nucených prací se dočkají odškodnění. Budou moci žádat o jednorázový příspěvek ke zmírnění křivd, které jim způsobil komunistický režim. Schválila to vláda. Ministerstvo vnitra předpokládá, že náklady na odškodnění budou asi 25 milionů korun. Příspěvky se vyplatí z rozpočtové rezervy.
Peníze - ilustrační foto

Peníze - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Novela bude přiznávat jednorázový příspěvek bývalým příslušníkům vojenských táborů nucených prací i za dobu, kdy byli zařazeni v technických praporech. Příspěvek dostanou v případě, že v nich působili bezprostředně po zařazení ve vojenském táboře nucených prací. Žádost bude možné podat do 31. března 2015.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo předpokládá, že o odškodné by mohlo žádat asi 3500 lidí. Nárok budou mít na jednorázový příspěvek 1800 korun za každý započatý měsíc, který u technických praporů strávili.

Podle odhadu předsedy Svazu pomocných technických praporů Jana Deckera se poslední finanční vyrovnání bude týkat asi 500 příslušníků technických praporů. Podle novely budou moct o odškodnění požádat i vdovy po mužích, kteří již zemřeli. Těch by podle odhadů mohla být asi stovka.

Druhá novela

V souvislosti s odškodněním jde o druhou novelu. První rozšířila v roce 2013 okruh lidí s nárokem na poskytnutí příspěvku o bývalé příslušníky vojenských táborů nucených prací, kteří byli zařazeni do silničních praporů ženijního vojska, pomocných technických praporů nebo vojenských báňských oddílů. Tento příspěvek byl podle dřívějších informací vnitra přiznán 3459 lidem, stát jim vyplatil 144,3 milionu korun.

Část příslušníků pomocných technických praporů přešla po administrativních změnách v letech 1953 a 1954 do takzvaných technických praporů, přičemž charakter jejich služby se nezměnil. V PTP končili akademici, kteří nesouhlasili s režimem, zemědělci, kteří odmítali vstoupit do družstev, šlechtici i kněží. Fyzická práce v tvrdých podmínkách s vojenským výcvikem, ideologickým působením a různými formami ponižování měla tyto lidi "převychovat".

Autoři: ,
Témata: Jan Decker